Strona główna Fakty żywieniowe Jak się żywić? Przepisy Historia diety Forum  

  Forum dyskusyjne serwisu www.DobraDieta.pl  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Czat      Statystyki  
  · Zaloguj Rejestracja · Profil · Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości · Grupy  

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: Witold Jarmolowicz
Wto Sty 01, 2013 11:12
egzema zimowa (asteatotic/xerotic/winter eczema)
Autor Wiadomość
marcins 

Wiek: 41
Dołączył: 08 Gru 2011
Posty: 16
Wysłany: Nie Lut 19, 2012 01:17   egzema zimowa (asteatotic/xerotic/winter eczema)

Odkad pamietam mialem problem z wysychajaca skora rak w okresie zimowym, az do punktu w ktorym widac bylo na rekach wlokna miesni, co w polaczeniu z pekaniem skory, krwawieniem i silnym bolem przy praktycznie jakimkolwiek bodzcu bylo katorga (nasilenie objawow wystepowalo zwlaszcza przy wiekszych mrozach). Mam nadzieje, ze podanie przeze mnie wprowadzonych w diecie zmian okaze sie pomocne dla innych osob, ktore borykaja sie z tym problemem. Polepszenie bym osobiscie ocenil na 90%.

-suplementacja witaminą d3 zgodnie z wytycznymi na stronie www.vitamindcouncil.org, tj. dzienna dawka 5000 i więcej j.m. w okresie jesienno-zimowym (przy zakupie w sklepie internetowym w USA roczny koszt z wysyłką to ok. 50PLN; kupując mikrodawki w polskich aptekach może wyjść ponad 10x drożej),
-dostarczenie we właściwych ilościach kwasów tłuszczowych omega 3 i omega 6
(jeśli chodzi o omega 3 to chyba najlepiej jest dostarczać zarówno te ze zwierzęcych jak i roślinnych źródeł) - u mnie przyjęło to postać suplementacji olejem rybim i olejem lnianym w kapsułkach oraz używaniem zimnotłoczonego oleju słonecznikowego (ok. 30-40ml dziennie). Są też oczywiście inne opcje, jak ryby na surowo,orzechy włoskie, itp., ale generalnie staram się racjonalizować wydatki na jedzenie i suplementy.

Pomijam tutaj już jakieś oczywiste rady, typu zminimalizowanie spożycia cukru, wykluczenie z diety utwardzonych olejów roślinnych, itp.
 
     
RawOmnivore 

Dołączył: 11 Maj 2011
Posty: 88
Wysłany: Nie Lut 19, 2012 20:10   

To co napisałeś powyżej jest ważne. Dodałbym do tego jeszecze:
- eliminację skrobi z pożywienia
- wybranie spośród dwóch opcji
-- low-fat
-- very low-carb + low-protein
- aktywność fizyczna
 
     
chill 


Pomógł: 14 razy
Wiek: 42
Dołączył: 23 Paź 2008
Posty: 818
Skąd: W-W
Wysłany: Pon Lut 20, 2012 09:30   

@RawOmnivore - low fat ?
- co to za opcja ??? :o

@marcins- Ta egzema Cię swędzi ?
 
     
zyon 


Pomógł: 69 razy
Dołączył: 04 Sie 2009
Posty: 8854
Wysłany: Pon Lut 20, 2012 10:27   

chill napisał/a:
@RawOmnivore - low fat ?
- co to za opcja ??? :o

W ogole te 2 opcje wygladaja dziwnie: wybierz sobie jakies "low", wszystko jedno jakie.
_________________
Nauka:nigdy więcej! Po maturze chodziłem na 3 różne studia, jednak okazało się że wykształcenie to nie jest coś dla mnie. I tak oto twój argument spala na konewce:) To takie krótkowzroczne masło maślane.
 
     
RawOmnivore 

Dołączył: 11 Maj 2011
Posty: 88
Wysłany: Pon Lut 20, 2012 19:57   

Dieta to podstawa przy egzemach, które mają podłoże w zaburzeniu flory jelitowej.

