Strona główna Fakty żywieniowe Jak się żywić? Przepisy Historia diety Forum  

  Forum dyskusyjne serwisu www.DobraDieta.pl  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Czat      Statystyki  
  · Zaloguj Rejestracja · Profil · Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości · Grupy  

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: Molka
Wto Sty 01, 2013 11:49
Fundacja Westona Price'a - dzialajmy!
Autor Wiadomość
zenon 
Tygrys

Pomógł: 37 razy
Wiek: 38
Dołączył: 25 Sty 2006
Posty: 5633
Skąd: z nienacka
Wysłany: Pią Maj 22, 2009 23:41   Fundacja Westona Price'a - dzialajmy!

Wpadlem na taki pomysl...

Moze by stworzyc polski oddzial fundacji?
Potlumaczyc anglojezyczne teksty, popromowac idee Westonowskie przy wspolpracy byc moze "Optymalnika"?

Rzycam koncept, zrobmy cos pozytecznego!

Ktos reflektuje?
_________________

(\_/)
(O.o)
(> <)
This is Bunny.
Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
 
     
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 40
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Maj 23, 2009 05:58   

tylko wiesz, będziesz musiał promować spożywanie nabiału :-D
idee Westonowskie na paru odcinkach nie idą w parze z rawpaleo, czemu Sally Fallon nie raz dawała wyraz
no chyba, że byłaby to taka bardziej liberalna formuła i nie musielibyśmy promować w 100% poglądów Sally
mimo tego pomysł wart jest przemyślenia
_________________
Don't buy into mono-dimensional training regimens. Exercising should reflect how rich and varied life is. #MovNat
 
     
Waldek B 
Moderator


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 3552
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Maj 23, 2009 09:08   

A nie moglibyście w zgodzie ze swym paleo sumieniem potłumaczyć tych dobrych tekstów o tranie i wątróbkach a tych o nabiale najzwyczajniej pominąć? I wilk syty i owca cała by się ostała. Imo dla chcącego nic trudnego. 8-)
 
     
zenon 
Tygrys

Pomógł: 37 razy
Wiek: 38
Dołączył: 25 Sty 2006
Posty: 5633
Skąd: z nienacka
Wysłany: Sob Maj 23, 2009 11:35   

Ja nie widze problemu.

Jezeli ktos chcialby przetlumaczyc teksty o mlecznych nie mozna mu zabronic. Jezeli natomiast ktos chcialby umiescic konstruktywna, merytoryczna krytyke mlecznych - tez mialby taka mozliwosc.

Ja bym chcial wspoltworzyc analog surowki, gdzie jest duzo tekstow tlumaczonych z anglojezycznych stron.

Fajnie byloby to robic w porozumieniu z Weston A. Price Fundation.
Oczywiscie non profit, bez przesadnego lansu.
_________________

(\_/)
(O.o)
(> <)
This is Bunny.
Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
 
     
zenon 
Tygrys

Pomógł: 37 razy
Wiek: 38
Dołączył: 25 Sty 2006
Posty: 5633
Skąd: z nienacka
Wysłany: Sob Maj 23, 2009 11:36   

Waldek B napisał/a:
A nie moglibyscie..


dlaczego nie "moglibysmy"?!
_________________

(\_/)
(O.o)
(> <)
This is Bunny.
Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
 
     
Waldek B 
Moderator


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 3552
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Maj 23, 2009 11:55   

Ja do matury z polaka podchodziłem x2, więc rozumisz mam dysgrafię-leksję podstawowe problemy z polsko gramatyko a co dopiero z angielskim. :-o Owszem swego czasu sporo czytałem i zrozumiałem westonowych artów ale do tłumaczenia to się raczej nie nadam. Mogę coś najwyżej narysować. Hannibala jako "nauczyciela zbawcę zwierząt" np. :hah:
 
     
zenon 
Tygrys

Pomógł: 37 razy
Wiek: 38
Dołączył: 25 Sty 2006
Posty: 5633
Skąd: z nienacka
Wysłany: Sob Maj 23, 2009 13:46   

Na forum piszesz bardzo skladnie, "nei" domyslilbym sie ze masz jakies "dyzlekcje".
Angielski mozliwe ze znasz lepiej ode mnie.

Ja tez mam swoje ograniczenia, znam ludzi ktorzy maja jeszcze wieksze niz nasze wziete razem "do kupy". I dzialaja! I zawstydzilbys sie jakbym zszedl z poziomu ogolnikow na konkrety! (ewentualnie priv, poniewaz to nie o mnie by bylo)

Wystarczy chciec!

A poza tym nie publikowalibysmy od razu na jakiejs stronie. Najpierw wstepne tlumaczenia umieszczalibysmy na forum i moznaby to bylo redagowac.
_________________

(\_/)
(O.o)
(> <)
This is Bunny.
Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
 
     
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 40
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Maj 23, 2009 15:47   

acha, to ja chyba coś źle zrozumiałem
no bo jeśli to mają być tłumaczenia to oczywiście można tłumaczyć i te o mlecznych
myślałem, że Ty myślisz o jakimś poważnym polskim przedstawicielstwie fundacji Westona, gdzie byśmy byli zaangażowani w propagowanie idei westonowskich
wracając do tłumaczeń to ja z polaka też średni jestem i o ile czytanie angielskich tekstów jest dla mnie raczej nietrudne to przekładanie ich na polski może być dla mnie ciężką sprawą
zapewne jakoś jestem w stanie przetłumaczyć, ale to "jakoś" to wg mnie o wiele za mało, żeby ludzie z przyjemnością te tłumaczenia czytali
no chyba prędzej wiraha - on jakiś większy lingwista się wydaje ;)
_________________
Don't buy into mono-dimensional training regimens. Exercising should reflect how rich and varied life is. #MovNat
 
     
zenon 
Tygrys

Pomógł: 37 razy
Wiek: 38
Dołączył: 25 Sty 2006
Posty: 5633
Skąd: z nienacka
Wysłany: Sob Maj 23, 2009 18:06   

Powazniejszego przedstawicielstwa fundacji w polsce nie wykluczam.
Ale wezmy sie wpierw za rzeczy male.

By zalozyc u nas w kraju fundacje niewiele trzeba: 15 osob, statut, 200zl wplaty by wpisac sie w KRS.
Tylko nie ma sensu zawracac glowy pietnastu osobom jezeli z tego mialoby nic nie wyjsc..

