Strona główna Fakty żywieniowe Jak się żywić? Przepisy Historia diety Forum  

  Forum dyskusyjne serwisu www.DobraDieta.pl  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Czat      Statystyki  
  · Zaloguj Rejestracja · Profil · Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości · Grupy  

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Hannibal
Wto Mar 02, 2010 12:32
Jaka dieta pozwala dożyć 115 lat?
Autor Wiadomość
jerzyk 

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 17 Kwi 2008
Posty: 476
Wysłany: Wto Mar 02, 2010 11:35   Jaka dieta pozwala dożyć 115 lat?

Codziennie rano na śniadanie wypija kieliszeczek wódki i zjada porcję suszonych owoców. – Lepiej nie jadać niczego na mieście, bo nigdy nie wiadomo, kiedy w tych lokalach wymieniają olej i czy nieświadomie nie połykamy jakiejś trucizny. Unikam mięsa i smażonych potraw, za to jem dużo owoców i warzyw – mówi. Inne zalecenia dziarskiego 115 latka na:

http://wiadomosci.onet.pl...c,kioskart.html
Ostatnio zmieniony przez jerzyk Wto Mar 02, 2010 11:45, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
     
Waldek B 
Moderator


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 3552
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Mar 02, 2010 13:07   

Cytat:
Papierosy, wódka, uśmiech i wierność

David Pur, obywatel Izraela, urodził się 115 lat temu w Iranie i jest dziś najprawdopodobniej najstarszym człowiekiem na świecie

W oczekiwaniu na oficjalne uznanie tego rekordu staruszek zdradza nam swój przepis na długowieczność.

Kiedy przyszedł na świat, imperium osmańskie było potęgą, Iran znany był jeszcze jako Persja, a świat nie posiadał się z zachwytu po projekcji pierwszego w historii filmu. Dziś, po 115 latach, rodzina Davida Pura twierdzi, że jest on najstarszym człowiekiem na Ziemi. Troje żyjących z jego dziewięciorga dzieci, 18 wnucząt i 56 prawnucząt oczekuje na przybycie przedstawicieli "Księgi rekordów Guinessa", którzy oficjalnie potwierdzą tytuł Davida.

Trzy miesiące temu David przeprowadził się do domu opieki w izraelskim mieście Rehovot. Praktycznie nie widzi, ale odmawia z pamięci wszystkie żydowskie modlitwy i recytuje fragmenty Tory. – Miałem dużo czasu, żeby nauczyć się na pamięć tekstów biblijnych – mówi z uśmiechem.

Rodzina odwiedza go codziennie, a on rozśmiesza wszystkich swoimi dowcipami. – Najważniejsze jest, aby nie tracić optymizmu. Ja pięćdziesiąt lat temu pochowałem żonę, a potem sześcioro z moich dzieci i wiem dobrze, że człowiek nie może sobie pozwolić na zgorzknienie. I nie wolno nikomu zazdrościć.

Przestrzega mnie, celując we mnie palcem: – Uważaj, synu. Zazdrość jest powodem wielu chorób, może cię nawet zabić. Nie warto pędzić przez całe życie tylko po to, aby mieć większy dom czy lepszy samochód. Trzeba się zadowalać tym, co mamy.

David urodził się w 1895 roku w Persji. Był doradcą szacha, który podziwiał jego znajomość języków – perskiego, hebrajskiego, arabskiego, aramejskiego i francuskiego (potem David nauczył się jeszcze tagalskiego od Filipińczyków, którzy się nim opiekują). Rozmawiając z nami David mówi po hebrajsku, ale czasami nieświadomie wtrąca słowa ze swego ojczystego języka. Jego wnuki pełnią rolę tłumaczy. Rodzina Davida wyemigrowała do Izraela w 1948 roku.

David palił do 110. roku życia, chociaż zarzeka się: – Palenie nie szkodziło mi tak bardzo, bo nigdy się nie zaciągałem.

Codziennie rano na śniadanie wypija kieliszeczek wódki i zjada porcję suszonych owoców. – Lepiej nie jadać niczego na mieście, bo nigdy nie wiadomo, kiedy w tych lokalach wymieniają olej i czy nieświadomie nie połykamy jakiejś trucizny. Unikam mięsa i smażonych potraw, za to jem dużo owoców i warzyw – mówi.

