Strona główna Fakty żywieniowe Jak się żywić? Przepisy Historia diety Forum  

  Forum dyskusyjne serwisu www.DobraDieta.pl  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Czat      Statystyki  
  · Zaloguj Rejestracja · Profil · Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości · Grupy  

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: Molka
Wto Gru 25, 2012 09:55
Wszystko o tłuszczach "trans"
Autor Wiadomość
Molka 
Moderator


Pomogła: 60 razy
Dołączyła: 02 Maj 2009
Posty: 6909
Wysłany: Pon Sty 16, 2012 19:14   Wszystko o tłuszczach "trans"

http://www.menshealth.pl/...bojca-3658.html
Cytat:
W sprawie znakowania żywności obowiązuje rozporządzenie z 8 kwietnia 2004 (Dz.U. nr 58, poz. 563), zgodnie z którym producenci są zobowiązani do podawania zawartości tłuszczu ogółem, w tym: kwasów nasyconych, jednonienasyconych, wielonienasyconych i cholesterolu. O utwardzonych (uwodornionych) kwasach nienasyconych nie ma słowa.

Z drugiej strony, czemu się dziwić, skoro tak wyczuleni (przynajmniej w teorii) na zdrowe odżywianie Amerykanie dopiero 2 lata temu zmienili przepisy i zobowiązali producentów żywności do umieszczania informacji na temat tego składnika w produktach. Czemu tak się dzieje? Odpowiedź jest prosta: opór producentów obawiających się utraty zysków sięgających milionów lub nawet miliardów dolarów.

Cała historia zaczęła się w latach 50., gdy odkryto, że istnieje bezpośredni związek między spożywaniem tłuszczy zwierzęcych, cholesterolem oraz chorobami serca. Odkrycie to zmusiło producentów do poszukiwania zastępczego tłuszczu, który nie odstraszyłby klientów. Rozwiązaniem był znany od lat proces uwodornienia.

Olej roślinny wzbogaca się w cząsteczki wodoru i poddaje działaniu bardzo wysokiej temperatury. Podgrzane molekuły oleju roślinnego wiążą się z cząsteczkami wodoru, w wyniku czego powstaje nowy związek - uwodorniony kwas tłuszczowy. Nagle uwodorniony (utwardzony) olej roślinny stał się hitem sezonu.

Chętnie stosowano go w restauracjach, bo można było cały dzień utrzymywać rozgrzany tłuszcz do smażenia, a jednocześnie nie powodował zadymienia kuchni. Poza tym był tańszy niż masło i miał dłuższy okres przechowywania, a zatem właściciele barów oferujących fast foody mogli nie tylko używać wielokrotnie tego samego tłuszczu, ale też kupować hurtowo i przechowywać gdzieś na zapleczu, nie obawiając się zepsucia.
Jeżeli dla branży fast food uwodornione oleje otwierały nowe perspektywy, to w przypadku rozwijającego się dopiero wówczas sektora junk food, czyli producentów przekąsek, stały się prawdziwym motorem napędowym. Tłuszcze nienasycone wpłynęły na jakość chipsów i krakersów (są bardziej chrupiące) i, przez dodanie smakowitego tłuszczyku, pozwoliły producentom zwiększać walory smakowe różnych produktów.
Tłuszcze te doprowadziły do prawdziwej rewolucji na rynku. Obecnie szacuje się, że w większości supermarketów na świecie można znaleźć ponad 42 tysiące produktów, w których poddany utwardzeniu olej roślinny jest jednym z podstawowych składników. Za to, niestety, niejeden z nas może słono zapłacić.



Anatomia zabójstwa

Na podstawie badań przeprowadzonych na grupie 80 tysięcy osób naukowcy z Harvard University ustalili, że produkty zawierające utwardzone oleje roślinne dostarczają dziennie 3% kalorii, co zwiększa ryzyko choroby serca o 50%. Dla zobrazowania: 3% dziennego zapotrzebowania kalorycznego oznacza 7 g tłuszczu, czyli mniej więcej ilość, jaką zawiera porcja frytek.

Na sercu się nie kończy. Dieta bogata w produkty zawierające utwardzone oleje poważnie zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę. Gdy uczeni z Harvardu ponownie przebadali zgromadzone dane, okazało się, że zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn ryzyko wystąpienia cukrzycy było odpowiednio wyższe.

Dodajmy do tego ostatnie doniesienia, z których wynika, że te zabójcze związki powodują zanik mięśni i zwiększają ryzyko choroby nowotworowej. Nic dziwnego, że lekarze na całym świecie zaczynają bić na alarm i zalecają drastyczne ograniczenie spożycia utwardzonych tłuszczów roślinnych. Są one tak niezdrowe, że nie ma właściwie bezpiecznego limitu spożycia.




Jak stawić opór zagrożeniu?

Dopóki wszystkie firmy nie wprowadzą stosownych oznakowań, dopóty musisz sam się bronić. Oto kilka wskazówek.

