Strona główna Fakty żywieniowe Jak się żywić? Przepisy Historia diety Forum  

  Forum dyskusyjne serwisu www.DobraDieta.pl  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Czat      Statystyki  
  · Zaloguj Rejestracja · Profil · Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości · Grupy  

Poprzedni temat «» Następny temat
Enneagram
Autor Wiadomość
Magdalinha 

Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 16 Paź 2008
Posty: 881
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Lip 30, 2009 16:43   Enneagram

Jak wczoraj pisałam nie traktuję serio horoskopów bo ludzie urodzeni tego samego dnia nie będą tacy sami - przecież każdy ma inne życie i doświadczenia. Ale niezłą próbą opisania ludzkich charakterów jest enneagram.

Enneagram jest nauką próbującą scharakteryzować ludzkie rodzaje osobowości oraz związki pomiędzy nimi. Enneagram dzieli ludzkie charaktery na 9 podstawowych typów. Każdy z tych typów posiada swoje własne motywy działania, własne obawy oraz własne sposoby rozwiązywania problemów. Każda osoba posiada tylko jeden typ charakteru, który się rozwija w okresie dzieciństwa i przyjmuje się, że jest on nie zmienny podczas naszego całego życia <- tu akurat się nie zgadzam.

Z historii:
"... Pochodzenie Enneagramu jest wciąż tematem rozważań i wielu domysłów. Jedna z najwcześniejszych wzmianek, podaje rosjanina o nazwisku Gieorgij Iwanowicz Gjurdżijew (1866-1949), który podróżując po Afryce Północnej i Azji poznawał starożytne tradycje i wierzenia. W czasie tych podróży natrafił on na pradawną naukę suficką, którą Gjurdżijew nazwał Czwartą Drogą i która tak zafascynowała Gjurdżijewa iż uznał, że zacznie jej nauczać wśród zachodnich państw. Jednakże pierwszy poważny opis Enneagramu należy przypisać czylijczykowi Oscarowi Ichazo który studiował wiele nauk takich jak Zen, I Ching, Buddyzm, Judaizm, a także Czwartą Drogę Gjurdżijewa. Ichazo w latach 60-tych rozwinął teorię dziewięciu osobowości i nauczył jej czylijskiego psychologa Cladio Naranjo. Naranjo "przetłumaczył" tą naukę na język współczesnej psychologi i we wczesnych latach 70-tych przedstawił ją na forum psychologów w Ameryce Północnej. Najsłynniejsze ze współczesnych opracowań Enneagramu to Helen Palmer - The Enneagram: Understanding Yourself and the Others in Your Life z roku 1988 oraz Don Richard Riso i Russ Hudson - Enneagram Transformation: Releases and Affirmations for Healing Your Personality Type - 1993. Enneagram stał się narzędziem badania osobowości używanym również w wielkich korporacjach. Opracowany przez Uniwersytet Stanforda system jest używany w takich firmach jak (podane za zagranicznym wydaniem Newsweek) Motorola, Marriott, Silicon Graphics czy nawet przez Pocztę Stanów Zjednoczonych..."
http://www.enneagram.pl/

Na tej stronie jest test określający typ osobowości wraz z podtypami (skrzydłami). W mojej rodzinie i znajomych zawsze był trafny. U mnie niezmiennie od lat wychodzi typ 4w5 "Włóczęga" - słynnymi reprezentantami 4w5 są Johnny Depp, Kurt Cobain, Edgar Allan Poe :-D
 
     
Waldek B 
Moderator


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 3552
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Lip 30, 2009 20:38   

"Obserwator Obrazoburca" :-D :what:

Chyba Nonkonformista by brzmiało lepiej. Choć człowiek, który poważnie twierdzi, że Jezus był grzybem może w sumie zasługiwać też na tytuł obrazoburcy 8/ Tak mi widać pisane.
_________________
http://waldekborowski.deviantart.com/
 
     
Waldek B 
Moderator


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 3552
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Lip 30, 2009 20:45   