Codziennie rano David modli się wraz ze swym towarzyszem Moshe, który właśnie skończył sto lat i często traci wątek. Wtedy starszy kolega musi mu pomóc się odnaleźć.

David słucha wiadomości w radiu i w telewizji. Jeden z jego wnuków to znany generał izraelskiej armii Yoav Mordechai. Dziadek chętnie dzieli się z nim opiniami na temat mentalności mieszkańców Iranu, swojej dawnej ojczyzny. – Trzeba okazać siłę wobec reżimu ajatollahów i nie dać się im zastraszyć – mówi wnukowi, a ten czuje się w obowiązku uspokoić dziadka.

Davida często odwiedza jego syn, 70-letni Salim. Po długim westchnieniu mówi: – Mojemu ojcu udaje się rozwiązać wszystkie problemy za pomocą uśmiechu. Chciałbym być taki jak on. On zawsze był optymistą i wszystkich nas podnosi na duchu. Tymczasem ja od lat biorę środki antydepresyjne.

Dziesięć lat temu pewna 80-letnia lekarka, z którą Davida łączył bliski związek, zaproponowała mu, żeby się z nią ożenił się, ten jednak odmówił. – Przykro mi, ale żadna kobieta nie jest w stanie zastąpić mojej zmarłej żony – tłumaczył.
_________________
http://waldekborowski.deviantart.com/
Ostatnio zmieniony przez Waldek B Wto Mar 02, 2010 13:07, w całości zmieniany 2 razy  
 
     
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 40
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Mar 02, 2010 13:14   

unika mięsa i jada dużo owoców i warzyw
ale chyba dla niego mięso musiałby być mocno obrobione termicznie, smażone, więc chyba lepiej że go nie jadł
_________________
Don't buy into mono-dimensional training regimens. Exercising should reflect how rich and varied life is. #MovNat
 
     
Waldek B 
Moderator


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 3552
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Mar 02, 2010 13:25   

low zazdrość & zgorzknienie i high optymizm diet
_________________
http://waldekborowski.deviantart.com/
 
     
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 40
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Mar 02, 2010 13:33   

Waldek B napisał/a:
low zazdrość & zgorzknienie i high optymizm diet

wydaje mi się, że na takiej "diecie" było już mnóstwo osób, wśród których byli również krótkożyjący
IMO to nie wystarcza :)
_________________
Don't buy into mono-dimensional training regimens. Exercising should reflect how rich and varied life is. #MovNat
Ostatnio zmieniony przez Hannibal Wto Mar 02, 2010 13:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
rakash 
We called it war!


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 29 Sty 2010
Posty: 2799
Wysłany: Wto Mar 02, 2010 13:49   

Ciekawe czy facet był szczepiony jako noworodek i później kiedykolwiek, czy kiedykolwiek chorował i jeżeli tak to jak się leczył, czy była to biochemija ze świetnymi pigułami czy może raczej bardziej znachorskie metody.

No i chciałbym zobaczyć jak ten dziadek wygląda i jak wyglądał w młodości.
_________________

Ostatnio zmieniony przez rakash Wto Mar 02, 2010 13:50, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
M i T 


Pomógł: 66 razy
Dołączył: 09 Lis 2007
Posty: 7106
Wysłany: Wto Mar 02, 2010 13:54   

Znalazł może ktoś coś o tym dziadzie w języku innym niż polski? Bo ani go nie ma na liście żyjących długowiecznych, ani w ogóle. Dziwne...

Marishka
 
     
Waldek B 
Moderator


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 3552
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Mar 02, 2010 13:55   

Kto wie czy taki gość jak by spał, jadł lepiej, mniej, mieszkał w czystszej okolicy, urodził się w grudniu itd to może by dożył do swoich 115 z dobrym wzrokiem? Albo 130.
A mogło by być tez tak, iż liczenie białka i tłuszczu by go zestresowało i w efekcie hormony stresu pogorszyły by mu zdrowie, wpłynęły negatywnie na jego karmiczne uczynki i kopnąłby zasmucony i niepogodzony z bliskimi w wieku 80? :faint:

Ale to już fantastyka i dzielenie włosa na czworo.