W sklepie spożywczym:

- Sprawdzaj zawsze, czy na liście składników znajdują się oznaczenia "uwodorniony", "częściowo uwodorniony" lub "utwardzony". Im wyższą pozycję na liście zajmują te związki, tym wyższa ich zawartość w produkcie.

- Zwracaj szczególną uwagę na margaryny. Najlepiej w ogóle nie kupuj tych, które nie zawierają masła. Może to oznaczać, że konsystencję stałą uzyskano właśnie przez utwardzenie olejów roślinnych.

- Uważaj na mylące hasła na etykietach. Produkty oznaczone jako niezawierające cholesterolu albo niskocholesterolowe niezawierające tłuszczy zwierzęcych często zawierają utwardzone oleje roślinne.

- Staraj się kupować produkty naturalne. Im mniej przetworzony produkt, tym lepiej. Np. nie kupuj śmietanki do kawy w proszku, tylko zwykłą śmietankę lub mleko.


W restauracji:

- Zamawiaj potrawy pieczone lub grillowane. Nigdy smażone.

- Nie używaj majonezu do kanapek. Weź musztardę lub ketchup.

- Na deser wybieraj lody lub sorbet, zamiast ciasta i ciasteczek.

- Nie zamawiaj frytek, bo smażą je na wielokrotnie podgrzewanym tłuszczu.
 
     
zyon 


Pomógł: 69 razy
Dołączył: 04 Sie 2009
Posty: 8854
Wysłany: Pon Sty 16, 2012 21:00   

Jest jeszcze prostsze rozwiazanie zamiast czytania etykiet. Unikac calkowicie tluszczow roslinnych i po sprawie. Po co gdybac jaki tam olej zastosowali jak wiekszosc roslinych oprocz paru doslownie, to sie nadaja conajwyzej do czyszczenia butow i chlodziwa do tokarki ;)
_________________
Nauka:nigdy więcej! Po maturze chodziłem na 3 różne studia, jednak okazało się że wykształcenie to nie jest coś dla mnie. I tak oto twój argument spala na konewce:) To takie krótkowzroczne masło maślane.
 
     
gea

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Sty 2006
Posty: 1354
Wysłany: Pon Sty 16, 2012 21:20   

A co wy na gloryfikację tworu margarynowego i to na forum mleczarskim?
Patrzę, a tu mój brat ma w lodówce Benecol. Ponoć znajomy lekarz jego sympatii zalecał ten produkt na obniżenie cholesterolu. Czy rzeczywiście dodatek stanoli tak uszlachetnia zwykłą margarynę? I ciekawe jak te stanole otrzymują, chemicznie czy cedzą jakoś z roślin.
Ja nie cierpię margaryn, nawet w czasach kartkowych nie przechodziła mi przez gardło. Ponoć jako dziecko jadłam samo masło łyżeczką, byłam chudym niejadkiem. Po słodyczach mnie mdliło.

http://www.forummleczarsk...aisio-unilever/
_________________
gea
 
     
Molka 
Moderator


Pomogła: 60 razy
Dołączyła: 02 Maj 2009
Posty: 6909
Wysłany: Pon Sty 16, 2012 21:34   

zyon napisał/a:
to sie nadaja conajwyzej do czyszczenia butow i chlodziwa do tokarki ;)

to jest dobre... :viva: :viva:
 
     
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 40
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Sty 16, 2012 21:48   

Ja z roślinnych wcinam jeno orzechy kokosowe, od czasu do czasu, awokado i oliwki.
_________________
Don't buy into mono-dimensional training regimens. Exercising should reflect how rich and varied life is. #MovNat
 
     
Molka 
Moderator


Pomogła: 60 razy
Dołączyła: 02 Maj 2009
Posty: 6909
Wysłany: Pon Sty 16, 2012 21:49   

Hannibal napisał/a:
Ja z roślinnych wcinam jeno orzechy kokosowe, od czasu do czasu, awokado i oliwki.

o prosze, to sie nazywa rozsadek i trzeźwe myślenie.
 
     
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 40
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Sty 16, 2012 22:06   

Jesienią wcinałem też orzechy włoskie, ale jak zjadłem więcej niż trochę to gorsze miałem po nich trawienie i kijowo na żołądku się czułem.
_________________
Don't buy into mono-dimensional training regimens. Exercising should reflect how rich and varied life is. #MovNat
 
     
Mariusz_ 
[Usunięty]

Pomógł: 12 razy
Wiek: 24
Dołączył: 16 Sie 2010
Posty: 2808
Wysłany: Pon Sty 16, 2012 22:26   

Hannibal napisał/a:
Jesienią wcinałem też orzechy włoskie, ale jak zjadłem więcej niż trochę to gorsze miałem po nich trawienie i kijowo na żołądku się czułem.

