Strona główna Fakty żywieniowe Jak się żywić? Przepisy Historia diety Forum  

  Forum dyskusyjne serwisu www.DobraDieta.pl  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Czat      Statystyki  
  · Zaloguj Rejestracja · Profil · Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości · Grupy  

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: Molka
Wto Sty 01, 2013 11:49
Pszenica twarda (durum)
Autor Wiadomość
Marshall32 


Wiek: 33
Dołączył: 04 Cze 2010
Posty: 38
Skąd: Łódź
  Wysłany: Pią Cze 04, 2010 20:58   Pszenica twarda (durum)

Witam wszystkich,

Ostatnio byłem w sklepie i przeglądałem składy makaronów, natknąłem się na Semoline. Postanowiłem trochę poczytać o niej w internecie okazało się że powstaje z pszenicy twardej (durum).

Jak mi wiadomo biała oczyszczona (rafinowana) mąka ma negatywny wpływ na człowieka. Staram się unikać produkty ją zawierające. Mąka pszenna jest najtańsza... przez to szeroko dostępna i wykorzystywana w produkcji żywności.

Co moglibyście powiedzieć mi na temat durum, oraz mące rafinowanej występującej w produktach spożywczych?

Serdecznie pozdrawiam.
 
     
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 40
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Cze 04, 2010 21:44   Re: Pszenica twarda (durum)

Marshall32 napisał/a:
Co moglibyście powiedzieć mi na temat durum, oraz mące rafinowanej występującej w produktach spożywczych?

Odradzam wszelkie zboża.
Dla organizmu znacznie lepiej, gdy ich nie jada, a jeśli już to "od święta".
Jeśli już to kasza jaglana/ gryczana jeśli lubi się takie rzeczy.
_________________
Don't buy into mono-dimensional training regimens. Exercising should reflect how rich and varied life is. #MovNat
 
     
Marshall32 


Wiek: 33
Dołączył: 04 Cze 2010
Posty: 38
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Cze 04, 2010 23:00   

Jeszcze trochę i będę jadł same owoce i warzywa :razz:

oto co znalazłem:


Wikipedia - typy mąki, skrócone

Kod:
Sposobem określenia rodzaju mąki jest jej podział na typy. Typ mąki określany jest na podstawie zawartości w mące substancji mineralnych. Tak np. typ 450 określa zawartość 0,45%, typ 750 zawartość 0,75%, a typ 2000 zawartość 2,00% substancji mineralnych w mące. Popularnie zawartość substancji mineralnych w mące nazywana jest "zawartością popiołu" lub "popiołem".

Typy mąki pszennej wg PN-A-74022:

    * typ 450 Tortowa
    * typ 500 Krupczatka, Mąka Wrocławska
    * typ 550 Luksusowa
    * typ 750 Chlebowa
    * typ 1400 Sitkowa
    * typ 1850 Graham
    * typ 2000 Razowa, Śruta chlebowa).


Typy mąki żytniej wg PN-A-74032:

    * typ 580
    * typ 650
    * typ 800
    * typ 950
    * typ 1400 Sitkowa
    * typ 1850 Starogardzka
    * typ 2000 Razowa

Typy mąki makaronowej uzyskiwanej z pszenicy durum:

    * typ 950
    * typ 1750 - Semolina


Myślę, że powyżej typu 1400 wskazane jest ich spożywanie. Niżej wyjaśnienie:

Artykuł Eioba - zachęcam do przeczytania całości

Kod:
Zboża bogate są w makroelementy

MAKROELEMENTY - (z gr. makros - duży; łac. elementum - substancja pierwotna). Pierwiastki stanowiące większość (w przeciwieństwie do mikroelementów) w organizmach żywych (zwierząt i roślin), niezbędne do ich prawidłowego funkcjonowania. Mianem makroelementów (makrominerałów) określa się pierwiastki, których dobowe zapotrzebowanie w diecie człowieka przekracza 100 mg na dobę są one niezbędne do prawidłowego rozwoju organizmów. Makroelementy, czyli pierwiastki występujące w stosunkowo dużych ilościach i stanowiące nie mniej niż 0,1% masy organizmu człowieka, np. Tlen (O) - 65,04%, Węgiel (C) - 18,25%, Wodór (H) – 10,05%, Azot – 2,65%, Wapń (Ca) – 1,4%, Fosfor (P) - 0,81%, Potas (K) – 0,27%, Sód (Na) - 0,26%, Chlor (Cl) - 0,25%, Siarka (S) - 0,21%.
 
