Strona główna Fakty żywieniowe Jak się żywić? Przepisy Historia diety Forum  

  Forum dyskusyjne serwisu www.DobraDieta.pl  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Czat      Statystyki  
  · Zaloguj Rejestracja · Profil · Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości · Grupy  

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: Witold Jarmolowicz
Wto Sty 01, 2013 11:05
Dieta ketogenna w leczeniu padaczki u doroslych!!!
Autor Wiadomość
anioleczek7777

Dołączył: 28 Sty 2008
Posty: 2
Wysłany: Pon Sty 28, 2008 21:48   Dieta ketogenna w leczeniu padaczki u doroslych!!!

bardzo mi zalezy na znalezieniu dietetyka ktory podejmie sie ulozenia mi tej diety, najlepiej aby przyjmowal w radomiu lub okolicach, mam 26 lat i choruje na epilepsje ktora nabylam w dziecinstwie( 10 lat), przez jakis czas moje leki dzialaly bez zarzutu. potem znow zaczelam miec ataki, zmieniono mi leki na trileptal600, mialam ataki ale dosc rzadko 4-5 na mies.teraz jest ich wiecej. mam male dziecko i nie chce stwarzac dla niego niebezpieczenstwa. :sad: prosze o pomoc!!!
Ostatnio zmieniony przez Molka Sob Wrz 24, 2011 14:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Witold Jarmolowicz 
Site Admin

Pomógł: 46 razy
Dołączył: 06 Sie 2007
Posty: 8787
Wysłany: Wto Sty 29, 2008 12:24   

Mieliśmy okazję obserwować skuteczność diety niskowęglowodanowej w epilepsji wśród naszych klientów.
W listopadowym Optymalniku z ub. roku zamieściłem fragmenty naszych
wykładów dla lekarzy na ten temat.

Również na stronach www.danwit.pl znajduje się odnośna publikacja .

http://www.danwit.pl/arty...z-epilepsja&s=1

Pozdrawiam
Witold Jarmołowicz
 
 
anioleczek7777

Dołączył: 28 Sty 2008
Posty: 2
Wysłany: Wto Sty 29, 2008 13:40   dziekuje

dziekuje,troche mi to pomoglo choc chcialabym sie dowiedziec szczegolowo jak ma wygladac dieta niskoweglowodanowa, jakie produkty mozna jesc i w jakich ilosciech,a czego unikac bo szczerze mowiac to nie wiem na czym opierac swoja diete. slyszalam ze podstawa moga byc np jajka. ten film ogladalam, drastyczny ;( dlatego szukam innych zrodel pomocnych przy mojej chorobie.jestem na lekach 16 lat i mam jz dosc!! gdy bylam w ciazy moj ginekolog,super czlowiek, zalecil mi wlasnie diete wysokotluszczowa i bardzo sie dobrze po niej czulam atakow bylo mniej. ale teraz jem "normalnie" i juz jest zle :sad: prosze wiec o podstawowa teorie co unikac a co jest najwazniejsze .
 
 
wiraha


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Cze 2007
Posty: 508
Wysłany: Wto Sty 29, 2008 18:39   

to raczej powinna byc dieta bardzo bogata w tluszcze a zarazem niskoweglowodanowa i dosc niskobialkowa

tu masz troche materialow o keto przy padaczce

http://olalesniewska.w.interia.pl/keto/keto.pdf

sprawdz tez sklad preparatu KetoCal - on ma ok 90% kcal z tluszczu i ok 8,5% z bialka

pozd
WiRAHA
 
 
Witold Jarmolowicz 
Site Admin

Pomógł: 46 razy
Dołączył: 06 Sie 2007
Posty: 8787
Wysłany: Śro Sty 30, 2008 10:58   

Cytat:
http://olalesniewska.w.interia.pl/keto/keto.pdf


To już też przerabialiśmy.
1g białka na diecie ketogennej, szczególnie u dzieci, które się rozwijają, to zazwyczaj za mało, pojawia się utrata masy ciała i zanik mięśni.