By zrobic powazne przedstawicielsto fundacji w Polsce przydaloby sie zaangazowac bardziej kumatych ludzi niz kilku mlodych pasjonatow... Ja na razie takich kontaktow nie mam.
_________________

(\_/)
(O.o)
(> <)
This is Bunny.
Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
 
     
Waldek B 
Moderator


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 3552
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Maj 24, 2009 14:25   

Jak byście z tym wyskoczyli parę miesiecy temu to bym rzucił się jako pierwszy, ale ostatnio pełznę w nieco innym kierunku, teozofia różokrzyżowców, diagnostyka karmiczna, jakie grzechy odpowiadają jakiej degeneracji w następnym wcieleniu, 1 oddech na minutę, niejedzenie itd... 8/

Aczkolwiek wiedza Westona nie zaprzecza powyższym i jest w sumie ponadczasowa-uniwersalna, więc kto wie, czy nie spróbuję potłumaczyć czegoś. To całkiem dobry pretekst by poprawić angielski. 8-)
 
     
zenon 
Tygrys

Pomógł: 37 razy
Wiek: 38
Dołączył: 25 Sty 2006
Posty: 5633
Skąd: z nienacka
Wysłany: Nie Maj 24, 2009 15:17   

Wiesz, wystarczy ze przetlumaczysz jeden np swoj ulubiony artykul - i to bylby jakis wklad...

Czekam na deklaracje. W razie co zrobie to sam.
_________________

(\_/)
(O.o)
(> <)
This is Bunny.
Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
 
     
Nelka 

Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 05 Mar 2006
Posty: 253
Skąd: Częstochowa
Wysłany: Nie Maj 24, 2009 21:16   

zenon, Pomysł jest dobry. Wchodzę w to. Możesz mi wyznaczyć jakiś rozdział. Nie obiecuję, że będę superszybka i super dokładna ale postaram się.
Pozdrawiam Nelka
_________________

 
     
alejasienieznam 

Wiek: 35
Dołączył: 13 Maj 2009
Posty: 340
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Maj 24, 2009 21:42   

hey
ja chętnie wezmę w tym udział, jeśli:
po 1) ostatecznie przekonam się empirycznie do LC
po 2) przeczytam teksty Westona Price'a i mnie przekonają(a jeszcze ich nie czytałem, za wyjątkiem kilku)

btw, nie lepiej przedsięwziąć projekt propagujący ogólnie LC diet?
 
     
zenon 
Tygrys

Pomógł: 37 razy
Wiek: 38
Dołączył: 25 Sty 2006
Posty: 5633
Skąd: z nienacka
Wysłany: Nie Maj 24, 2009 22:32   

alejasienieznam napisał/a:

po 2) przeczytam teksty Westona Price'a i mnie przekonaja(a jeszcze ich nie czytalem, za wyjatkiem kilku)

http://westonaprice.org
po polsku jest na razie tylko to:
http://westonaprice.org/b...ochure_pol.html


Ksiazka:
http://journeytoforever.o...e/pricetoc.html
Moge tez ja umiescic jako calosc w archiwum zip.

Cytat:
btw, nie lepiej przedsiewziac projekt propagujacy ogolnie LC diet?

Low carb sam sie promuje. 8)

zacznijmy od Westona..
_________________

(\_/)
(O.o)
(> <)
This is Bunny.
Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
 
     
zenon 
Tygrys

Pomógł: 37 razy
Wiek: 38
Dołączył: 25 Sty 2006
Posty: 5633
Skąd: z nienacka
Wysłany: Nie Maj 24, 2009 22:41   

Na razie liczac mnie i Hannibala mamy 4 osoby.

Pomoc mozna niekoniecznie tlumaczac. Przyda sie ktos biegly w jezyku polskim do korygowania jakichs drobnych bledow, do wstepnej recenzji.

Chetni proszeni sa o wpisy tu lub do mnie na prv.

Mam kolege na anglistyce. Jak zdawal na studia nie wierzyl, ze sie dostanie (byl na liscie rezerwowej). Pilismy razem wodke i zalozylem sie z nim wtedy, ze przetlumaczy mi ksiazke o zespole "Yes". On zaklad przegral, za rok bedzie magistrem, ksiazki nie przetlumaczyl do tej pory.. Ale pamieta co jest mi winien :D
Wiec zlece mu do tlumaczenia kilka rzeczy 8)
Tak wiec mamy 5 osobe w ekipie.
_________________

(\_/)
(O.o)
(> <)
This is Bunny.
Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
 
     
Waldek B 
Moderator


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 3552
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Maj 25, 2009 08:15   

zenon napisał/a:
Wiesz, wystarczy ze przetlumaczysz jeden np swoj ulubiony artykul - i to bylby jakis wklad...

Czekam na deklaracje. W razie co zrobie to sam.


Heh tak przeglądnąlem sobie i tych artów będzie kilka. 8-)

Te na początek. http://westonaprice.org/mythstruths/mtbones.html

http://westonaprice.org/t...an_cuisine.html

http://westonaprice.org/b...superfoods.html
 
     
Waldek B 
Moderator


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 3552
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Maj 25, 2009 15:40   

Jeszcze co mi przyszło do głowy. Można by dodać coś takiego jak przypis tłumacza np w kwestii mlecznych, aby mieć czyste sumienie.
 
     
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 40
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Maj 25, 2009 20:09   

Waldek B napisał/a:
Jeszcze co mi przyszło do głowy. Można by dodać coś takiego jak przypis tłumacza np w kwestii mlecznych, aby mieć czyste sumienie.

tylko co na to Sally? ;)
w sumie Weston nie zalecał mlecznych - przecież znakomita większość badanych przez niego społeczeństw nie miała ich w swoim jadłospisie
_________________
Don't buy into mono-dimensional training regimens. Exercising should reflect how rich and varied life is. #MovNat
 
     
Waldek B 
Moderator


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 3552
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Maj 25, 2009 22:04   

Z tego co pamiętam w nexusie były arty westonowe i tłumacz dawał jakieś tam przypisy. Nie mówię o tym by dowalać na chama swoje 3 grosze, rozgrzewany miód i duszone żeberka nazywać "zniszczonym żarciem" albo napisać, że ewolucja jest teorią mającą bardzo słabe podstawy. :hihi: Jak byśmy mieli takie przypisy robić to lepiej sami coś piszmy. Oj będzie mnie kusić pewnie... 8-)

Ale na serio można dać np przy "i jedz masło..." (pod warunkiem, że nie masz grupy krwi 0 lub alergii - przypis tłumacz) albo "zboża" (uwaga! jedzone dopiero ok 2000 lat w europie, wywołują często reakcje alergiczne) itd.
 
     
zenon 
Tygrys

Pomógł: 37 razy
Wiek: 38
Dołączył: 25 Sty 2006
Posty: 5633
Skąd: z nienacka
Wysłany: Wto Cze 02, 2009 20:35   

Podbijam temat. Caly czas zbieram chetnych na priv.