     
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 40
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Cze 05, 2010 05:54   

Marshall32 napisał/a:
Jeszcze trochę i będę jadł same owoce i warzywa :razz:

No właśnie to polecam + dobry miód/plaster miodu jako źródło węgli. Reszta to powinny same zwierzęce.
_________________
Don't buy into mono-dimensional training regimens. Exercising should reflect how rich and varied life is. #MovNat
 
     
Pioter 

Wiek: 40
Dołączył: 27 Paź 2009
Posty: 299
Wysłany: Sob Cze 19, 2010 20:33   

Pozwólcie, że wtrące swoje 3 grosze. Hannibal ma rację odradzając ci zboża. Ale z owocami bym uważał i najlepiej połacz ją z dużą ilością tłuszczu jak np. truskawki ze śmietaną lub za niedługo jagody. Świetnie to smakuje i nie bez przyczyny ponieważ tłuszcz jest świetnym nośnikiem oraz znacznie spowalnia wchłanianie glukozy. Moja teoria dotycząca warzyw również jest taka, że należy je spożywac w postaci obrobionej. Wystarczy zmiana koloru, wtedy wiemy, że rozbity został błonnik, który po pierwsze jest zupełnie nie strawny przez organizm, po drugie powoduje szybsze przemieszczanie treści pokarmowej i nie zdązy się wtedy wchłonąć odpowiednia ilośc składników odżywczych po trzecie obrobione termicznie warzywa(nie rozgotowane) mają więcej składników mineralnych niż nie obrobione.
Wiem, ze jest to rewolucyjna teoria z którą nie wszyscy się zgadzają, ale błonnik jest takim samym oszustwem jak tłuszcze oraz cholesterol. Wiem to na swoim przykładzie zdrowotnym.
 
     
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 40
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Cze 21, 2010 08:04   

Pioter napisał/a:
Ale z owocami bym uważał i najlepiej połacz ją z dużą ilością tłuszczu jak np. truskawki ze śmietaną lub za niedługo jagody. Świetnie to smakuje i nie bez przyczyny ponieważ tłuszcz jest świetnym nośnikiem oraz znacznie spowalnia wchłanianie glukozy.

Truskawki ze śmietaną zupełnie się u mnie nie sprawdzają - długo i kiepsko toto się trawi.
Owoce najlepiej i najszybciej trawią się SAME.
A z tym wchłanianiem cukrów to mocne ultra-low-carbowe przegięcie.
Pioter napisał/a:
Moja teoria dotycząca warzyw również jest taka, że należy je spożywac w postaci obrobionej.

A wg mnie nie. Można albo na surowo albo fermentowane, ale oczywiście nie wszystkie, bo też nie wszystkie są jadalne.
Pioter napisał/a:
błonnik jest takim samym oszustwem

nie jest żadnym oszustwem
jest cholernie potrzebny organizmowi
_________________
Don't buy into mono-dimensional training regimens. Exercising should reflect how rich and varied life is. #MovNat
 
     
RAW0+ 

Pomógł: 41 razy
Dołączył: 11 Wrz 2009
Posty: 1943
Wysłany: Śro Sie 04, 2010 22:50   

Pioter napisał/a:
Moja teoria dotycząca warzyw również jest taka, że należy je spożywac w postaci obrobionej

Dla zbieraczy niezdrowe. Obrobione warzywa mają wysoki IG, co w ostateczności doprowadza przez zapobiegliwe geny do oblepiania komórek związkami cukrowo-tłuszczowymi lub cukrowo-białkowymi a nie spożytkowania soli i witam.
 
     
koffin

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Sty 2013
Posty: 482
Wysłany: Czw Sie 08, 2013 18:27   hey

TO jak w końcu ?
 
     
gea

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Sty 2006
Posty: 1354
Wysłany: Pon Sie 19, 2013 00:45   Rocznemu maluchowi rozdwajają się paznokcie

Pytanie - co robić , rocznemu maluchowi rozdwajają się paznokcie. Maluch jest karmiony piersią, ma sporo zębów i normalnie je. Rozwija się dobrze, nieco wolno rośnie, być może będzie problem z niskorosłością ale badania robią w Polsce dopiero dwulatkom.

A oto co proponuje pani dietetyczka na forum, dziecku 4 letniemu. Szczególnie zdumiewa mnie chude mleko i margaryna zamiast masła. Trzeba mieć dużo samozaparcia i jakiejś wiedzy, żeby w internetowym śmietniku znaleźć rozwiązanie problemów.

