Strona główna Fakty żywieniowe Jak się żywić? Przepisy Historia diety Forum  

  Forum dyskusyjne serwisu www.DobraDieta.pl  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Czat      Statystyki  
  · Zaloguj Rejestracja · Profil · Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości · Grupy  

Poprzedni temat «» Następny temat
Słowniczek
Autor Wiadomość
jatoja 
JA to JA


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 06 Lis 2009
Posty: 323
Wysłany: Śro Sie 18, 2010 18:53   Słowniczek

Nie wiedziałem gdzie wrzucić - najlepiej jakby było gdzieś na widoku - między "regulaminem" a "przedstaw się".

Mi niezrozumienie wielu z poniższych skrótów i anglikanizmów nie pozwalało zrozumieć w pełni wielu wypowiedzi. Wielu piszących ma swoje nawyki i nawet po zwróceniu uwagi, że są polskie odpowiedniki dalej używa języka niby bardziej rozumianego - jednak niekoniecznie.

Dlatego kilka pojęć, z którymi warto się zapoznać.

Pisałem sam na ile zrozumiałem, więc proszę mnie poprawić jeśli coś nie tak.

Polecam też przeczytać info z głownej strony DD Szczególnie Fakty Żywieniowe oraz "Jak się żywić?"


IMTG - IntraMuscular TriGlycerides - "międzymięśniowy tłuszcz" - używany jako energia w mitochondriach podczas treningów. Odkłada się od spożywania tkanki tłuszczowej.(wg wikipedi, jednak wg mnie nie tylko)
BF - body fat - tłuszcz własny
TG - trójglicerydy
psyche - dusza
soma - ciało, jako fizyczny wymiar człowieka

LC - low-carb - low carbohydrates - dieta niskowęglowodanowa
VLC - very low carbohydrates - bardzo mało węglowodanów
VLCKD - very low carbohydrates katogenic diet - dieta katogeniczna niskowęglowodanowa
DN - dieta niskowęglowodanowa
ŻN, ZN - żywienie niskowęglowodanowe
DO - dieta optymalna
ŻO, ZO - żywienie optymalne
RVAF diet (Raw Vegetables And Fruit diet) - Primal Diet - unikanie termizowanych pokarmów (tylko surowe dozwolone), soki warzywne, miód, dużo jajek, produkty mleczne, mięso, częste jedzenie
instincto - kierowanie się smakiem, instynktem, zero nabiału, zero soków warzywnych
omnivorous rawpaleo - "wszystkożerna surowa paleolityczna"
carnivorous rawpaleo - "mięsożerna surowa paleolityczna"
formuła 4eS - "Smak, samopoczucie, swoja waga i samokształcenie najlepszym Twoim doradcą"
zlecenia Westona Price'a - preferowane mięso od zwierząt jedzących trawę, jedzenie różnego rodzaju podrobów
zalecenia Stephanssona - dieta wysokotłuszczowa, duży udział surowizny, bardzo mało węgli
zalecenia Lutza - ograniczenie węglowodanów do 72g/doba na korzyść tłuszczów
Zalecenia Dr Kwasniewskiego - pokarm o wysokiej wartości biologicznej, dieta wysokotłuszczowa, węglowodany w postaci skrobii, maksymalne "trawienie" poza organizmem, czyli obróbka kulinarna
HC - high carb - wysokowęglowodanowa
zero-carb - dieta bez węglowodanów, bez jakichkolwiek roślin i miodu, oparta głównie na tłuszczu i mięśniach zwierzęcych
BARF - Biologically Appropriate Raw Food - biologicznie odpowiedni surowy pokarm
AV - Aajonus Vonderplanitz propagator primal diet
raw food - surowe jedzenie
RAF - Raw Animal Food - surowa żywność zwierzęca
RPD - rawpaleo daiet - dieta surowa paleolityczna (m.in. surowe mięsne)
SAD - Standard American Diet lub western pattern diet - dieta korytkowa, korytko - przetworzone zboża, słodzone napoje, fast foody, wysokowęglowodanowa.
SAD light - od sadness - swiatło UV na poprawe samopoczucia, badz w przypadku żywności hodowanej bez słońca zamiana wit.D2 na D3.
ROS - reactive oxygen species - reaktywne cząstki tlenu
IBS - Irritable Bowel Syndrome - Zespół jelita drażliwego


nomen omen – sztuczny problem
cymes - za wikipedia - "Słowo to jako jidyszyzm przeszło do języka polskiego jako określenie na coś bardzo smacznego. W ramach języka jidysz słowo cymes mogło też oznaczać, coś przyjemnego, co wymaga dużego zamieszania lub nakładu pracy."
IF - intermittent fasting - okresowy post - w praktyce to wyglada zazwyczaj tak ze w kazdej dobie jest ok 20h okres niejedzenia
NNKT - Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe
SFA - Saturated Fatty Acids - kwasy tłuszczowe nasycone / tłuszcze nasycone
MUFA - MonoUnsaturated Fatty Acids - kwasy tłuszczowe jednonienasycone
PUFA - PoliUnsaturated Fatty Acids - kwasy tłuszczowe wielonienasycone

