www.DobraDieta.pl
Forum dyskusyjne serwisu www.DobraDieta.pl

Choroby - Stłuszczenie Wątroby

Neska - Wto Lis 23, 2010 16:40
Temat postu: Stłuszczenie Wątroby
sluchajcie, co mozna polecic komus kto ma stluszczona watrobe (nie przez alkoholizm czy leki a raczej zla dieta) . Czy to sie cofa? jest odwracalne po zmianie diety? czy juz na stale zostanie? Kobieta ma 35 lat. Co mozna jej poradzic? Na pewno ograniczenie ww, a co jeszcze?
Bruford - Wto Lis 23, 2010 17:19
Temat postu: Re: Stłuszczenie Wątroby
JaśniePani napisał/a:
sluchajcie, co mozna polecic komus kto ma stluszczona watrobe (nie przez alkoholizm czy leki a raczej zla dieta) . Czy to sie cofa? jest odwracalne po zmianie diety? czy juz na stale zostanie? Kobieta ma 35 lat. Co mozna jej poradzic? Na pewno ograniczenie ww, a co jeszcze?


A co można polecić jak nie wiadomo od czego ma?

Neska - Wto Lis 23, 2010 17:26

od zlej diety - duzo slodyczy i chleba.

Generalnie chodzi o to czy jest to odwracalne?

I jakies takie pierwsze rady ad diety.

Bruford - Wto Lis 23, 2010 17:29

JaśniePani napisał/a:
od zlej diety - duzo slodyczy i chleba.

Generalnie chodzi o to czy jest to odwracalne?

I jakies takie pierwsze rady ad diety.


A skąd wiadomo że od diety?

Hannibal - Wto Lis 23, 2010 17:32

JaśniePani napisał/a:
od zlej diety - duzo slodyczy i chleba.

być może tak, ale to może tylko jeden z powodów i nie wiadomo jaką ma wagę
inne potencjalne powody? no jest ich cała masa

Neska - Wto Lis 23, 2010 17:36

tak mowila. Miala bole po prawej stronie, myslala, ze to kamienie w woreczku, ale po usg jamy brzusznej woreczek w porzadku, watroba lekko stluszczona. Nieznacznie ma tez podwyzszone enzymy watrobowe. Ta osoba nie pije, nie naduzywa lekow, zas ma nadwage ok 30kg. Byla oczywiscie po badaniach u lekarza, ktory powiedzial, ze ma schudnac i wszystko bedzie ok, ale zapomniala sie spytac czy to odwracalne. Ja sprawdzilam na szybko w guglu i mi wyplul, ze nieodwracalne, ze mozna powstrzymac postepowanie tego procesu, ale samo sluszczenie zostaje, ale jakos mi sie nie chce w to wierzyc :roll: wiec pytam :-) bo nie wiem co jej poradzic. Tu gdzies Adam319 dawal rady ad watroby u Smalca, musze sprawdzic.
Co myslicie jej na szybko poradzic?

Hannibal - Wto Lis 23, 2010 17:43

Najpierw przydałoby się schudnąć o te 30 kg. To podstawa.
Jeśli nie pije to pewnie jest to NAFLD (Non-alcoholic fatty liver disease).
No i jest to raczej odwracalne.
http://en.wikipedia.org/w...y_liver_disease

Neska - Wto Lis 23, 2010 17:50

dzieki Hanni.
To kuzynka mojego meza i chcialabym jej choc troche doradzic. Tym bardziej, ze lekarz jej powiedzial, ze nie jest tak zle i ze stluszczenie jest konsekwencja nadwagi. A wie tyle od lek. ile napisalam powyzej. Badania porobione i taka diagnoza.
Na razie polecilam jej ksiazki Lutza i Witoszek i nasze forum do przejrzenia.

Hannibal - Wto Lis 23, 2010 17:55

Ogólnie ma to związek ze standardowymi rzeczami, o których na forum regularnie gadamy
czyli insulin resistance, metabolic syndrome, otyłość, cukrzyca, wysokie ciśnienie, wysoki poziom triacylogliceroli, itd.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group