Cytat:
Piątka ze skrzydłem cztery: 5w4 - "Obrazoburca"

Różnica między skrzydłami 4 i 6 w piątkach, jest taka sama jak między sztuką i nauką. Skrzydło cztery, daje piątce zmysł abstrakcyjny oraz intuicyjny odcień myślom, tak jakby piątka myślała za pomocą geometrycznych kształtów zamiast myśleć słowami lub realnymi obrazami. Piątka ze skrzydłem 4 może być artystycznie utalentowana i doświadczać emocjonalnych nastrojów jak czwórka. Połączenie intelektualnej i emocjonalnej wyobraźni. Ceni sobie świat filozofii i pięknego konstruowania myśli. Najlepszym dla niej światem jest połączenie umysłowych horyzontów i estetyki. Połączenie ciekawości i wrażliwości na odbiór z potrzebą tworzenia własnej unikalnej wizji.
Gdy 5w4 jest w stresie, wydaje się być jakby nieobecna, gdy jest o coś spytana, odpowiada szeptem. Jej zachowanie oscyluje pomiędzy chęcią odosobnienia, a przypływami przyjacielskiej troski. Może stać się nieuchwytna, niedostępna i abstrakcyjna. Zachowuje się jakby znajdowała się wewnątrz swojej kuli izolującej ją od świata. Czasem odnosi się wrażenie nieznacznego wywyższania się ponad innych. Wizerunek "nieobecnego profesora" dobrze opisuje piątki z tym skrzydłem. 5w4 jest niezwykle wrażliwa na otoczenie i uczucie zbytniej nadopiekuńczości innych. Bardzo przewraźliwiona na krytykę. Może bardzo wolno powracać do siebie po traumatycznych przeżyciach. Typowymi pułapkami dla 5w4 są izolowanie się i popadanie w melancholię oraz depersje o podłożu egzystencjalnym.

Słynne piątki ze skrzydłem cztery: Agatha Christie, Albert Einstein, George Lucas, David Lynch, Samuel Beckett, Stanley Kubrick, Stephen King, Freidrich Nietzsche.


W sumie to jest całkiem trafny opis.
_________________
http://waldekborowski.deviantart.com/
 
     
Magdalinha 

Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 16 Paź 2008
Posty: 881
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Lip 30, 2009 22:22   

Enneagram wg Nonsensopedii:
http://nonsensopedia.wikia.com/wiki/Enneagram

Typ 4w5 Włóczęga – postrzeleniec. Pokrętne połączenie introwertyzmu z ekstrawertyzmem, emocjonalny ekshibicjonista, wierszokleta, filozof. Często bardziej mroczny niż gotyckie wiersze. W przeciwieństwie do 4w3 najważniejsze, by pachniał, a nie aby miał dobry ciuch. :hah:
 
     
Iga
[Usunięty]

Wysłany: Czw Lip 30, 2009 23:31   

Magdalinha napisał/a:

http://nonsensopedia.wikia.com/wiki/Enneagram

"Wszystko po to, ponieważ enneagram jest wyjątkowy, cudowny i inny, niezwiązany z predestynacją i nieszufladkujący w prosty sposób ludzi. O nie, wyznawcy enneagramu wierzą w możliwie jak najtrudniejsze zaszufladkowanie, aczkolwiek – koniec końców – o to zaszufladkowanie chodzi."

To je dobre pane Havranek :hah:
 
     
Magdalinha 

Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 16 Paź 2008
Posty: 881
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Lip 30, 2009 23:55   

Największe szuflady to mają horoskopy :hah:

Iga jaki typ enneagramu Tobie wyszedł?
 