Przydalby sie ktos kto by z przetlumaczonych tekstow zrobil stronke www.
W razie co ja sie tym zajme, jednak to bedzie prymitywna robota, bo sie tym nie zajmuje.

Na razie mam troche roboty na uczelnie. Za jakies 3 tyg. podzielimy sie praca i mysle, ze kolo wrzesnia calosc projektu bylaby gotowa.
_________________

(\_/)
(O.o)
(> <)
This is Bunny.
Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
 
     
Waldek B 
Moderator


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 3552
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Cze 03, 2009 08:07   

Ja już tłumacze drugi artykuł. 8-) Zenek dzięki żeś mnie zmotywował. Tego mi było trzeba bo angielski zostawał ostatnio trochę w lesie. :pada:
 
     
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 40
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Cze 03, 2009 08:29   

Ja przyłączę się jakoś w lipcu do tych tłumaczeń
_________________
Don't buy into mono-dimensional training regimens. Exercising should reflect how rich and varied life is. #MovNat
 
     
zenon 
Tygrys

Pomógł: 37 razy
Wiek: 38
Dołączył: 25 Sty 2006
Posty: 5633
Skąd: z nienacka
Wysłany: Śro Cze 03, 2009 11:56   

Ciesze sie. 8)

Ja tez dopiero w lipcu. No moze w przyszlym tyg. cos zrobie, ale pozniej to raczej nie..

Acha, jezeli ktos by cos przetlumaczyl, albo chcialby sobie zabukowac to niech tutaj da znac, bysmy sie nie zdublowali.
_________________

(\_/)
(O.o)
(> <)
This is Bunny.
Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
 
     
Nelka 

Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 05 Mar 2006
Posty: 253
Skąd: Częstochowa
Wysłany: Śro Cze 03, 2009 23:57   

Ja jestem w trakcie tłumaczenia artykułu o witaminie B12.
Nelka
_________________

 
     
barb

Pomógł: 11 razy
Dołączył: 27 Mar 2009
Posty: 252
Wysłany: Nie Mar 07, 2010 16:24   

i co z tymi waszymi tłumaczeniami ludzie ? zamierzam coś poczytać ale mogę też potłumaczyć mimo że z angielskim u mnie na bakier - może nie tak do końca ale lingwistą to ja nie jestem :-)
 
     
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 40
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Mar 07, 2010 16:33   

barb napisał/a:
i co z tymi waszymi tłumaczeniami ludzie ?

na mieście mówią, że Waldek większość przetłumaczył ;)
_________________
Don't buy into mono-dimensional training regimens. Exercising should reflect how rich and varied life is. #MovNat
 
     
barb

Pomógł: 11 razy
Dołączył: 27 Mar 2009
Posty: 252
Wysłany: Nie Mar 07, 2010 17:32   

Hannibal napisał/a:
barb napisał/a:
i co z tymi waszymi tłumaczeniami ludzie ?

na mieście mówią, że Waldek większość przetłumaczył ;)


to ciekawe czy się działkuje się z wsiowymi tymi jego translacjami :-D
 
     
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 40
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Mar 07, 2010 17:40   

a tak na poważnie to może warto by zrobić małe resume tego, co kto przetłumaczył
będzie wtedy wiadomo za co się jeszcze wziąć
_________________
Don't buy into mono-dimensional training regimens. Exercising should reflect how rich and varied life is. #MovNat
 
     
barb

Pomógł: 11 razy
Dołączył: 27 Mar 2009
Posty: 252
Wysłany: Nie Mar 07, 2010 17:48   

Hannibal napisał/a:
a tak na poważnie to może warto by zrobić małe resume tego, co kto przetłumaczył
będzie wtedy wiadomo za co się jeszcze wziąć

popieram
a tak jeszcze poważniej to gdzie można zobaczyć te tłumaczenia wasze :roll:
 
     
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 40
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Mar 07, 2010 17:49   

barb napisał/a:
a tak jeszcze poważniej to gdzie można zobaczyć te tłumaczenia wasze :roll:

no chyba każdy trzyma u siebie
nie słyszałem, żeby coś było udostępnione
_________________
Don't buy into mono-dimensional training regimens. Exercising should reflect how rich and varied life is. #MovNat
 
     
zenon 
Tygrys

Pomógł: 37 razy
Wiek: 38
Dołączył: 25 Sty 2006
Posty: 5633
Skąd: z nienacka
Wysłany: Nie Mar 07, 2010 19:34   

musze posypac glowe popiolem.

slomiany zapal, zadek ze mnie a nie koordynator.

w sumie jakies brakujace artykuly moge komus zlecic do tlumaczenia, w sensie jakiemus koledze z anglistyki za kase.

etap: pomysl, ok,
etap: realizacja, beznadzieja.
_________________

(\_/)
(O.o)
(> <)
This is Bunny.
Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
 
     
_flo 


Pomogła: 38 razy
Dołączyła: 26 Wrz 2009
Posty: 2853
Wysłany: Nie Mar 07, 2010 21:22   

Panie kierowniku, to sie wszyyystko da naprawic.
Pomysl sam w sobie jest zacny, i bezproblemowo mozesz jeszcze zorganizowac team.
 
     
Nelka 

Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 05 Mar 2006
Posty: 253
Skąd: Częstochowa
Wysłany: Sob Mar 27, 2010 20:38   

Ja mam u siebie na kompie ale nie bardzo wiem jak to przenieść (analfabetka komputerowa jestem).
Nelka
 
     
sylwiazłodzi 
AutismLowCarbDiet

Pomogła: 13 razy
Wiek: 46
Dołączyła: 20 Mar 2007
Posty: 1774
Wysłany: Nie Mar 28, 2010 23:17   

Przepraszam Was bardzo jeśli popełnię błąd ale ktoś kiedyś podał już ten link i podaję Go znów bo po polsku jest coś przetłumaczone ale Wam chyba nie o to chodzi bo coś pisaliście o polskim oddziale fundacji.


http://li14-183.members.l...ochure_pol.html
_________________
Powołałam "Fundację Rodzin i Terapeutów Autyzm bez granic"
*w 2012 zostałam dietetykiem*
moja www / my website
Autyzm dieta niskowęglwodanowa - Autism Low Carb Diet

Ostatnio zmieniony przez M i T Nie Mar 28, 2010 23:21, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Nelka 

Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 05 Mar 2006
Posty: 253
Skąd: Częstochowa
Wysłany: Wto Kwi 06, 2010 15:35   

Cytat:

Witamina B12 – istotny składnik pokarmowy dla dobrego zdrowia

Sally Fallon i Mary G,Enig PhD.