O jakaś nowość,nawrócenie...?
 
     
zyon 


Pomógł: 69 razy
Dołączył: 04 Sie 2009
Posty: 8854
Wysłany: Pon Sty 16, 2012 22:50   

Molka napisał/a:
zyon napisał/a:
to sie nadaja conajwyzej do czyszczenia butow i chlodziwa do tokarki ;)

to jest dobre... :viva: :viva:

No to na co czekasz, just click it ? 8) :viva:

Hannibal napisał/a:
Ja z roślinnych wcinam jeno orzechy kokosowe, od czasu do czasu, awokado i oliwki.


No jakos tak podobnie, ino czasami lnanym sie podelektuje, bo do ryb lubie albo z cebula
_________________
Nauka:nigdy więcej! Po maturze chodziłem na 3 różne studia, jednak okazało się że wykształcenie to nie jest coś dla mnie. I tak oto twój argument spala na konewce:) To takie krótkowzroczne masło maślane.
Ostatnio zmieniony przez zyon Pon Sty 16, 2012 22:51, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
gea

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Sty 2006
Posty: 1354
Wysłany: Wto Sty 17, 2012 10:51   Re: Wszystko o tłuszczach "trans"

"Nie używaj majonezu do kanapek. Weź musztardę lub ketchup."

Kiedyś robiłam majonez sama. Teraz używam dekoracyjnego Winiary, najbardziej przypomina mój. Ten majonez jest trwały, mój trzeba było szybko zużyć. I teraz idę "na łatwiznę".Z podanego na opakowaniu składu nie wynika aby mógł być utwardzany. Jedyny składnik z symbolem E (chyba on wpływa na trwałość) to
E385 Sól wapniowo-disodowa EDTA

Pochodzenie:
Calcium / sól sodowa EDTA (385), związek syntetyczny.
Funkcje i cechy charakterystyczne:
scavenger Metal, stabilizator (również po ciężkim zatruciu metalu do usuwania metali z organizmu).
Produkty:
Wiele różnych produktów.
Dopuszczalne dzienne spożycie:
Do 2,5 mg / kg masy ciała.
Efekty uboczne:
Nieznane w stężeniach. Długotrwałe narażenie na wysokie dawki mogą spowodować zmniejszenie z metalu (s) z organizmu (żelazo).
Ograniczenia żywieniowe:
EDTA i edetates mogą być używane przez wszystkie grupy religijne, wegan i wegetarian.
(tłumaczenie z http://www.food-info.net/uk/e/e385.htm )
_________________
gea
 
     
zyon 


Pomógł: 69 razy
Dołączył: 04 Sie 2009
Posty: 8854
Wysłany: Wto Sty 17, 2012 10:56   

Tyle, ze winiary ma sporo cukru, jest niemal slodki. Inna sprawa, ze nie ma sie co oszukiwac, ze olej uzyty do jego produkcji to jest z wyzszej polki.
_________________
Nauka:nigdy więcej! Po maturze chodziłem na 3 różne studia, jednak okazało się że wykształcenie to nie jest coś dla mnie. I tak oto twój argument spala na konewce:) To takie krótkowzroczne masło maślane.
 
     
tadwoj


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 21 Gru 2008
Posty: 71
Skąd: śląsk
Wysłany: Wto Lut 21, 2012 12:27   

Hannibal napisał/a:
Ja z roślinnych wcinam jeno orzechy kokosowe, od czasu do czasu, awokado i oliwki.


A olej lniany tłoczony na zimno nie jest dobry?

http://zlotopolskie.pl/oleje

Nie robię reklamy, ale dobrze to wygląda :pada: .
 
     
side 

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 24 Lis 2011
Posty: 687
Wysłany: Wto Lut 21, 2012 16:50   

tadwoj napisał/a:
Hannibal napisał/a:
Ja z roślinnych wcinam jeno orzechy kokosowe, od czasu do czasu, awokado i oliwki.


A olej lniany tłoczony na zimno nie jest dobry?

http://zlotopolskie.pl/oleje

Nie robię reklamy, ale dobrze to wygląda :pada: .

Dopóki się nie utleni jest ok. Jednak nigdy nie masz gwarancji jaki kupisz. A jeśli kupisz załóżmy jeszcze dobry olej, to musisz go szybko zużyć, bo bardzo szybko się utlenia. Mówi się, że bezpiecznie jest przechowywać go po otwarciu nie dłużej niż 2 tygodnie. Oczywiście w lodówce. Jak się utleni, to przyniesie dużo więcej szkody niż pożytku.
Lepszy jest tran. Przynajmniej dla mnie. Do tego oliwa z oliwek, masło i tłuszcze zwierzęce.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Akademia Zdrowia Dan-Wit informuje, że na swoich stronach internetowych stosuje pliki cookies - ciasteczka. Używamy cookies w celu umożliwienia funkcjonowania niektórych elementów naszych stron internetowych, zbierania danych statystycznych i emitowania reklam. Pliki te mogą być także umieszczane na Waszych urządzeniach przez współpracujące z nami firmy zewnętrzne. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o celu stosowania cookies oraz zmianie ustawień ciasteczek w przeglądarce.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł

Copyright © 2007-2024 Akademia Zdrowia Dan-Wit | All Rights Reserved