Low-fat bez skrobi to 80/10/10 ewentualnie trochę wzbogacone chudym mięsem. Działa idealnie. Żeby przeżyć trzeba jeść dużo cukrów prostych, a to podnosi cukier. Tylko przy low-fat będzie on szybko wchłaniany i nie spowduje problemów, tzn. u osób z egzemą jej właśnie.

Low carb też powszechnie jest uznany za skuteczną metodę walki z tego typu problemami. W zależności od zawansowani choroby musi to jednak być czasami very-low carb aby działał. Nadmiar białka jak wiadomo zmienia się w glukozę i gdy się ona podnosi, co na high-fat ma miejsce bardzo szybko ma się znowu problemy.

Obie opcje przetestowane na sobie, działają idealnie. Jedyny problem to apetyt na tłuszcze na low-fat i na mięso na low-carb. Uleganie im prowadzi do natychmiastowego (po kilku godzinach) wystąpienia egzemy.

BTW Ciekawe reakcje na forum wywołuje propozycja low-fat. Rozumiem, że nie jest to najpopularniejsza opcja w tym gronie, ale chyba każdy wie, że ma dużo zwolenników i są liczne choroby, na które jest skuteczna. Tak więc należy o tej opcji wspomnieć w tym kontekście.
 
     
chill 


Pomógł: 14 razy
Wiek: 42
Dołączył: 23 Paź 2008
Posty: 818
Skąd: W-W
Wysłany: Pon Lut 20, 2012 20:46   

No to ja proponuję tak :

białko tak 1- max 1,5 g na kg masy ciała
tłuszczu jednak minimum te 80 , 100 do najedzenia ale pewnie to będzie max koło 200- 250
ww nie szaleć ogólnie ale : za małe ilości mogą być złe przez dłuższy czas a za duże też nie bardzo . Pewnie granica koło 100 g będzie ok .

Pamiętaj o owocach i tylko takim błonniku. Chyba że surowe soki warzywne ale z umiarem i obserwuj organizm jak on po nich reaguje. To wszystko do odtrucia , zalkalizowania twojego organizmu .

Żadnych "ciężkich " rzeczy w stylu pyry , strączki itd. Jak coś to warzywa zielono liściaste .

I baza - surowe mięcho i podroby dobrej jakości ewentualnie duszone czy parowane .
W mniejszym stopniu ryby tłuste na surowo , chociaż czasem lepiej się można po nich czuć jak po mięsie przy takich zmianach skórnych .Jajka - surowe żółtka .

Oprócz tego woda ze szkła , zdrowy sen ( bo jak by nie było to dzieje się coś nie tak z Twoim ciałem i trzeba mu pomóc ) , lekka aktywnośc fizyczna na ile to możliwe w Twoim przypadku .

Oczyszczanie wątroby mogę polecić , możesz też zrobić kilka dni na soku pomarańczowym świeżo wyciśniętym i każdego dnia na noc lewatywa z ciepłej letniej wody . Wtedy w ciągu dnia kilka żółtek tylko .

Ten tran jak najbardziej - witamina D ok - zawsze. Ale więcej tłuszczów zwierzęcych surowych - łój barani , cielęcy , żółtka jak nabiał tolerujesz to masło .

i tyle chyba że o czymś zapomniałem . To z mojego doświadczenia .

Tu znajdziesz więcej :http://www.eczemacure.info/blog/ .

Aha te orzechy to sobie na razie daruj , gdzie Tobie one potrzebne jak masz z jelitami nie tak pewnie .

Powodzenia .
_________________
"he , to zabawne .. Że po za SYSTEMEM działa wszystko sprawnie" - Bolec , Tewu "Wyrwani ze snu"
Ostatnio zmieniony przez chill Pon Lut 20, 2012 20:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
chill 


Pomógł: 14 razy
Wiek: 42
Dołączył: 23 Paź 2008
Posty: 818
Skąd: W-W
Wysłany: Pon Lut 20, 2012 21:32   

No to ja proponuję tak :

białko tak 1- max 1,5 g na kg masy ciała
tłuszczu jednak minimum te 80 , 100 do najedzenia ale pewnie to będzie max koło 200- 250
ww nie szaleć ogólnie ale : za małe ilości mogą być złe przez dłuższy czas a za duże też nie bardzo . Pewnie granica koło 100 g będzie ok .