Jednym z najważniejszych składników pokarmowych, które otrzymujemy z pokarmów zwierzęcych jest witamina B 12. Ta witamina jest również jedną z największych znanych biomolekuł i jedynym składnikiem pokarmowym o stabilnym połączeniu węgiel- metal. Jeden atom kobaltu leży w centrum każdej molekuły witaminy B 12. która posiada przybliżony i (wzbudzający grozę !) wzór chemiczny C61-64H84-90N14O13- 14PCo. Wyizolowana witamina B12 jest krystaliczną substancją w kolorze jaskrawo czerwonym z powodu obecności kobaltu. Jeden z praktyków określił ja mianem „tych rumianych kropelek, co rozweselają smutne serca i wzmacniają omdlałe”.

Witamina B12 wspóldziała razem z kwasem foliowym w różnych procesach w organizmie w tym w syntezie DNA, czerwonych ciałek krwi i otoczki mielinowej, która otacza komórki nerwowe i przyspiesza przewodzenie impulsów w układzie nerwowym. Poważny jej niedobór objawia się jako anemia, która była nieodmiennie chorobą śmiertelną aż do odkrycia B12 w wątrobie. Ale na długo przedtem zanim wystąpi anemia, mogą ją sygnalizować inne symptomy, najczęściej problemy neurologiczne (drętwienie, uczucie mrowienia, uczucie płonących stóp, drżenie, zmęczenie mięśni, problemy ze snem, utrata pamięci, irracjonalny gniew, osłabione funkcje psychiczne i choroba Alzheimera) lub objawy psychiczne ( demencja, depresja, psychoza i nerwica natręctw). Prezydent Kennedy jest cytowany jako mówiący o sobie, że nigdy nie zostałby prezydentem gdyby nie zastrzyki z witaminy B12.

PRZYSWAJANIE

Wchłanianie witaminy B 12 jest procesem złożonym zależnym od wielu problemów.

B12 z pokarmu zwierzęcego pochodzenia wchodzi do żołądka jako część białka zwierzęcego i musi być najpierw z niego uwolniona przez pepsynę i kwas chlorowodorowy. Wolna witamina B12 przyłącza się potem do R-proteiny, która jest uwalniana z komórek śliny i komórek parietal (tych samych, które uwalniają kwas solny). Żeby absorpcja była efektywna B12 musi połączyć się z białkiem zwanym czynnikiem wrodzonym ( intrinsic factor – IF), które również jest wydzielane przez żołądek. To nie może się stać dopóki kompleksy R-protein nie będą rozerwane przez enzymy trzustki w jelicie cienkim. Potem B12 łączy się z czynnikiem dziedzicznym i przechodzi do niższych części jelita gzie kompleks czynnik dziedziczny-B12 przyłącza się do receptorów komórkowych, który to proces wymaga obecności wapnia.

Dlatego też niedobory pepsyny, kwasu solnego, R-proteiny, enzymów trzustki, faktora dziedzicznego (IF), wapnia i receptorów komórkowych mogą wszystkie prowadzić do niedoboru witaminy B12 poprzez zablokowane wchłanianie.
Gdy B12 znajdzie się w układzie krwionośnym, proteiny transportowe łączą się z nią i dostarczają do komórek organizmu. W obrębie komórki enzymy uwalniają witaminę z kompleksu białkowego i przekształcają do formy dwóch koenzymów: metylokobalamina i adenosylokobalamina. Niedobory tych enzymów mogą zablokować to przekształcenie.

Ponieważ proces wchłaniania jest tak skomplikowany i może napotkać na różne blokady, wiele ludzi (szczególnie starszych ) może mieć niedobory nawet jeśli w jedzeniu pobierają duże ilości tej witaminy. Na szczęście ciało może pobierać od 1 – 5 procent witaminy B12 poprzez bierne wchłanianie. Dlatego suplementacja olbrzymich ilości krystalicznej witaminy B12 lub dostarczenie jej w dużych ilościach w pożywieniu szczególnie w nią bogatym może z sukcesem wyleczyć niedobory spowodowane niedostatecznym trawieniem białek, brakiem R-protein, faktora dziedzicznego lub enzymów trzustki.
Suplementacja w formie metylokobalaminy i adenosylokobalaminy (form, które znajdują się w komórkach) może pokonać niedobory B12 spowodowane brakiem lub upośledzeniem czynności enzymów przekształcających witaminę B12 w koenzymy.

WEGETARIANIE

Witamina B12 znajduje się prawie wyłącznie w pokarmach zwierzęcych takich jak wątroba, nerki, mięso ryby, skorupiaki, produkty mleczne i jaja, ale pierwotnym źródłem witaminy B12 w naturze są bakterie, jedyne żywe istoty, które są w stanie ją produkować. U ludzi i zwierząt bakterie te produkuja witaminę B12 w jelicie grubym, jednakże bardzo mało, jeśli nie w ogóle jest absorbowane przez ściany jelita grubego, więc musimy naszą B12 otrzymac z pokarmów zwierzęcych. Różnego rodzaju małże morskie zawierają wysoki poziom B12, ponieważ zasysają one z morza ogromne ilości mikroorganizmów syntezujących witaminę B12. Produkcja suplementów witaminy B12 wymaga procesów fermentacyjnych podobnych do tych używanych do produkcji penicyliny i innych antybiotyków.
Interesujące jest też fakt, że podczas, gdy jaja zawieraja duże ilości witaminy B12, zawierają też substancje blokujące jej wchłanianie co pozostawia jedynie mleko jako dobre źródło B12 dla wegetarian. Niektóre badania wskazują, że B12 jest lepiej przyswajalna z mleka niż z mięsa. Jednakże jedno badanie sugeruje, że B12 jest niszczona przez gotowanie . Analiza zawartości tej witaminy w mleku pasteryzowanym wykazała jej straty na poziomie10% jednakże jednakże pasteryzacja denaturyzuje białka, które pomagają przy jej wchłanianiu.

Co ciekawe, niektóra źródła podają, że fermentacja jogurtu z mleka obniża poziom witaminy B12 , chociaż tabele żywieniowe podają podobny poziom w mleku komercyjnym i w jogurcie.