W podręcznikach jako działanie uboczne diety ketogennej opisuje się właśnie utratę masy ciała. Z tego powodu zdarzało się, że musiano zaprzestać stosowania takiej diety u niektórych pacjentów, również w Polsce.

W Hospicjum Dziecięcym, z którym współpracujemy, podstawą jest monitorowanie masy ciała i w przypadku utraty mięśni białko jest zwiększane nawet do 1,5g na kg masy ciała. Dopiero taka ilość zatrzymuje degradację mięśni. Dotyczyło to dzieci leżących.
W przypadku dzieci sprawnych, które dużo biegają, ta ilość może się okazać jeszcze za mała.

Cytat:
Stosowanie DK powinno być zakończone, gdy:
• brak skuteczności diety po upływie 3 miesięcy od jej wdrożenia,
• stres związany z dietą jest większy niż efekt kliniczny,
• napady padaczkowe nie występują od 2 lat,
• objawy uboczne diety są większe niż korzyści z diety,
• dieta nie jest przestrzegana.


Klasyczna dieta ketogenna (B+W):T = 1:4
może być stosowana krótko wg zasad jak wyżej, ponieważ ma wiele działań ubocznych.

Dzielenie włosa na czworo i wyszczególnianie
Cytat:
1. klasyczna dieta ketogenna, oparta na długołańcuchowych trójglicerydach (LCT),
2. dieta ketogenna oparta na średniołańcuchowych trójglicerydach (MCT),
3. dieta ketogenna oparta na zmodyfikowanychśredniołańcuchowychtrójglicerydach.

to tak naprawdę mało ważny kwiatek do kożucha.
Istotne jest coś innego.

Cytat:
• napady padaczkowe nie występują od 2 lat,


Nie ma tak dobrze. odstąpienie od diety ketogennej spowoduje wcześniej, czy później nawrót choroby.

Kluczem sukcesu jest określenie, jak się żywić przez całe życie, a nie przez dwa lata. A przez całe życie nie można się żywić dietą 1:4 i spożywać tylko 1g białka na kg wagi. Najdalej po 10 latach nastąpi wycieńczenie, co też już przerabialiśmy na ortodoksyjnej diecie optymalnej.

W swoim wykładzie dla lekarzy z hospicjów przedstawiłem dwie fundamentalne, moim zdaniem, zasady wynikające z podstaw fizjologii.

1. Istotą leczenia padaczki dietą ketogenną jest utrzymywanie minimalnej ketozy. Maksymalnie małej, przy jakiej jeszcze występuje pozytywne działanie i ograniczenie napadów.
Dla niektórych osób wystarczającym będzie niski poziom ketonów w moczu, rzędu 1 krzyżyka lub zero.
Wydalanie ciał ketonowych z moczem, podobnie jak glukozy, jest nienaturalną utratą energii i zawsze powinniśmy tego unikać w stopniu jaki jest możliwy do zaakceptowania, nie tylko w epilepsji, ale zawsze.

2. Drugim istotnym punktem jest dostateczna ilość białka w pożywieniu, żeby zachować mięśnie. Zaniżanie białka po to, żeby osiągnąć silną ketozę, po kilku latach zniszczy nam mięśnie.

Dopiero takie podejście, w zgodzie z Formułą 4eS, umożliwiło wyleczenie niektórych dzieci bez skutków ubocznych.


Pozdrawiam
Witold Jarmołowicz

PS Oczywiście, żeby w ogóle osiągnąć ketozę, trzeba przede wszystkim zmniejszyć węglowodany, w klasycznej diecie poniżej 20g na dobę, w złagodzonej formie co najmniej poniżej 70g.

.
 