Pamiętaj o owocach i tylko takim błonniku. Chyba że surowe soki warzywne ale z umiarem i obserwuj organizm jak on po nich reaguje. To wszystko do odtrucia , zalkalizowania twojego organizmu .

Żadnych "ciężkich " rzeczy w stylu pyry , strączki itd. Jak coś to warzywa zielono liściaste .

I baza - surowe mięcho i podroby dobrej jakości ewentualnie duszone czy parowane .
W mniejszym stopniu ryby tłuste na surowo , chociaż czasem lepiej się można po nich czuć jak po mięsie przy takich zmianach skórnych .Jajka - surowe żółtka .

Oprócz tego woda ze szkła , zdrowy sen ( bo jak by nie było to dzieje się coś nie tak z Twoim ciałem i trzeba mu pomóc ) , lekka aktywnośc fizyczna na ile to możliwe w Twoim przypadku .

Pamiętaj o psyche . Nie denerwuj się , nie kumuluj w sobie złości , żadnego obrażania , gniewu itd. Więcej znajdziesz tu na DD forum .

Oczyszczanie wątroby mogę polecić , możesz też zrobić kilka dni na soku pomarańczowym świeżo wyciśniętym i każdego dnia na noc lewatywa z ciepłej letniej wody . Wtedy w ciągu dnia kilka żółtek tylko .

Ten tran jak najbardziej - witamina D ok - zawsze. Ale więcej tłuszczów zwierzęcych surowych - łój barani , cielęcy , żółtka jak nabiał tolerujesz to masło .

i tyle chyba że o czymś zapomniałem . To z mojego doświadczenia .

Tu znajdziesz więcej :http://www.eczemacure.info/blog/ .

Aha te orzechy to sobie na razie daruj , gdzie Tobie one potrzebne jak masz z jelitami nie tak pewnie .

Możesz jeszcze śmiało robic sobie relaksujące kąpiele ze szlanką soli morskiej czy kamiennej niejodowanej , i naparem z 4-6 torebek rumianku . To tak ogólnie na gładszą skórę . To pomaga fajnie przy tego typu "schorzeniach " .

Powodzenia .
_________________
"he , to zabawne .. Że po za SYSTEMEM działa wszystko sprawnie" - Bolec , Tewu "Wyrwani ze snu"
 
     
chill 


Pomógł: 14 razy
Wiek: 42
Dołączył: 23 Paź 2008
Posty: 818
Skąd: W-W
Wysłany: Pon Mar 12, 2012 09:11   

Halo @marcins :papa: i jak tam ?

http://naturescureforecze....com/index.html
_________________
"he , to zabawne .. Że po za SYSTEMEM działa wszystko sprawnie" - Bolec , Tewu "Wyrwani ze snu"
 
     
marcins 

Wiek: 41
Dołączył: 08 Gru 2011
Posty: 16
Wysłany: Sob Mar 02, 2013 15:43   

Ogólnie w porównaniu do tego co było przed rokiem mam dużo większą poprawę jeśli chodzi o stan skóry.