Cząsteczka witaminy B12 jest odporna na wysokie temperatury, wyższe niż punkt wrzenia pod warunkiem, że nie znajduje się w środowisku alkalicznym. Cząsteczka rozpada się w temperaturze 250 C. dlatego jest ona niszczona na powierzchni grilowanego mięsa, ale nie w środku. Osiem procent witaminy B12 jest tracony w wątrobie przy gotowaniu przez pięć minut.. Dlatego delikatne duszenie lub smażenie steków krwistych lub półkrwistych lepiej zachowuje B12 w mięsie.

Az do niedawna wegetarianie i literatura wegetariańska utrzymywała, że niektóre pokarmy pochodzenia roślinnego mogą dostarczyc witaminy B12 – wodorosty, sfermentowana soja, spirulina a nawet niemyte warzywa nawożone obornikiem. Zwolennicy wegetarianizmu wskazywali na rdzennych mieszkańców Indii, którzy nie wykazywali objawów niedoboru witaminy B12 pomimo niewielkiej ilości pokarmów zwierzęcych w diecie. Ale Amerykańskie badania przeprowadzone już w 1974 roku wykazały, że 92% wegan, 64% laktowegetarian, 47% lakto-ovowegetarian i 20% półwegetarian miało poziom witaminy we krwi poniżej normy co oznacza początki anemii.

Obecnie większość literatury wegetariańskiej ostrzega przed bardzo realną możliwością wyczerpania zapasów tej witaminy i poleca rutynowa suplementację tej witaminy. Obecnie wiemy, że źródłem witaminy B12 w krajach tropikalnych, głównie w wegetariańskiej diecie Indii były odchody i części owadów na przechowywanym ziarnie i strączkowych. To była nieunikniona cecha tradycyjnych diet w klimacie gorącym aż do momentu pojawienia się nowoczesnych technologii sterylizacji i przechowalnictwa.
Pokarmy roślinne uważane za bogate źródło witaminy B12 okazały się zawierać analogi B12 (zwane …..), które blokują pobieranie prawdziwej witaminy B12.i nasilają potrzeby organizmu na ten składnik odżywczy. Niespodziewanym źródłem kobamidów jest bakteryjny przerost w jelicie cienkim, który może produkować analogi B12. Stosowanie antybiotyków lub dieta oparta w większości na węglowodanach rafinowanych sprzyja przerostowi bakterii i prowadzi do niedoborów witaminy B12.

Innym obszarem godnym uwagi są preparaty multiwitaminowe. Wiktor Herbert uznawany badacz witaminy B12 utrzymuje, że wiele preparatów multiwitaminowych zawiera wiele fałszywych i nawet niebezpiecznych analogów B12 przypuszczalnie powstałych, gdy krystaliczna B12 reaguje z innymi składnikami odżywczymi w tych preparatach takimi jak witamina C, żelazo i miedź.

Wysoki poziom kwasu foliowego może przyspieszać symptomy neuropsychiatryczne u ludzi z niedoborami witaminy B12. Ponieważ pobieranie kwasu foliowego u wegetarian jest zazwyczaj duże (a warzyw zielonych i produktów zbożowych wzmacnianych kwasem foliowym) ci którzy przejmują wegetariański styl życia mogą być narażeni na większe ryzyko wystąpienia problemów neurologicznych i psychologicznych.

Ciało magazynuje znaczące zapasy B12 w wątrobie. Toteż od 5 do 7 lat może upłynąc od rozpoczęcia diety wegetariańskiej (lub problemów z wchłanianiem) do pierwszych objawów niedoborów. Interesujące, że ciało może ponownie użyć ponad 75 procent swoich zapasów B12. Zużyta witamina B12 jest wydalana z żółcią i ponownie absorbowana w jelicie cienkim prze ten sam złożony proces opisywany wcześniej. Niektórzy ludzie mają bardziej wydajny system „recyklingu” niż inni i stąd mogą pozostawać dłużej na diecie wegetariańskiej bez symptomów niedoboru. Jednakże większa ilość witaminy B12 jest wydalana w obecności wysokiego poziomu błonnika, powszechnej cechy diety wegetariańskiej.
Wegańska i wegetariańska dieta stanowią realne niebezpieczeństwo dla rosnących dzieci, ponieważ ich zapasy są bardzo małe, szczególnie jeśli ich .matki unikały pokarmów mięsnych w okresie ciąży i karmienia. Literatura naukowa podaje liczne przykłady badań opisujących poważną anemię, dramatyczne opóźnienie wzrostu, łatwość wpadania w złość i opóźnienia w nabywaniu umiejętności motorycznych u dzieci cierpiących na niedobory witaminy B12 z rodzin wegetariańskich.

W najnowszym badaniu, naukowcy oceniali rozwój poznawczy u 72 młodych ludzi wychowywanych na dietach wolnych od produktów pochodzenia zwierzęcego przynajmniej do osiągnięcia wieku sześciu lat i potem na diecie zawierającej jaja i mleko. W porównaniu do dzieci, które jadły dietę mieszaną (zawierającą mięso) przez całe swoje życie ich wyniki były znacząco niższe w testach mierzących orientację przestrzenną, pamięć krótkoterminową oraz inteligencję to jest umiejętność rozwiązywania problemów złożonych, zdolność do abstrakcyjnego myślenia i uczenia się.

MIERZENIE NIEDOBORÓW WITAMINY B12

Amerykański świat medyczny definiuje jako stan wskaźnik niedoborów poziom witaminy we krwi niższy niż 200 pg/ml. Ta liczba jest związana z poziomem, który występuje przy zagrożeniu najbardziej groźnym objawem – anemią. W porównaniu w Japonii i krajach europejskich za najniższy dopuszczalny poziom przyjmuje się 500-550 pg/ml, poziomy związane z występowaniem problemów psychologicznych i zachowań takich jak demencja, i utrata pamięci. Lekarze tych krajów uważają poziom 500- 1300 za normalny.

Według doktora Johna Domisse, eksperta w dziedzinie badań nad witaminą B12, akceptacja wysokich ilości witaminy B12 we krwi w Japonii i gotowość leczenia chorych z problemami psychicznymi przez podawanie witaminy B12, wyjaśnia niski procent zachorowalności na chorobę Alzheimera jak również powód wysokiego wskaźnika zachorowań w USA.