 
3qm

Dołączył: 04 Sie 2015
Posty: 11
Wysłany: Wto Sty 24, 2017 13:34   

Proporcje dla diety ketogennej to T 75%, B 20% oraz W 5%. Białko w takiej diecie jest bardzo ważne i wcale się go nie zaniża. Oczywiście zbyt duża jej ilość przy takim trybie żywienia jest szkodliwa. Proponuje poczytać co mówi na ten temat guru w tej dziedzinie Dr Richard Veech. Z tego co czytałem w dużej mierze opiera się Pan o przemyślenia dr Ponomarenko. Nie ma on racji w kwestii "niezbędności" glukozy dla mózgu, który jeszcze lepiej radzi sobie pozyskując energię z ciał ketonowych. Biochemia dziś a 20 lat temu wygląda już zupełnie inaczej. Wprawdzie Panomarenko wyjaśnił problem optymalnych ale kwestii niskiej ilości węglowodanów kompletnie nie ma racji.
Pozdrawiam
 
     
Witold Jarmolowicz 
Site Admin

Pomógł: 46 razy
Dołączył: 06 Sie 2007
Posty: 8787
Wysłany: Śro Sty 25, 2017 08:17   

Opieram się na klasycznej procedurze wprowadzania diety ketogennej z lat 30-tych. Ponomarenko tego nie wymyślił. Najpierw pacjenta głodzi się przez dzień, a potem podaje pożywienie w którym na gram białka i węglowodanów razem wziętych przypadają cztery gramy tłuszczu. Gramy, nie kalorie. Do tego energii też powinno być mało. Tak uboga dieta musi być uzupełniona nie tylko o witaminy z grupy B, ale także o inne składniki rozpuszczalne w wodzie, takie jak sole potasu itp.
Jak mówiłem na konferencji hospicjów dziecięcych, taka silna ketoza jest niepotrzebna i męcząca. Trzeba utrzymywać ketozę na minimalnym poziomie, który jeszcze chroni przed atakami epilepsji.
Nigdzie nie napisałem, że mózg żywi się wyłącznie glukozą, natomiast mózg wymaga jednak obok ciał ketonowych niewielkiej ilości glukozy, podobnie krwinki czerwone.
JW
 
     
neemeroosi 

Wiek: 52
Dołączyła: 28 Sty 2017
Posty: 3
Wysłany: Sob Sty 28, 2017 12:26   

Dokładnie tak jak mówi Witold - niestety diety nie można odstawiać. Widzę to po swoim przypadku, gdzie było już wszystko dobrze i nawet jak odstawiłem dietę przez pół roku nie było żadnych dolegliwości. Trochę czasu jednak minęło i wszystko wróciło :( Trzeba niestety dietę trzymać. Wiaodmo krótkie odstępstwa są dopuszczalne, ale nie na dłuższą metę.
 
     
3qm

Dołączył: 04 Sie 2015
Posty: 11
Wysłany: Nie Sty 29, 2017 17:39   

neemeroosi napisał/a:
Dokładnie tak jak mówi Witold - niestety diety nie można odstawiać. Widzę to po swoim przypadku, gdzie było już wszystko dobrze i nawet jak odstawiłem dietę przez pół roku nie było żadnych dolegliwości. Trochę czasu jednak minęło i wszystko wróciło :( Trzeba niestety dietę trzymać. Wiaodmo krótkie odstępstwa są dopuszczalne, ale nie na dłuższą metę.

Poczytaj sobie o diecie anabolicznej Dr Mauro Di Pasqualea, niski poziom węgli w ciągu tygodnia a na weekend obiadanie się węglami.
Pozdro
Ostatnio zmieniony przez 3qm Nie Sty 29, 2017 17:59, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Akademia Zdrowia Dan-Wit informuje, że na swoich stronach internetowych stosuje pliki cookies - ciasteczka. Używamy cookies w celu umożliwienia funkcjonowania niektórych elementów naszych stron internetowych, zbierania danych statystycznych i emitowania reklam. Pliki te mogą być także umieszczane na Waszych urządzeniach przez współpracujące z nami firmy zewnętrzne. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o celu stosowania cookies oraz zmianie ustawień ciasteczek w przeglądarce.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł

Copyright © 2007-2024 Akademia Zdrowia Dan-Wit | All Rights Reserved