Strona główna Fakty żywieniowe Jak się żywić? Przepisy Historia diety Forum  

  Forum dyskusyjne serwisu www.DobraDieta.pl  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Czat      Statystyki  
  · Zaloguj Rejestracja · Profil · Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości · Grupy  

Poprzedni temat «» Następny temat
Książka: "Człowiek w poszukiwaniu sensu" Viktor E.
Autor Wiadomość
sylwiazłodzi 
AutismLowCarbDiet

Pomogła: 13 razy
Wiek: 46
Dołączyła: 20 Mar 2007
Posty: 1774
Wysłany: Sob Maj 01, 2010 16:34   Książka: "Człowiek w poszukiwaniu sensu" Viktor E.

Oto opis książki z portalu Charaktery

http://www.charaktery.eu/...ani-Holokaustu/

To jedna z najbardziej wpływowych książek w literaturze psychiatrycznej od czasu dzieł Freuda. Frankl, więzień Auschwitz, w głębokim i poruszającym eseju opisuje swoje obozowe doświadczenia, by na ich podstawie odkryć najsilniejszy z ludzkich popędów - dążenie do poszukiwania sensu. W drugiej części tego niezwykłego dzieła autor przedstawia metody psychoterapeutyczne, w tym logoterapię, alternatywną do freudowskiej psychoanalizy formę terapii.
"Doktor Frankl, pisarz psychiatra, ma w zwyczaju zadawać jedno pytanie swoim pacjentom cierpiącym z powodu rozmaitych mniejszych i większych dramatów: "Dlaczego nie odbierzesz sobie życia?". W ich odpowiedziach odnajduje zwykle wskazówki, którymi kieruje się w dalszej terapii; jeden człowiek trzyma się życia przez wzgląd na dzieci, inny pragnie wykorzystać jakiś talent, jeszcze innego ratują od zagłady wspomnienia, które warto zachować. To właśnie jest cel i wyzwanie, jakie stawia sobie stworzona przez doktora Frankla logoterapia, będąca jego współczesną wersją analizy egzystencjalnej.
Jako długoletni więzień bestialskiej machiny obozów koncentracyjnych poznał smak egzystencji odartej z wszelkiej godności. Jego ojciec, matka, brat oraz żona zginęli w obozach lub znaleźli śmierć w komorach gazowych. Stracił wszystkich najbliższych z wyjątkiem siostry. Czy to możliwe, aby ktoś w jego położeniu, któremu odebrano cały doczesny dobytek i którego ograbiono z wszelkich wartości, cierpiący z głodu, zimna i z powodu brutalnej przemocy, na co dzień obcujący z eksterminacją, mógł uważać życie za coś cennego, zasługującego na to, aby je chronić? Psychiatra, który osobiście doświadczył tak skrajnych przeżyć, jest człowiekiem, którego warto wysłuchać.".
Ponadczasowa recepta na przetrwanie. Człowiek w poszukiwaniu sensu to klasyka piśmiennictwa z dziedziny psychiatrii, medytacja na temat niezwykłego daru, jakim w obliczu wielkiego cierpienia jest głos naszego sumienia, a także przypomnienie, że każdy człowiek jest odpowiedzialny za kultywowanie humanizmu w swojej społeczności. Mało jest książek, które byłyby równie mądre, poruszające i przynosiły tak wielki wewnętrzny spokój.

Patricia J. Williams, pisarka

O AUTORZE

Viktor E. Frankl był profesorem neurologii i psychiatrii Uniwersytetu Wiedeńskiego, twórcą trzeciej wiedeńskiej szkoły psychoterapii (po psychoanalizie Freuda i psychologii indywidualnej Adlera) - tak zwanej szkoły logoterapii. W myśl podstaw teoretycznych logoterapii każdy człowiek osobiście decyduje, czy w danej sytuacji zachowa się przyzwoicie lub nieprzyzwoicie. Czynniki biologiczne, psychiczne i socjologiczne determinują ludzką kondycję, ale nie są w stanie odebrać wolności wyboru.
Podczas drugiej wojny światowej Frankl przez trzy lata był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych, m.in. Auschwitz i Dachau.
Jest autorem 32 książek, które przetłumaczono na 34 języki. Książka Człowiek w poszukiwaniu sensu, wydana po raz pierwszy w Niemczech w 1946 roku, sprzedała się w milionach egzemplarzy i zalicza się do "dziesięciu najbardziej znaczących książek w Ameryce". Zmarł w 1997 roku w Wiedniu.


___

moim zdaniem:

Pożyczono Mi tę książkę i zaczęłam Ją czytać od drugiej części czyli "Podstaw logoterapii".

Ale ponieważ było to dla Mnie za mało czytałam dalej część o Holocauście. Nie zawiodłam się bo we wspomnieniach o Holocauście znalazłam oprócz profesora i człowieka i jeszcze coś dla Mnie bezcennego: pokazanie swoich zachowań, odczuć, emocji dzięki czemu moje poszukiwania sensu w moim życiu być może nabiorą nowego kształtu. Czegoś się o sobie dowiedziałam ale też dowiedziałam się dużo o sensie życia. Nie jestem UFO, nie jestem jedyna, wielu szuka sensu w życiu, przeprowadza się nawet na ten temat badania i ankiety!.