Nawet przy bardzo niskim poziomie granicznym olbrzymia liczba Amerykanów wykazuje niedobory tiaminy. W trwających obecnie badaniach „Badania nad potomstwem Framingham” obejmującym 3000 kobiet i mężczyzn z miasta Framingham , stan Massachusetts, badacze stwierdzili u 39% badanych tzw niski poziom normy tj. poniżej 258. Gdyby badacze wybrali optymalny poziom witaminy B12 tj. 1100 – 1300 jako miarę zaopatrzenia organizmu w tiaminę, bardzo niewiele badanych osób można by uważać za dobrze zaopatrzonych w ta witaminę

Jednym z najbardziej zdumiewających odkryć w tym badaniu jest to , że grupa najmłodsza (26 – 49 lat) miała zbliżone poziomy witaminy B12 we krwi, co sugeruje, że niedobory stają się coraz powszechniejsze.

ANEMIA

Anemia pojawia się wtedy, gdy człowiek nie posiada specjalnego czynnika wewnątrzpochodnego i nie może wchłaniać witaminy B12. powszechna przyczyną anemii jest reakcja autoagresji, która niszczy komórki ze ściany żołądka produkujące ten czynnik. Choroba charakteryzuję się występowaniem niedojrzałych, nadmiernie dużych czerwonych ciałek krwi, które są nieefektywne w przenoszeniu tlenu oraz białych ciałek krwi z nienormalnymi jądrami.

Wczesne symptomy anemii to bladość, słabość i zmęczenie;
poważna anemia objawia się krótkim oddechem, uczuciem choroby i szybkim biciem serca.

Pacjenci cierpiący na anemię wymagają bardzo wysokich dawek tiaminy, żeby przezwyciężyć brak czynnika wewnątrzpochodnego. Leczenie tradycyjne polegało na jedzeniu pół kilograma wątroby cielęcej dziennie dostarczając prawie 200 mikrogramów B12 dziennie. Dzisiaj lekarze przepisują zastrzyki lub suplementację doustną w dawkach nawet większych.

SYMPTOMY STARZENIA SIĘ

Niedobory witaminy B12 mają podobne cechy jak przy starzeniu się – drżące ruchy i niestabilny chód, słabość mięśni, niepowściągliwość, opóźnione reakcje, utrata pamięci, dezorientacja, depresja i mylenie faktów. Wszystkie mogą występować przy niedoborze witaminy B12.

Czy choroba Alzheimera jest powiązana z niedoborami tiaminy jest przedmiotem poważnych debat między lekarzami. Ostatnie i fascynujące badania na przykładzie Walijskiej rodziny dostarczają przekonującego dowodu na zależność choroby Alzheimera od poziomu witaminy B12.

Naukowcy zbadali członków rodziny z genetycznymi skłonnościami w kierunku choroby Alzheimera. Stwierdzili oni, że czworo spośród sześciorga (67%) członków rodziny z potwierdzoną chorobą Alzheimera ma nienormalnie niski poziom tej witaminy we krwi w porównaniu do jednego na 12 (8%), którzy mieli genetycznie ten sam stopień ryzyka, ale nie zachorowali. Badacze spekulują, że niedobór witaminy B12 mógł spowodować reakcję w systemie nerwowym, charakterystyczną cechą choroby Alzheimera, jak również możliwość, że genetyczne predyspozycje do Alzheimera mogą być związane z genetycznym osłabieniem zdolności do wchłaniania tiaminy.

Badacze stwierdzili niedobory u 3 – 42 procent ludzi w wieku 65 lat lub starszych. W ostatnich badaniach starszych pacjentów, 43 procent miało poziom Witaminy B12 mniejszy niż 295 pmol/L. Gdyby wyższy poziom był przyjęty jako norma, jest prawdopodobne, że prawie wszyscy seniorzy byliby zdiagnozowani jako cierpiący na niedobory.

Obecna praktyka medyczna skupiła się na cholesterolu jako wskaźniku dobrego zdrowia używając drogich przyjmowanych przez całe życie leków i przygnębiających diet, aby zbić poziom cholesterolu tak nisko jak to tylko możliwe – polityka, która zaowocowała niewypowiedzianą niedola dla milionów i ogromnym finansowym obciążeniem dla systemu medycznego. O ile bardziej efektywnie i szczęśliwie można by spożytkować te fundusze testując poziom tiaminy u każdego kto osiągnie 50 lat. Małym kosztem wiek podeszły mógłby być przemieniony w okres spokoju i zadowolenia zamiast okresu cierpienia dla starszych ludzi i ich rodzin.

Badania wskazują na niewyobrażalny potencjał witaminy B12 w odwróceniu zmian mentalnych u starszych pacjentów. W jednym z badań, 61 procent pacjentów z osłabionymi funkcjami psychicznymi wyzdrowiało kompletni po zastosowaniu suplementacji. Badacze przypuszczają, że ci, którzy nie wyzdrowieli, cierpieli z powodu niedoborów zbyt długo,aż uszkodzenie systemu nerwowego stało się nieodwracalne. U osób, które cierpiących na chorobę Alzheimera dłużej niż sześć miesięcy, rezultaty suplementacji były nikłe. Dlatego też rutynowe badania poziomu tiaminy mogą w znacznym stopniu zapobiec zmianom mentalnym u znacznej części ludzi starszych. Gdy Alzheimer jest już ostatecznie zdiagnozowany, może być za późno na skuteczną suplementację.

CHOROBY SERCA

To doktor Kiler McCully wyjaśnił, że wysoki poziom homocysteiny we krwi może być markerem dla chorób serca. Homocysteina jest tworzona w organizmie z aminokwasu metioniny w procesie, który może być blokowany przez kwas foliowy i witaminy B6 i B12. Wysoki poziom homocysteiny może powodować … dysfunkcję(zwężenie tętnic), co z kolei jest uważane za początek arteriosklerozy. Badacze z Tajwanu donoszą, że powodowanego przez homocysteinę zwężenia tętnic można uniknąć lub zredukować przez suplementację kwasem foliowym i witaminami B6 i B12. Na ironię Amerykańskie Stowarzyszenie Chorób Serca i agencje rządowe demonizują jedzenie bogate w witaminę B12 takie jak wątroba i surowe mleko (które jest również wyśmienitym źródłem witaminy B6).

RAK

Ponieważ witamina B12 pomaga naprawiać DNA, uszkodzone przez promieniowanie i utlenianie, odgrywa ona rolę w ochronie przed rakiem.Niski poziom witaminy B12 jest powiazany z rakiem szyjki macicy i piersi

Ale badania nad rakiem i witamina B12 przeczą temu. W jednym z badań, wysoki poziom tiaminy był powiązany z 3-krotnie większym ryzykiem wystąpienia raka prostaty.