Co zmieniłem dodatkowo:

-przeszedłem na dietę paleo (w praktyce u mnie to przybrało formę zastąpienia wafli ryżowych owocami w stosunku do tego jak już od jakiegoś czasu wyglądała moja dieta) - pod koniec września zeszłego roku;

-od połowy grudnia zeszłego roku zacząłem używać dobrej jakości oliwy z oliwek (z oznaczeniem D.O.P./P.D.O., wybranej zgodnie z radami ze strony www.truthinoliveoil.com); co ciekawe nieoszukana i świeża oliwa w puszce była tylko najwyżej 30% droższa od szitu z marketu, który uważałem przez długi czas za produkt "prozdrowotny",

-tymczasowo ograniczyłem w sposób znaczący spożycie błonnika (wychodzi w sumie maks. kilkanaście gr. dziennie) - w celu unormowania stanu jelit, zgodnie z dietą SCD/ Gut and Psychology syndrome - GAPS (autorstwa rosyjskiej neurolog dr Campbell-Mcbride);

-i co jest chyba jedną z najważniejszych kwestii zacząłem brać probiotyki w dużych ilościach (obecnie Custom Probiotics 11 strains - proszek); dostarczam ok. 700 mld JTK dziennie; ale kosztowo jest to dla mnie nieco za dużo (opak. 100g za 140 GBP starczy mi na 40 dni, a to i tak jest jeden z najtańszych probiotyków o wysokiej potencji); dlatego w najbliższym czasie przerzucam się na robiony w domu kefir wodny (czekam jeszcze na dostawę części sprzętu, typu słoiki, etc).

Wszystkie te zmiany znacząco wpłynęły na poprawę stanu skóry. W poprzednich latach w okresie jesienno-zimowym skóra na dłoniach mi pękała i krwawiła w kilku miejscach; obecnie skóra dłoni wygląda prawie zupełnie normalnie; nie natłuszczam jej niczym, chociaż jak jest temperatura poniżej zera to noszę dwie warstwy rękawiczek - zwykłe zimowe i nitrylowe jednorazowe (z tego co zauważyłem to zapobiegają wysychaniu skóry dłoni u mnie).

Zdecydowanie podtrzymuję swoje zdanie o istotności witaminy D3 przy tym problemie, ale jeśli chodzi o omega 6, to 100-150g dobrej jakościowo oliwy z oliwek powinno moim zdaniem dostarczać je w wystarczającej ilości.
 
     
vvv
^^^


Pomógł: 12 razy
Wiek: 52
Dołączył: 04 Sty 2013
Posty: 3494
Wysłany: Sob Mar 02, 2013 16:55   

marcins napisał/a:
Wszystkie te zmiany znacząco wpłynęły na poprawę stanu skóry.

Ja bym tak patrząc w szklaną kulę monitora podpowiedział zainteresowanie równowagą miedź/cynk z naciskiem, że może występuje znaczny niedobór miedzi i nadmiar cynku.
Cytat:
Miedź- ważna dla skóry.
Jeśli zauważyliście, że wasza skóra ostatnio gorzej wygląda- stała się sucha i pomarszczona, być może brakuje wam miedzi. To bardzo ważny pierwiastek. Uczestniczy w tworzeniu kolagenu i elastyny, zwalcza wolne rodniki i wspomaga regenerację naskórka. Najwięcej miedzi znajdziemy w
wątroba cielęca 12mg
wątroba wołowa 10mg
wątroba gęsia 8mg
wątroba jagnięca 7mg
wątroba kacza 6mg
ostrygi 4mg
sezam 4mg
kakao 4mg
słonecznik 2mg
orzechy 2mg
Foods highest in Copper (based on levels per 100-gram serving)

Początek dietetycznych inspiracji, (może i niemiedzianych),
na temat zdrowia też skóry jest
tutaj.
Ostatnio zmieniony przez vvv Sob Mar 02, 2013 16:58, w całości zmieniany 3 razy  
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Akademia Zdrowia Dan-Wit informuje, że na swoich stronach internetowych stosuje pliki cookies - ciasteczka. Używamy cookies w celu umożliwienia funkcjonowania niektórych elementów naszych stron internetowych, zbierania danych statystycznych i emitowania reklam. Pliki te mogą być także umieszczane na Waszych urządzeniach przez współpracujące z nami firmy zewnętrzne. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o celu stosowania cookies oraz zmianie ustawień ciasteczek w przeglądarce.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł

Copyright © 2007-2024 Akademia Zdrowia Dan-Wit | All Rights Reserved