Strona główna Fakty żywieniowe Jak się żywić? Przepisy Historia diety Forum  

  Forum dyskusyjne serwisu www.DobraDieta.pl  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Czat      Statystyki  
  · Zaloguj Rejestracja · Profil · Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości · Grupy  

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: Molka
Wto Sty 01, 2013 11:46
Przechowywanie żywności - Uwaga na plastik
Autor Wiadomość
milosz1984 

Wiek: 39
Dołączył: 19 Wrz 2011
Posty: 168
Wysłany: Czw Wrz 22, 2011 14:20   Przechowywanie żywności - Uwaga na plastik

Jakiś czas temu czytałem o tym by nie przechowywać żywności w plastikowych opakowaniach, woreczkach nylonowych, jednorazówkach i wszelkiego rodzaju tym podobnych opakowaniach ponieważ jedzenie wchłania wówczas toksyny chemiczne z tego w czym się znajdują. Najlepszym wyjściem jest przełożenie do słoika czy innego szklanego naczynia lub talerzyk. Szczególnie narażone na chłonięcie ,,toksyn" z opakowań są warzywa o miękkiej skórce jak pomidory, owoce takie jak jabłka, ale tez grubą skórką także jednak chłoną ich mniej i zajmuje tym ,,toksynom" wniknięcie do wnętrza więcej czasu bo najpierw muszą się przebić przez np grubą skórkę z grejpfruta dlatego jeśli wracamy z marketów kupując np dużą ilość winogrona, którą ważąc dajemy do woreczka ważne by po powrocie do domu od razu je przełożyć na talerzyk lub inne bezpieczne naczynie np rozłożyć na blaszanej tacy i dać do lodówki.
Poniżej zamieszczam też artykuł na ten temat:

Kanadyjczycy nie polecają korzystania z plastikowych pojemników na żywność. Zawierają one bisfenol A (BPA), który, wg nich, może odpowiadać za gorsze działanie mózgu w zakresie pamięci i uczenia się. Nie wykluczają też, że ma on swój udział w chorobie Alzheimera, schizofrenii czy depresji.

BPA wykorzystuje się przy produkcji plastikowych butelek na napoje, butelek do karmienia dzieci, pojemników na żywność, a nawet protez.

Naukowcy z Uniwersytetu Guelph odkryli, że bisfenol A przenika do stałych lub płynnych pokarmów przechowywanych w plastiku. Gdy zostają one zjedzone, BPA zaburza komunikację między neuronami, bez czego niemożliwe staje się prawidłowe zapamiętywanie czy rozumienie. Jak wyjaśnia szef zespołu Neil MacLusky, niewielkie dawki bisfenolu, który stale dostaje się do organizmu, zaburzają tworzenie się synaps w rejonach kluczowych dla uczenia.

W ramach eksperymentu naukowcy przez miesiąc karmili werwety z wyspy Saint Kitts na Morzu Karaibskim żywnością przechowywaną w pojemnikach z bisfenolem. Zaobserwowano spowolnienie działania synaps. Wg Kanadyjczyków, bisfenol A oddziałuje na estrogen, a ten z kolei [...] wpływa na tempo, w jakim tworzą się synapsy określonego rodzaju, poza tym odpowiada za utrzymywanie normalnego kształtu neuronów w obszarach mózgu kontrolujących uczenie, pamięć oraz nastrój.
 
 
     
kiwi4


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 02 Kwi 2008
Posty: 823
Skąd: warszawa
Wysłany: Sob Wrz 24, 2011 16:44   

No to będę żywność przechowywać w szklanych opakowaniach, jakoś nigdy na to nie zwracałam uwagi :*
_________________
marzena kiwi
 
     
lenka86r

Dołączył: 17 Wrz 2010
Posty: 4
Wysłany: Pią Wrz 30, 2011 18:53   

godne polecenia są opakowania tupperware tylko są strasznie drogie, ja mam te tańsze odpowiedniki, ale pewnie połowa z nich ma BPA ;(
 
     
groch

Dołączył: 26 Sie 2014
Posty: 1
Wysłany: Wto Sie 26, 2014 11:43   

bardzo dobre rady, ja zawsze staram się trzymać w szkle
_________________
opakowania jednorazowe Wilanów
 
     
Lampart 


Dołączył: 22 Sie 2014
Posty: 12
Skąd: Forest
Wysłany: Wto Sie 26, 2014 12:05   

Tylko szkło - zgadzam się - albo kamionka żadnych sztuczności plastików i innych chemicznych szajsów
 
     
daniel_K 


Pomógł: 4 razy
Wiek: 38
Dołączył: 01 Sie 2014
Posty: 311
Skąd: Rybnik
Wysłany: Wto Sie 26, 2014 12:48   

A metalowe?
Jesli chodzi o konsumpcje... to ja np ciagle jem z takiej metalowej michy juz ja mam lata i widac na niej mikrorysy ze sztuczców. I zastanawia mnie czy w jakis sposob nie jest toksyczne to co sie z niej sciera, pewnie to jakis stop niklowo-chromowo zelazny.
 
 
     
Lampart 


Dołączył: 22 Sie 2014
Posty: 12
Skąd: Forest
Wysłany: Śro Sie 27, 2014 20:31   

Metalu też bym unikał wchodzi w różne reakcje Już lepiej stare miski emaliowane
 
     
kobraW

Dołączył: 27 Sty 2016
Posty: 1
Wysłany: Śro Sty 27, 2016 11:39   szkło najzdrowsze

Zgadzam sie, szklane opakowania są najlepsze. Powinno się do wsyztskiego stosować, no poza mrożeniem... ja zamawiam duzo produktów z Arexim, polecam. Tu m,ożna znaleźć dużo ich produktów http://opakowania.com.pl/...selected=166961
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Akademia Zdrowia Dan-Wit informuje, że na swoich stronach internetowych stosuje pliki cookies - ciasteczka. Używamy cookies w celu umożliwienia funkcjonowania niektórych elementów naszych stron internetowych, zbierania danych statystycznych i emitowania reklam. Pliki te mogą być także umieszczane na Waszych urządzeniach przez współpracujące z nami firmy zewnętrzne. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o celu stosowania cookies oraz zmianie ustawień ciasteczek w przeglądarce.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł

Copyright © 2007-2024 Akademia Zdrowia Dan-Wit | All Rights Reserved