     
Iga
[Usunięty]

Wysłany: Pią Lip 31, 2009 00:08   

1w9 ,czyli Idealista :)
Już jestem zaszufladkowana :D

Magdalinha napisał/a:
... najważniejsze, by pachniał (...) :hah:

To już wiem dlaczego tak pisałaś o tych perfumach :D
 
     
M i T 


Pomógł: 66 razy
Dołączył: 09 Lis 2007
Posty: 7106
Wysłany: Śro Wrz 30, 2009 16:09   

O Enneagramie w superlatywach wedle "Zwierciadła":

http://partnerstwo.onet.p...,1,artykul.html

Marishka
 
     
xvk 

Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 31 Sie 2009
Posty: 715
Skąd: Poznań
Wysłany: Śro Wrz 30, 2009 17:02   

Waldek B napisał/a:
Obserwator Obrazoburca"


Mam tak samo, coś jest na rzeczy :roll:
Czułam, że mamy coś wspólnego. Teraz wiem co :hah: :papa:
 
     
figa


Pomógł: 8 razy
Wiek: 67
Dołączył: 07 Lut 2005
Posty: 1142
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: Nie Paź 04, 2009 23:40   

Wszyscy mamy tak samo????
też mam 4 w 5
:shock: :-/
_________________
pozdrawiam
 
     
VA 

Dołączyła: 04 Kwi 2009
Posty: 52
Wysłany: Nie Paź 04, 2009 23:43   

Ja mam 5w4 :hihi:
 
     
Neska 


Pomogła: 23 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 01 Sie 2009
Posty: 1331
Wysłany: Pon Paź 05, 2009 00:25   

a ja 6w7 kumpel. najbardziej mnie urzeklo Mają niezwykle wrażliwe zapalniki wybuchów paranoi
_________________
Pachelbel Canon in D
 
     
Adam319 
We are all One


Pomógł: 43 razy
Dołączył: 16 Sie 2009
Posty: 2409
Skąd: tiny.pl/hpb9n tiny.pl/hlhmn
Wysłany: Pon Paź 05, 2009 03:30   

Oczywiście zacytowałem tylko pochlebny fragment. :-)
To trochę teraz w Polsce wstyd – ale jestem spod znaku Bliźniąt.

Siódemka ze skrzydłem osiem: 7w8 - "Realista"
Cytat:
Gdy jest zdrowa, siódemka ze skrzydłem 8 jest często chojna, towarzyska i wylewna. Ma skłonność do bycia wyjątkowo lojalną wobec przyjaciół, zwłaszcza do tych z podtypem socjalnym. Zagorzale broni tych, na których jej zależy. Może wydawać się głośna i niesforna, choć niektóre 7w8 są bardziej grzeczne i dowcipne. Lubi różne uroczystości, opowieści, kawały, jedzenie, podróże. Generalnie ma silne poczucie własnej wartości i zawsze stara się osiągnąć to czego chce. Ma talent do robienia czegoś z niczegoś. Zazwyczaj dzieli się z innymi tym co ma, chce by wszyscy doceniali jej poczucie obowiązku i szeroki zakres zainteresowań.
Słynne siódemki ze skrzydłem osiem: Jack Nicholson, Anthony Quinn, Michael Caine, Clark Gable, Barbra Streisand, Joan Collins.


Jako perfekcjonista z wątpliwością gramatyczną zrobiłem szybką ankietę w googlach czy:

„spod znaku” 332 000 trafień
czy
„z pod znaku” 3 580 000 trafień

I stwierdziłem, że plankton używa formy „z pod znaku”, a Elita „spod znaku” (Matrix 10/90),
brzydzę się Elitą, ale akurat to ich określenie jakoś takie lepsze się wydaje – może dlatego, że krótsze. :-)

No to się popisałem.

Podpiosano:
7w8 II
:-)
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Akademia Zdrowia Dan-Wit informuje, że na swoich stronach internetowych stosuje pliki cookies - ciasteczka. Używamy cookies w celu umożliwienia funkcjonowania niektórych elementów naszych stron internetowych, zbierania danych statystycznych i emitowania reklam. Pliki te mogą być także umieszczane na Waszych urządzeniach przez współpracujące z nami firmy zewnętrzne. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o celu stosowania cookies oraz zmianie ustawień ciasteczek w przeglądarce.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł

Copyright © 2007-2024 Akademia Zdrowia Dan-Wit | All Rights Reserved