A tak dodatkowo, czytałam Grzesiuka, czytałam Rozmowy z katem. Książka Frankl'a to inny wymiar, to nie pamiętnik by inni się dowiedzieli, to wspomnienia i człowieka i profesora neurologii i psychiatrii w jednej opowieści.
_________________
Powołałam "Fundację Rodzin i Terapeutów Autyzm bez granic"
*w 2012 zostałam dietetykiem*
moja www / my website
Autyzm dieta niskowęglwodanowa - Autism Low Carb Diet

 
     
jerzyk 

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 17 Kwi 2008
Posty: 476
Wysłany: Sob Maj 01, 2010 16:45   

Też czytałem tę książkę. Uczy ona jak przetrwać w piekle i nie zwariować.
Każdemu polecam.
_________________
Jeśli potrzebujesz przyjaciela , kup sobie psa/G.Gekko
 
 
     
rakash 
We called it war!


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 29 Sty 2010
Posty: 2799
Wysłany: Sob Maj 01, 2010 18:41   

Jak?

Daj chociaż jeden przykład, jedną naukę JAK przetrwać w piekle?
_________________

 
     
sylwiazłodzi 
AutismLowCarbDiet

Pomogła: 13 razy
Wiek: 46
Dołączyła: 20 Mar 2007
Posty: 1774
Wysłany: Sob Maj 01, 2010 19:19   

Ja myślę, że nie uczy jak ? ale pokazuje jego drogę a jest w tym dodatkowo dla mnie wielki kontrast pomiędzy tym co przeżył a tym co wiedział, czego się wcześniej nauczył i co z tych przeżyć powstało gdy już było po wojnie. Wspomina, że podstawy logoterapii powstały już przed wojną, że wchodząc do obozu miał rękopis, który zniszczyli i On na jakichś skrawkach gdy mógł coś odtwarzał ale na pewno wiele dodał do tego po swoich przeżyciach.

Znalazłam też inne jego książki po polsku

Frankl, V.E. (1962). Psycholog w obozie koncentracyjnym. Warszawa: I.W. PAX.

Frankl, V.E. (1978). Nieuświadomiony Bóg. Warszawa: I.W. PAX.

Frankl, V.E. (1998). Homo patiens. Warszawa: I.W. PAX. (I wyd. 1976).

Jeden artykułów o logoterapii

http://katpsych.truni.sk/...vky/szczuk.html


Logoterapia a pomaganie w kryzysie psychicznym – studium przypadku



Piotr Szczukiewicz

Instytut Psychologii Universytetu Marii Curie – Sklodowskiej w Lublinie


tekst w linku
_________________
Powołałam "Fundację Rodzin i Terapeutów Autyzm bez granic"
*w 2012 zostałam dietetykiem*
moja www / my website
Autyzm dieta niskowęglwodanowa - Autism Low Carb Diet

 
     
sylwiazłodzi 
AutismLowCarbDiet

Pomogła: 13 razy
Wiek: 46
Dołączyła: 20 Mar 2007
Posty: 1774
Wysłany: Sob Maj 01, 2010 19:19   

Ja myślę, że nie uczy jak ? ale pokazuje jego drogę a jest w tym dodatkowo dla mnie wielki kontrast pomiędzy tym co przeżył a tym co wiedział, czego się wcześniej nauczył i co z tych przeżyć powstało gdy już było po wojnie. Wspomina, że podstawy logoterapii powstały już przed wojną, że wchodząc do obozu miał rękopis, który zniszczyli i On na jakichś skrawkach gdy mógł coś odtwarzał ale na pewno wiele dodał do tego po swoich przeżyciach.

Znalazłam też inne jego książki po polsku

Frankl, V.E. (1962). Psycholog w obozie koncentracyjnym. Warszawa: I.W. PAX.

Frankl, V.E. (1978). Nieuświadomiony Bóg. Warszawa: I.W. PAX.

Frankl, V.E. (1998). Homo patiens. Warszawa: I.W. PAX. (I wyd. 1976).

Jeden artykułów o logoterapii

http://katpsych.truni.sk/...vky/szczuk.html


Logoterapia a pomaganie w kryzysie psychicznym – studium przypadku



Piotr Szczukiewicz

Instytut Psychologii Universytetu Marii Curie – Sklodowskiej w Lublinie


tekst w linku
_________________
Powołałam "Fundację Rodzin i Terapeutów Autyzm bez granic"
*w 2012 zostałam dietetykiem*
moja www / my website
Autyzm dieta niskowęglwodanowa - Autism Low Carb Diet

 
     
jerzyk 

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 17 Kwi 2008
Posty: 476
Wysłany: Sob Maj 01, 2010 19:49   

Uczy jak. Tylko trzeba przeczytać. On przetrwał.Nic nie zastąpi osobistej lektury.
Ostatnio zmieniony przez jerzyk Sob Maj 01, 2010 19:53, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
sylwiazłodzi 
AutismLowCarbDiet