Jednym wyjaśnieniem tych różnic może być fakt, że komórki raka rozwijają receptory, które absorbują ogromne ilości witaminy B12. Faktycznie naukowcy poszukują lekarstw, które łączą witaminę B12 z toksynami komórkowymi takimi jak azotyny. Wewnątrz komórki guza, komponent azotynowy leku jest uwalniany i zapoczątkowuje reakcje w komórce prowądzace do rozregulowania genów powodując apoptozę lub zaprogramowaną śmierć komórki.

Jednakże, najnowsze badania, pokazują, że zastrzyki olbrzymich ilości metylokobalaminy były nietoksyczne i powodowały przytłumienie rozwoju guza u myszy karmionych pokarmem ubogim w witaminę B12.

Ponadto, lekarze holistyczni donoszą o dobrych rezultatach podawania witaminy B12 dla pacjentów cierpiących na raka. Dr. Max Gerson, który leczył pacjentów śmiertelnie chorych na raka z nadzwyczajnymi rezultatami, podawał swoim pacjentom zastrzyki z wątroby, często w kombinacji z dodatkową witaminą B12.

ZABURZENIA NEUROLOGICZNE

Jedna z chorób, która wydaje się być w sposób oczywisty powiązana z niedoborami B12 jest stwardnienie rozsiane (MS), choroba charakteryzująca się procesem demielinizacji systemu nerwowego. Chociaż wiele badań wskazuje, że pacjenci z MS mają normalny poziom witaminy B12, japońscy naukowcy odkryli, że u chorych na stwardnienie rozsiane występuje zmniejszenie zdolności do wiązania witaminy B12 co blokuje jej transport do komórek nawet u pacjentów z normalnym poziomem witaminy we krwi. Pomimo tego, byli w stanie osiągnąć pewne polepszenie stosując wysokie dawki suplementów.

Korzyści zastosowania tiaminy przy depresji mogą być spowodowane jej zdolnością do aktywacji substancji zwanej tetrahydrobiopteriną (BH4), związku, który z kolei pomaga aktywować neuroprzekaźniki „dobrego samopoczucia” – dopamine i serotoninę. Nieoczekiwanie, okazała się też pomocna w leczeniu diabetycznej neuropatii, prawdopodobnie dlatego, że cukrzyca dezorganizuje metabolizm witaminy B12.

Powtarzające się ataki serca mogą być objawem niedoboru witaminy B12. Jedno z badań ujawniło, że jednostki cierpiące na ataki serca mają niski poziom tiaminy we krwi.

Inne problemy neurologiczne związane z niedoborem B12 to np. nieotrzymanie moczu i bóle migrenowe. W jednym przypadku, witamina B12 zadziałała lepiej niż sterydy, użyta jako lekarstwo na paraliż Bella. Inny przypadek dotyczy zastosowania zastrzyków B12 w leczeniu syndromu drżących nóg.

PŁODNOŚĆ

Witamina B12 odgrywa krytyczną rolę w procesie podziałów komórkowych, więc nie jest niespodzianką, że jej niedobory mogą objawiać się niską jakością spermy. Wysokie dawki są kluczem do sukcesu w leczeniu. W jednym z badań, 27 procent mężczyzn o spermie zawierającej mniej niż 20 milionów plemników, po otrzymywaniu dawki 1000 mcg witaminy B12 na dzień osiągało powyżej 100 milionów; w badaniu, w którym mężczyźni otrzymywali dawki 6000 mcg dziennie, 57 procent mężczyzn z niską ilością plemników w spermie poprawiło ten wskaźnik.

Ponieważ anemia często prowadzi do niepłodności, suplementy B12 pozwalają kobietom począć. Społeczeństwa tradycyjne uważają żywność bogata w witaminę B12 za ważną dla płodności. B12 odgrywa kluczowa rolę w rozwoju nowych tkanek; dlatego też kobiety z niedoborami mogą nie mieć owulacji lub zapłodniona komórka jajowa może się nie rozwijać, co prowadzi do poronień. Długotrwałe niedobory B12 prowadzą do niepłodności W jednym z badań, kobieta miała siedem poronień zanim wykryto u niej niedobory tiaminy. Po zastosowaniu leczenia witaminaąB12,miała troje dzieci.

POZOSTAŁE CHOROBY

• Aktywność osteoblastów w kościach zależy od B12 i metabolizm kości jest zakłócony przy jej niedoborach. Niski poziom B12 jest skorelowany z osteoporozą i suplementy B12 mogą pomóc przy demineralizacji kości.

• Niedobory witaminy B12 wykryto u 10 – 35 procent osób HIV pozytywnych, spowodowane różnymi czynnikami takimi jak niskie spożycie, redukcja wchłaniania i wyczerpanie zapasów przez leki jak np. AZT. Niedobór tiaminy nasila neurologiczne symptomy AIDS. Bardzo interesujący jest fakt, że witamina B12 hamuje replikacją wirusa HIV. Dlatego też witamina B12 może służyć zarówno jako terapia przeciw namnażaniu się wirusa oraz jako pokarmowe wsparcie przy powszechnych symptomach AIDS.

• B12 jest ukazywana jako efektywna terapia astmy szczególnie, jeśli astma wywodzi się z uczulenia na suflaty.

• Badacze w Niemczech donoszą o użyciu witaminy B12 jako część skutecznej terapii w różnorodnych chorobach skóry takich jak pokrzywka, łojotok, dermatoza, egzema, półpasiec toczeń. Jeden artykuł dziennikarski opisuje skuteczne leczenie psoriasis. Ogromne dawki były potrzebne – 30 zastrzyków po 1000 mcg każdy. B12 była używana do leczenia zarówno bielactwa jak i hiperpigmentację.

• Nierównomierna zawartość cukru we krwi przy cukrzycy, może być wskaźnikiem niedoborów B12 , dlatego B12 jest używana jako użyteczny dodatek dla cukrzyków.

• Rosjanie byli pionierami w leczeniu jaskry witaminą B12, obserwując poprawę u połowy grupy pacjentów w liczbie 46, otrzymujących dawkę 1/10 miligrama witaminy B12 dziennie; Japońscy lekarze odkryli, że zastrzyki witaminy B12 poprawiają różnego rodzaju problemy ze wzrokiem.

• Głuchota jest związana z niedoborami witaminy B12; suplementacja jest użyteczna w leczeniu tinnitis i związaną z hałasem utratą słuchu.