omega 3(- wielonienasycone):
ALA - Alpha Linolenic Acid - kwas tłuszczowy alfa-linolenowy - zawarty m.in. w siemieniu lnianym
SDA - Steradonic Acid - Kwas tłuszczowy stearydonikowy - zawarty m.in. w konopiach
EPA - Eicosapentaenoic Acid - kwas eikozapentaenowy
DHA - Docosahexaenoic Acid - kwas dokozaheksaenowy

FFA - free fatty acids - wolne kwasy tłuszczowe
low-fat - niskotłuszczowy
H-M - high meat, haj - mięso "dojrzałe" z zapaszkiem. hajowanie/zhajowane - dojrzewanie/dojrzałe
humbug - brednie
KMWTW - skrót od "Kto Ma Wiedzieć Ten Wie" - czyli jeśli nie wiemy o co chodźi - tekst nie jest przeznaczony dla nas
BTW - Białka , Tłuszcze , Węglowodany - w skrócie węgle (czasem w kolejności BWT)
BTW - by the way - przy okazji
IMO - In my opinion - według mnie
IMHO - in my humble opinion - moim skromnym zdaniem

re - regarding - odnośnie
re - respond - odpowiedź
ie - in example - np. - na przykład
etc. - etcetra - itp. - i tym podobne

ps. no i temat przydało by się przenieść gdzieś na widoku żeby był dla początkujących, przypięty, żeby nie "uciekł"
Ostatnio zmieniony przez m Sob Lis 06, 2010 22:17, w całości zmieniany 8 razy  
 
     
Waldek B 
Moderator


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 3552
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Sie 19, 2010 08:51   

ZERO CARB - dieta bardzo niskowęglowodanowa, bez jakichkolwiek roślin i miodu, oparta głównie na tłuszczu i mięśniach zwierzęcych
_________________
http://waldekborowski.deviantart.com/
 
     
sylwiazłodzi 
AutismLowCarbDiet

Pomogła: 13 razy
Wiek: 46
Dołączyła: 20 Mar 2007
Posty: 1774
Wysłany: Pon Sie 23, 2010 14:01   

A mogę na poważnie?

Ketogeniczna - przydałoby się okreslić, że chodzi o taką indywidualną dawkę węgli by wprowadzić organizm w stan ketozy, gdzie o ile dobrze napiszę (Waldek poprawisz jakby co?) mózg dostaje zamiast glukozy ciała ketonowe.

W badaniach i użyciu- w leczeniu padaczki (kto zainteresowany mogę podrzucić linki)

a własnie do słownika podrzucam

węgle- skrót dla słowa węglowodany dla bardzo leniwych i nie tylko :)
_________________
Powołałam "Fundację Rodzin i Terapeutów Autyzm bez granic"
*w 2012 zostałam dietetykiem*
moja www / my website
Autyzm dieta niskowęglwodanowa - Autism Low Carb Diet

Ostatnio zmieniony przez sylwiazłodzi Pon Sie 23, 2010 14:05, w całości zmieniany 3 razy  
 
     
sylwiazłodzi 
AutismLowCarbDiet

Pomogła: 13 razy
Wiek: 46
Dołączyła: 20 Mar 2007
Posty: 1774
Wysłany: Pon Sie 23, 2010 14:04   

cytuję z posta jatoja

VLCKD - very low carbohydrates katogenic diet - dieta katogenna niskowęglowodanowa

niektórych pewnie katuje :)
_________________
Powołałam "Fundację Rodzin i Terapeutów Autyzm bez granic"
*w 2012 zostałam dietetykiem*
moja www / my website
Autyzm dieta niskowęglwodanowa - Autism Low Carb Diet

 
     
m
Site Admin


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 16 Sie 2007
Posty: 835
Wysłany: Sob Lis 06, 2010 22:19   

Posprzątałem i przykleiłem. Na pewno się przyda na początek.
_________________
Please do not feed trolls. It is unkind and unnecessary.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Akademia Zdrowia Dan-Wit informuje, że na swoich stronach internetowych stosuje pliki cookies - ciasteczka. Używamy cookies w celu umożliwienia funkcjonowania niektórych elementów naszych stron internetowych, zbierania danych statystycznych i emitowania reklam. Pliki te mogą być także umieszczane na Waszych urządzeniach przez współpracujące z nami firmy zewnętrzne. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o celu stosowania cookies oraz zmianie ustawień ciasteczek w przeglądarce.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł

Copyright © 2007-2024 Akademia Zdrowia Dan-Wit | All Rights Reserved