"Dziadek" podał w pierwszej kolejności swoje najważniejsze "duchowe gold proporcjum".
_________________
http://waldekborowski.deviantart.com/
Ostatnio zmieniony przez Waldek B Wto Mar 02, 2010 13:58, w całości zmieniany 2 razy  
 
     
IgaM
[Usunięty]

Wysłany: Wto Mar 02, 2010 14:55   

Stawiam na geny-jak zwykle zresztą.
 
     
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 40
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Mar 02, 2010 14:59   

IgaM napisał/a:
Stawiam na geny-jak zwykle zresztą.

Powiedziałaś co wiedziałaś :]
_________________
Don't buy into mono-dimensional training regimens. Exercising should reflect how rich and varied life is. #MovNat
 
     
IgaM
[Usunięty]

Wysłany: Wto Mar 02, 2010 15:01   

Hannibal napisał/a:
IgaM napisał/a:
Stawiam na geny-jak zwykle zresztą.

Powiedziałaś co wiedziałaś :]

Co wiedzą ci,którzy mają pojęcie o genach,a jak się takiego nie ma,to można powiedzieć,że żyje się długo,bo się jada łój i ma się przepracowane pewne rzeczy z dzieciństwa.
 
     
Fezie

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 13 Mar 2009
Posty: 54
Wysłany: Wto Mar 02, 2010 16:27   

Waldek B napisał/a:
Kto wie czy taki gość jak by spał, jadł lepiej, mniej, mieszkał w czystszej okolicy, urodził się w grudniu itd to może by dożył do swoich 115 z dobrym wzrokiem?


Dlaczego w grudniu? Możesz napisać coś więcej?
 
     
Waldek B 
Moderator


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 3552
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Mar 02, 2010 16:35   

http://www.dobradieta.pl/...145cb64929439f9
_________________
http://waldekborowski.deviantart.com/
 
     
alejasienieznam 

Wiek: 35
Dołączył: 13 Maj 2009
Posty: 340
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Mar 02, 2010 16:35   

Waldek B napisał/a:
Kto wie czy taki gość jak by spał, jadł lepiej, mniej [...]


jak dla mnie pewnie żyłby jeszcze dłużej niż będzie.
Geny wg mnie są ważne, może kluczowe, ale mamy wpływ na ich ekspresję.

Cytat:
Dlaczego w grudniu? Możesz napisać coś więcej?


http://dobradieta.pl/foru...eb7f8055ab10b11
 
     
Kangur

Pomógł: 34 razy
Wiek: 82
Dołączył: 27 Sty 2005
Posty: 3119
Skąd: Australia
Wysłany: Wto Mar 02, 2010 19:02   

Jakos "forumowy ekspert" od dlugowiecznosci nie wypowiada sie na ten temat. Cos powinien napisac na temat swego ziomka.
_________________
Odkwaszać czy zakwaszać?
http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=1159
14 W czasie posiłku powiedział do niej Booz: «Podejdź tu i jedz chleb, maczając swój kawałek w kwaśnej polewce».
 
     
rakash 
We called it war!


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 29 Sty 2010
Posty: 2799
Wysłany: Wto Mar 02, 2010 23:08   

M i T napisał/a:
Znalazł może ktoś coś o tym dziadzie w języku innym niż polski? Bo ani go nie ma na liście żyjących długowiecznych, ani w ogóle. Dziwne...

Marishka


Co dziwnego?

http://www.lavanguardia.e...ess-israel.html
_________________

 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Akademia Zdrowia Dan-Wit informuje, że na swoich stronach internetowych stosuje pliki cookies - ciasteczka. Używamy cookies w celu umożliwienia funkcjonowania niektórych elementów naszych stron internetowych, zbierania danych statystycznych i emitowania reklam. Pliki te mogą być także umieszczane na Waszych urządzeniach przez współpracujące z nami firmy zewnętrzne. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o celu stosowania cookies oraz zmianie ustawień ciasteczek w przeglądarce.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł

Copyright © 2007-2024 Akademia Zdrowia Dan-Wit | All Rights Reserved