• Niedobory B12 u kobiet w ciąży są czynnikiem powodującym uszkodzenie rdzenia kręgowego takie jak rozszczepienie kręgosłupa u potomstwa. To wskazuje na problem pigułek antykoncepcyjnych, które wypłukują witaminę B12 z organizmu. Kobiety, które używały pigułek antykoncepcyjnych, powinny zbadać poziom tiaminy we krwi i uzupełnić jeśli trzeba przed zajściem w ciążę.

• B12 może być niezbędna do produkcji odpowiedniej ilości antyciał; niski poziom jest łączony z niską odpornością i ze wzrostem infekcji.

• Mykotoksyny z molds reagują z witaminą B12, co wyjaśnia dlaczego powszechną reakcją an molds są problemy neurologiczne. Pestycydy i chemikalia również wypłukują witaminę B12. Wysokie dawki B12 mogą chronić organizm przeciwko tym toksynom.

• Zastrzyki z witaminy B12 były korzystne przy leczeniu wirusowego zapalenia wątroby.

• Wreszcie, leczenie witaminą B12 może pomóc przy kłopotach z bezsennością ponieważ ten składnik pokarmowy jest związany z produkcją melatoniny.

WYJĄTEK OD NASZEJ REGUŁY

Na tych stronach konsekwentnie doradzaliśmy dostarczanie witamin raczej z żywności (z super żywnością włącznie) niż z suplementów witaminowych. Jeden z ważniejszych powodów unikania suplementów wynika z badań ujawniających, że mogą one zakłócać wchłanianie witaminy B12, nasilać objawy niedoborów B12 lub nawet powodowac powstawanie analogów witaminy B12, co wzmaga zapotrzebowanie organizmu na tę witaminę.

Jednakże jeśli chodzi i witaminę B12 jako taką, suplementacja wyizolowaną witaminą B12 jest często niezbędna i stosowna. Liczne czynniki w naszym współczesnym stylu życia, które blokują skomplikowaną drogę wchłaniania tego ważnego składnika odżywczego począwszy od niedoborów w pożywieniu, poprzez działanie toksyn, czynników w przetworzonej żywności, powodujących zmniejszenie ilości kwasów żołądkowych, choroby autoagresji skończywszy na zakłócaniu pracy enzymów- powoduje trudności w dostarczeniu wystarczającej ilości z naszej normalnej diety.; a ponieważ witamina B12 w suplementach jest produkowana dokładnie w taki sposób jak w naturze, to jest przez fermentację bakteryjną, niebezpieczeństwo przedawkowania w większości wypadków jest znikome.

Suplementacja witaminy B12 ma moc uczynienia życia łatwiejszym dla olbrzymiej części populacji, nie tylko dla osób starszych. Regularne badanie poziomu i leczenie suplementami w razie potrzeby, jest ważnym krokiem w transformacji nowoczesnej diety z powrotem do bogatego w składniki odżywcze żywienia tradycyjnego, wtedy po upływie pokolenia lub dwóch żadnego rodzaju suplementy nie będą już dłużej potrzebne.
Autorki pragną ujawnić udział Lee Clifford ,MS, CCN, za udostępnienie jej r

Udało się?
 
     
Nelka 

Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 05 Mar 2006
Posty: 253
Skąd: Częstochowa
Wysłany: Wto Kwi 06, 2010 15:46   

1. HL Newbold, Mega-Nutrients, The Body Press, 1987.
2. HL Newbold, Mega-Nutrients, The Body Press, 1987.
3. Herbert V and Das KC. Folic acid and vitamin B12. In: Shils ME, Olson JA, Shike M, eds. Modern Nutrition in Health and Disease. 8th ed. Philadelphia, Lea & Febiger, 1994:402-25.
4. Doscherholmen A and others. Proc Soc Exp Biol Med 1975 Sep;149(4):987-90; DoscherholmenA and others. Br J Haematol 1976 Jun;33(2):261-72
5. Tucker KL and others. Am J Clin Nutr 2000;71:514-522
6. www.vegsoc.org/info/b12.html
7. www.slowfood.com/img_sito/riviste/slow/EN/22/crudo.html.
8. Reddy KP and others. J Dairy Sci 1976 Feb;59(2)191-5.
9. Herbert V and Das KC. Folic acid and vitamin B12. In: Shils ME, Olson JA, Shike M, eds. Modern Nutrition in Health and Disease. 8th ed. Philadelphia, Lea & Febiger, 1994:402-25.
10. Dong A and Scott SC. Ann Nutr Metab 1982;26(4):209-16.
11. Nature’s Way 1979;10:20-30.
12. Herbert V. Am J Clin Nutr 1987;46:387-402.
13. Brandt LJ and others. Ann Intern M 1977 Nov;87(5):546-51.
14. Herbert V and Das KC. Folic acid and vitamin B12. In: Shils ME, Olson JA, Shike M, eds. Modern Nutrition in Health and Disease. 8th ed. Philadelphia, Lea & Febiger, 1994:402-25.
15. Institute of Medicine. Food and Nutrition Board. Dietary Reference Intakes: Thiamin, riboflavin, niacin, vitamin B6, folate, vitamin B12, pantothenic acid, biotin, and choline. National Academy Press. Washington, DC 1998; Snow CF. Arch Intern Med 1999;159:1289-98.
Powyżej dołączam bibliografię.

Przepraszam za ewentualne błędy w tłumaczeniu ( nie jestem lekarzem i nie znam wszystkich terminów medycznych ). Myślę jednak, że dobrze jest zapoznać się z tym artykułem pomimo ewentualnych nieścisłości. Za ewentualne poprawki dziękuję.
Nelka[/quote]
 
     
Waldek B 
Moderator


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 3552
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Kwi 07, 2010 14:04   

Hannibal napisał/a:
barb napisał/a:
i co z tymi waszymi tłumaczeniami ludzie ?

na mieście mówią, że Waldek większość przetłumaczył ;)


:what:

1,5

słownie jeden i pół artykuła :oops:

nikt nie aktualizował wątku więc i ja całkiem zapomniałem o tym przedsięwzięciu...
_________________
http://waldekborowski.deviantart.com/
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Akademia Zdrowia Dan-Wit informuje, że na swoich stronach internetowych stosuje pliki cookies - ciasteczka. Używamy cookies w celu umożliwienia funkcjonowania niektórych elementów naszych stron internetowych, zbierania danych statystycznych i emitowania reklam. Pliki te mogą być także umieszczane na Waszych urządzeniach przez współpracujące z nami firmy zewnętrzne. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o celu stosowania cookies oraz zmianie ustawień ciasteczek w przeglądarce.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł

Copyright © 2007-2024 Akademia Zdrowia Dan-Wit | All Rights Reserved