Strona główna Fakty żywieniowe Jak się żywić? Przepisy Historia diety Forum  

  Forum dyskusyjne serwisu www.DobraDieta.pl  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Czat      Statystyki  
  · Zaloguj Rejestracja · Profil · Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości · Grupy  

Poprzedni temat «» Następny temat
Kwaśne deszcze
Autor Wiadomość
Witold Jarmolowicz 
Site Admin

Pomógł: 46 razy
Dołączył: 06 Sie 2007
Posty: 8787
Wysłany: Pią Maj 18, 2018 06:52   Kwaśne deszcze

Zmierzyłem, deszczówka w Częstochowie ma odczyn 7,1 pH, daleko jej do kwasu.
A powinna mieć odczyn lekko kwaśny, bo w kroplach deszczu rozpuszcza się dwutlenek węgla i tworzy kwas węglowy.
JW
 
     
Sentinel 

Wiek: 50
Dołączył: 05 Sie 2017
Posty: 1021
Wysłany: Pią Maj 18, 2018 12:24   Re: Kwaśne deszcze

Witold Jarmolowicz napisał/a:
Zmierzyłem, deszczówka w Częstochowie ma odczyn 7,1 pH, daleko jej do kwasu.
A powinna mieć odczyn lekko kwaśny, bo w kroplach deszczu rozpuszcza się dwutlenek węgla i tworzy kwas węglowy.
JW


Zawsze można sobie samemu zmajstrować zraszacz z kwaśną wodą.
Butla z CO2 do migomata, reduktor, zbiornik wyrównawczy i można podlewać ogródek wodą sodową. 😉

Gdyby kupić najtańsze, to koszt zamknie się w trzech stówach.
_________________
"Nie wiem, nie znam się, nie orientuję, zarobiony jestem".
Ostatnio zmieniony przez Sentinel Pią Maj 18, 2018 12:25, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Witold Jarmolowicz 
Site Admin

Pomógł: 46 razy
Dołączył: 06 Sie 2007
Posty: 8787
Wysłany: Sob Maj 19, 2018 07:15   

Można, ale chodzi o coś innego.
Mnie zainteresowało, co powoduje, że pomimo zakwaszania deszczu przez dwutlenek węgla z powietrza, deszczówka ma odczyn obojętny 7,1 pH. Jaki składnik wody deszczowej równoważy kwas węglowy. Przecież ta woda jest destylowana.
Destylowana woda, pozostawiona na powietrzu, po pewnym czasie gromadzi kwas węglowy i uzyskuje odczyn nawet 4 pH.
Krople deszczu, a już szczególnie kapuśniaczku, mają bardzo małą masę w stosunku do swojej powierzchni i wymiana gazowa zdąży nastąpić w ciągu kilku sekund spadania pomiędzy chmurą a ziemią, tym bardziej, że powietrze porusza się wokół kropli.
Zatem, jaki zasadowy składnik atmosfery powoduje odkwaszenie?
Nie może to być powietrze, bo woda destylowana pozostawiona w otwartej szklance ulega stopniowemu, wyraźnemu zakwaszeniu do 4 pH. Proces można skrócić do kilku sekund, dmuchając do wody przez słomkę. No, ale szklanka ma niekorzystny iloraz objętości do masy, krople deszczu są znacznie, mniejsze i proces zachodzi szybciej.
JW
 
     
Kangur

Pomógł: 34 razy
Wiek: 82
Dołączył: 27 Sty 2005
Posty: 3119
Skąd: Australia
Wysłany: Sob Maj 19, 2018 09:44   

Witold Jarmolowicz napisał/a:

Zatem, jaki zasadowy składnik atmosfery powoduje odkwaszenie?
JW

Sprawdzić w laboratorium jakie pierwiastki lub związki chemiczne zawiera ta woda.
Chemtrails?
_________________
Odkwaszać czy zakwaszać?
http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=1159
14 W czasie posiłku powiedział do niej Booz: «Podejdź tu i jedz chleb, maczając swój kawałek w kwaśnej polewce».
 
     
Witold Jarmolowicz 
Site Admin

Pomógł: 46 razy
Dołączył: 06 Sie 2007
Posty: 8787
Wysłany: Sob Maj 19, 2018 11:45   

Lało trzy dni, więc samoloty specjalnie nie latały, a rejsowe lotnisko Pyrzowice jest 50 km dalej.
JW
 
     
Sentinel 

Wiek: 50
Dołączył: 05 Sie 2017
Posty: 1021
Wysłany: Sob Maj 19, 2018 21:11   

Witold Jarmolowicz napisał/a:
Mnie zainteresowało, co powoduje, że pomimo zakwaszania deszczu przez dwutlenek węgla z powietrza, deszczówka ma odczyn obojętny 7,1 pH.
To tylko się cieszyć, że oddycha Pan tak czystym powietrzem.
Cytat:
Jaki składnik wody deszczowej równoważy kwas węglowy.
Żaden. pH deszczówki oscyluje zwykle wokół 5-7,5 i zależy od stężenia zanieczyszczeń w powietrzu. Im czystsze powietrze, tym wyższe pH.
_________________
"Nie wiem, nie znam się, nie orientuję, zarobiony jestem".
 