Pomogła: 13 razy
Wiek: 46
Dołączyła: 20 Mar 2007
Posty: 1774
Wysłany: Sob Maj 01, 2010 20:23   

link do pliku pdf z artykułem o życiu i pracy Frankla

http://www.seminare.pl/23/Formella.pdf
_________________
Powołałam "Fundację Rodzin i Terapeutów Autyzm bez granic"
*w 2012 zostałam dietetykiem*
moja www / my website
Autyzm dieta niskowęglwodanowa - Autism Low Carb Diet

 
     
sylwiazłodzi 
AutismLowCarbDiet

Pomogła: 13 razy
Wiek: 46
Dołączyła: 20 Mar 2007
Posty: 1774
Wysłany: Wto Lis 02, 2010 20:41   

Ukazała się następna książka nie licząc tych dostępnych ze starych wydań:

http://www.gandalf.com.pl/b/wola-sensu/

Wola sensu Założenia i zastosowanie logo terapii
Frankl Viktor E.

Prawdziwym wyzwaniem współczesnej psychiatrii jest odpowiedzenie na egzystencjalna pustkę. Coraz więcej pacjentów uskarża się bowiem na poczucie bezsensu i życiowej próżni. Logoterapia uczy, że nawet tragiczne i negatywne aspekty życia, jak na przykład nieuniknione cierpienie, mogą zamienić się w triumf ludzkiego ducha pod warunkiem, że przyjmiemy odpowiedni stosunek do sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy. W epoce, w jakiej przyszło nam żyć - epoce umierających tradycji - podstawowym zadaniem psychiatrii musi być wyposażenie człowieka w umiejętność odnajdywania w życiu sensu. W czasach, gdy przykazania dekalogu utraciły w oczach wielu swą niepodważalną wartość, każdego dnia musimy przestrzegać dziesięciu tysięcy przykazań wynikających z dziesiątków tysięcy życiowych sytuacji W tym sensie można śmiało powiedzieć, że logoterapia to odpowiedź na duchowe potrzeby współczesnego człowieka. "Prawdopodobnie najwybitniejszy myśliciel od czasów Freuda i Adlera". "The American Journal of Psychiatry"
_________________
Powołałam "Fundację Rodzin i Terapeutów Autyzm bez granic"
*w 2012 zostałam dietetykiem*
moja www / my website
Autyzm dieta niskowęglwodanowa - Autism Low Carb Diet

 
     
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 39
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Lis 03, 2010 06:55   

sylwiazłodzi napisał/a:
link do pliku pdf z artykułem o życiu i pracy Frankla

http://www.seminare.pl/23/Formella.pdf

Warto zacytować trzy stwierdzenia-pytania, które są na końcu tego art.
Cytat:
1. Jesli nie zrobie tego ja, kto to zrobi?
2. Jesli nie zrobie tego teraz, to kiedy to zrobie?
3. Jesli to zrobie tylko dla siebie, to kim jestem?
_________________
Don't buy into mono-dimensional training regimens. Exercising should reflect how rich and varied life is. #MovNat
 
     
sylwiazłodzi 
AutismLowCarbDiet

Pomogła: 13 razy
Wiek: 46
Dołączyła: 20 Mar 2007
Posty: 1774
Wysłany: Pią Lis 05, 2010 00:02   

Hannibal napisał/a:
sylwiazłodzi napisał/a:
link do pliku pdf z artykułem o życiu i pracy Frankla

http://www.seminare.pl/23/Formella.pdf

Warto zacytować trzy stwierdzenia-pytania, które są na końcu tego art.
Cytat:
1. Jesli nie zrobie tego ja, kto to zrobi?
2. Jesli nie zrobie tego teraz, to kiedy to zrobie?
3. Jesli to zrobie tylko dla siebie, to kim jestem?


Hanni dziękuję za te punkty, czasem ktoś coś ważnego nam pokazuje skracając coś i zwracając uwagę na coś "swojego".

:hug:
_________________
Powołałam "Fundację Rodzin i Terapeutów Autyzm bez granic"
*w 2012 zostałam dietetykiem*
moja www / my website
Autyzm dieta niskowęglwodanowa - Autism Low Carb Diet

 
     
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 39
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Lis 05, 2010 07:10   

sylwiazłodzi napisał/a:
czasem ktoś coś ważnego nam pokazuje skracając coś i zwracając uwagę na coś "swojego".

dobrze to ujęłaś :)
_________________
Don't buy into mono-dimensional training regimens. Exercising should reflect how rich and varied life is. #MovNat
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Akademia Zdrowia Dan-Wit informuje, że na swoich stronach internetowych stosuje pliki cookies - ciasteczka. Używamy cookies w celu umożliwienia funkcjonowania niektórych elementów naszych stron internetowych, zbierania danych statystycznych i emitowania reklam. Pliki te mogą być także umieszczane na Waszych urządzeniach przez współpracujące z nami firmy zewnętrzne. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o celu stosowania cookies oraz zmianie ustawień ciasteczek w przeglądarce.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł

Copyright © 2007-2024 Akademia Zdrowia Dan-Wit | All Rights Reserved