Wpływ diety
Niepełnowartościowa dieta, a więc niedobory żelaza, wapnia, magnezu, cynku, krzemu, witamin z grupy B, wit. E, powoduje, że paznokcie są bardziej kruche, łamliwe, łatwiej pękają. Proszę zadbać, aby dieta Pani synka była urozmaicona. W codziennej diecie powinny znaleźć się produkty ze wszystkich grup:
1. Pełnoziarniste produkty zbożowe (ciemne pieczywo, pieczywo z dodatkami ziaren zbóż, soi, słonecznika, grube kasze, makarony razowe, brązowy ryż, nieprzetworzone płatki). Białe pieczywo pszenne, wysokoprzetworzone należy ograniczyć w diecie. Warto włączyć do diety również pestki dyni, nasiona słonecznika, migdały, orzechy (oczywiście jeżeli dziecko nie jest uczulone).
2. Produkty mleczne. Dzieciom od 3. roku życia zaleca się stopniowe przechodzenie do diety rekomendowanej dla osób dorosłych. Proszę więc spośród produktów mlecznych wybierać te o obniżonej zawartości tłuszczu, ale nie zupełnie go pozbawione (mleko 1,5-2% tłuszczu, twarogi półtłuste).
3. Warzywa i owoce. Odpowiednią podaż witamin i minerałów zapewni dieta, w której znajdą się warzywa i owce ze wszystkich grup: zielone, czerwone, pomarańczowe, żółte. Warzywa i/lub owoce powinny być spożywane do każdego posiłku. Proszę nie zapominać również o nasionach roślin strączkowych (groch, fasola, soja, soczewica, ciecierzyca, bób). Dostarczają one znacznych ilości składników mineralnych: potasu, wapnia, magnezu, żelaza, cynku, miedzi, manganu, molibdenu. Poza tym w nasionach roślin strączkowych jest duża zawartość witamin z grupy B.
4. Mięso, wędliny, ryby. Należy wybierać chude gatunki mięsa bez skóry– chudą cielęcinę, drób. Ryby proszę podawać dziecku 2-3 razy w tygodniu, zarówno chude jak i tłuste. Wędliny również należy wybierać chude, raczej drobiowe. Należy unikać podrobów (kiszka, pasztetowa, parówki itp.) i przetworów mięsnych. Nie zaleca się podawać dzieciom ryb w zalewie solonej, marynowanych, wędzonych
i panierowanych kostek z ryb.
5. Jajka. Na tydzień dziecko powinno spożywać 3-4 jajka. Proszę pamiętać, że wlicza się w tą ilość także jajko dodane do przygotowania np. sałatki, obtoczenie mięsa czy ryby.
6. Tłuszcze roślinne i zwierzęce. Masło należy zastąpić „miękkimi” margarynami o małej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych oraz izomerów trans. Do przygotowania zaś posiłków należy używać olejów roślinnych.
Uszkodzenia mechaniczne
Paznokcie u dziecka mogą ulec uszkodzeniu np. w trakcie zabawy lub gdy są zbyt długie. Także sposób w jaki są skracane ma wpływ na ich kondycję. Paznokcie powinny być bowiem piłowane, a nie obcinane za pomocą nożyczek czy obcinaczy.
mgr Agnieszka Daria Kula
Dietetyk
_________________
gea
 
     
mgielka

Dołączył: 03 Wrz 2013
Posty: 1
Wysłany: Wto Wrz 03, 2013 14:39   

pszenica durum jest bardzo zdrowa, ponieważ (w porównaniu do zwykłej mąki) jest bogata w witaminy i skł, mineralne. Dodatkowo ma niski indeks glikemiczny. Ja kupuję makarony Mamma Mia 100% durum. Są w tej samej cenie co zwykłe makarony :)
 
     
koffin

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Sty 2013
Posty: 482
Wysłany: Śro Gru 11, 2013 13:14   mm

zdrowa mówisz :)
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Akademia Zdrowia Dan-Wit informuje, że na swoich stronach internetowych stosuje pliki cookies - ciasteczka. Używamy cookies w celu umożliwienia funkcjonowania niektórych elementów naszych stron internetowych, zbierania danych statystycznych i emitowania reklam. Pliki te mogą być także umieszczane na Waszych urządzeniach przez współpracujące z nami firmy zewnętrzne. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o celu stosowania cookies oraz zmianie ustawień ciasteczek w przeglądarce.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł

Copyright © 2007-2024 Akademia Zdrowia Dan-Wit | All Rights Reserved