     
Kangur

Pomógł: 34 razy
Wiek: 82
Dołączył: 27 Sty 2005
Posty: 3119
Skąd: Australia
Wysłany: Nie Maj 20, 2018 08:46   

Sentinel napisał/a:
To tylko się cieszyć, że oddycha Pan tak czystym powietrzem. pH deszczówki oscyluje zwykle wokół 5-7,5 i zależy od stężenia zanieczyszczeń w powietrzu. Im czystsze powietrze, tym wyższe pH.

Mam nadzieję, ze nie jesteś chińczykiem i nie czytasz z prawa ma lewo.
Cytat:
При нормальных условиях облачная или дождевая вода имеет pH = 5,6—5,7.

W normalnych warunkach woda z chmur albo deszczówka ma pH 5,6 - 5,7
_________________
Odkwaszać czy zakwaszać?
http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=1159
14 W czasie posiłku powiedział do niej Booz: «Podejdź tu i jedz chleb, maczając swój kawałek w kwaśnej polewce».
 
     
Sentinel 

Wiek: 50
Dołączył: 05 Sie 2017
Posty: 1021
Wysłany: Nie Maj 20, 2018 10:22   

Kangur napisał/a:
Cytat:
При нормальных условиях облачная или дождевая вода имеет pH = 5,6—5,7.

W normalnych warunkach woda z chmur albo deszczówka ma pH 5,6 - 5,7

Dla Rosjan wszystko jest proste.
Nie ma czegoś takiego jak "normalne warunki". pH deszczówki podlega dynamicznym zmianom w czasie i przestrzeni. "Jedyną stałą rzeczą jest zmiana." Heraklit z Efezu

DYNAMIKA STĘŻENIA WYBRANYCH SKŁADNIKÓW CHEMICZNYCH W OPADACH ATMOSFERYCZNYCH W ZLEWNI JEZIORA MIEDWIE https://www.google.pl/url...fgWbjVskoa_afCJ
_________________
"Nie wiem, nie znam się, nie orientuję, zarobiony jestem".
 
     
Kangur

Pomógł: 34 razy
Wiek: 82
Dołączył: 27 Sty 2005
Posty: 3119
Skąd: Australia
Wysłany: Nie Maj 20, 2018 10:41   

Sentinel napisał/a:

Nie ma czegoś takiego jak "normalne warunki".

Masz rację.
Dla aptekarzy i farmaceutów normalne warunki nie istnieją.
_________________
Odkwaszać czy zakwaszać?
http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=1159
14 W czasie posiłku powiedział do niej Booz: «Podejdź tu i jedz chleb, maczając swój kawałek w kwaśnej polewce».
 
     
Sentinel 

Wiek: 50
Dołączył: 05 Sie 2017
Posty: 1021
Wysłany: Nie Maj 20, 2018 12:21   

Kangur napisał/a:
Dla aptekarzy i farmaceutów normalne warunki nie istnieją.
Nie istnieją. Dlatego jest farmakokinetyka liniowa i nieliniowa.
Wystarczy zwiększyć dawkę jakiegoś leku, aby przebieg reakcji zmienił się z liniowego w nieliniowy. Tak więc ta liniowość też jest umowna.
Gdyby to było takie proste, że podaje się określoną dawkę i na każdego zadziała tak samo, to wystarczyłyby automaty, takie jak do napojów albo słodyczy, zamiast farmaceutów.
Przecież nawet przedszkolak zapamięta kilka procesów farmakokinetycznych. Problem tylko w tym, że ich przebieg zależy od wielu zmiennych, które trzeba uwzględnić.
_________________
"Nie wiem, nie znam się, nie orientuję, zarobiony jestem".
 
     
Witold Jarmolowicz 
Site Admin

Pomógł: 46 razy
Dołączył: 06 Sie 2007
Posty: 8787
Wysłany: Sob Lip 28, 2018 06:38   

To był błąd pomiaru. Deszczówka, jako woda destylowana, jest bardzo podatna na śladowe zanieczyszczenia. Naczynia muszą być szklane, dokładnie wymyte i razem z elektrodą kilkakrotnie płukane w tej deszczówce. Wtenczas wychodzi pH=4,7.
Spróbuję jeszcze wykorzystać naczynia z polietylenu.
JW

PS. Jedna jednostka pH, jako logarytm dziesiętny, oznacza dziesięciokrotne zwiększenie ilości jonów kwasowych. Zatem pH=4,7, w przybliżeniu około 5, to ponad 100 krotne zwiększenie jonów kwasowych w stosunku do wody destylowanej. Dokładnie licząc, 200 razy.
Aha, nie wymądrzajmy się z aktywnością jonów hydroniowych, bo dla zrozumienia istoty sprawy wystarczy nieprecyzyjne pojęcie jonu kwasowego.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Akademia Zdrowia Dan-Wit informuje, że na swoich stronach internetowych stosuje pliki cookies - ciasteczka. Używamy cookies w celu umożliwienia funkcjonowania niektórych elementów naszych stron internetowych, zbierania danych statystycznych i emitowania reklam. Pliki te mogą być także umieszczane na Waszych urządzeniach przez współpracujące z nami firmy zewnętrzne. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o celu stosowania cookies oraz zmianie ustawień ciasteczek w przeglądarce.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł

Copyright © 2007-2024 Akademia Zdrowia Dan-Wit | All Rights Reserved