Strona główna Fakty żywieniowe Jak się żywić? Przepisy Historia diety Forum  

  Forum dyskusyjne serwisu www.DobraDieta.pl  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Czat      Statystyki  
  · Zaloguj Rejestracja · Profil · Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości · Grupy  

Poprzedni temat «» Następny temat
Novak Djoković nie jada... glutenu
Autor Wiadomość
brajan30

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Lis 2005
Posty: 1020
Wysłany: Pon Sty 21, 2013 11:25   Novak Djoković nie jada... glutenu

W czym tkwi tajemnica sukcesów serbskiego tenisa? Jakim cudem ten niewielki przecież kraj wychował sobie kilkoro wybitnych zawodników? Novak Djoković, Ana Ivanović, Jelena Janković i kilkoro innych Serbów wyróżnia się na światowych kortach. Szkopuł ma podobno tkwić w diecie.

Novak udał się kilka lat temu do dietetyka sportowego, który dokładnie powiedział mu co jeść wolno, a czego nie. - Na początku zupełnie nie byłem w stanie sobie wyobrazić, że nie będę jadł chleba, ciasta, czy pizzy, na której wyrastałem, bo rodzice mieli sieć pizzerii - mówi zawodnik.

Wspaniały bilans serbskiego tenisisty - 60 zwycięstw i tylko dwie porażki w tym roku, przekonały do jego diety także innych zawodników z tego kraju. - Pozbyłem się z diety wyrobów mącznych i już czuję, że mam lżejsze nogi - twierdzi Janko Tipsarević.

Dietę Djokovicia przejęła też Ana Ivanović. Piękna Belgradzianka schudła o pięć kilogramów i w US Open doszła do czwartej rundy.

http://babol.pl/kat,10254...ml?ticaid=6fec4
http://m.gwizdek24.se.pl/...enu_182615.html
http://sport.fakt.pl/Nova...y,110514,1.html
 
     
chill 


Pomógł: 14 razy
Wiek: 42
Dołączył: 23 Paź 2008
Posty: 818
Skąd: W-W
Wysłany: Wto Sty 22, 2013 14:43   

Jak nigdy , tak kilka miesięcy temu wkręciłem się jednorazowo w mecz tenisa z jego udziałem i byłem pod wrażeniem ogromenej wydolności , wytrzymałości i szybkosci gościa . Już nie pamiętam ile dokadnie ale mecz trwał dosyć po obu stronach lał się pot pomimo wieczorowej pory .
I jakoś przeszło mi przez myśl - ciekawe co je .
Natomiast izotonik popijał non stop . No chyba że to tylko bidon taki , ciekawe co wśrodku było :) ...
_________________
"he , to zabawne .. Że po za SYSTEMEM działa wszystko sprawnie" - Bolec , Tewu "Wyrwani ze snu"
 
     
Gavroche
[Usunięty]

Wysłany: Wto Sty 22, 2013 19:09   

chill napisał/a:
Jak nigdy , tak kilka miesięcy temu wkręciłem się jednorazowo w mecz tenisa z jego udziałem i byłem pod wrażeniem ogromenej wydolności , wytrzymałości i szybkosci gościa . Już nie pamiętam ile dokadnie ale mecz trwał dosyć po obu stronach lał się pot pomimo wieczorowej pory .
I jakoś przeszło mi przez myśl - ciekawe co je .
Natomiast izotonik popijał non stop . No chyba że to tylko bidon taki , ciekawe co wśrodku było :) ...

Leki na astmę i benzedryna.
 
     
brajan30

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Lis 2005
Posty: 1020
Wysłany: Wto Sty 22, 2013 21:24   

chill napisał/a:
Jak nigdy , tak kilka miesięcy temu wkręciłem się jednorazowo w mecz tenisa z jego udziałem i byłem pod wrażeniem ogromenej wydolności , wytrzymałości i szybkosci gościa . Już nie pamiętam ile dokadnie ale mecz trwał dosyć po obu stronach lał się pot pomimo wieczorowej pory .
I jakoś przeszło mi przez myśl - ciekawe co je .
Natomiast izotonik popijał non stop . No chyba że to tylko bidon taki , ciekawe co wśrodku było :) ...

Na pewno były tam jakieś odżywki, a być może i ten izotonik którym zapewne też popijał w czasie zawodów kiedy też spożywał jeszcze gluten. Najlepszy sposób to spróbować samemu na jakiś czas odstawić gluten i porównać.
 
     
chill 


Pomógł: 14 razy
Wiek: 42
Dołączył: 23 Paź 2008
Posty: 818
Skąd: W-W
Wysłany: Wto Sty 22, 2013 22:32   

brajan30 napisał/a:
Najlepszy sposób to spróbować samemu na jakiś czas odstawić gluten i porównać.


Poznałem to uczucie ponad 5 lat temu i nie żałuje decyzji :)
_________________
"he , to zabawne .. Że po za SYSTEMEM działa wszystko sprawnie" - Bolec , Tewu "Wyrwani ze snu"
 
     
brajan30

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Lis 2005
Posty: 1020
Wysłany: Wto Sty 22, 2013 22:49   

chill napisał/a:
brajan30 napisał/a:
Najlepszy sposób to spróbować samemu na jakiś czas odstawić gluten i porównać.


Poznałem to uczucie ponad 5 lat temu i nie żałuje decyzji :)

To szybciej "zmądrzałeś" ode mnie, ja 3 lata temu :D
 
     
side 

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 24 Lis 2011
Posty: 687
Wysłany: Śro Sty 23, 2013 19:54   

brajan30 napisał/a:
chill napisał/a:
brajan30 napisał/a:
Najlepszy sposób to spróbować samemu na jakiś czas odstawić gluten i porównać.


Poznałem to uczucie ponad 5 lat temu i nie żałuje decyzji :)

To szybciej "zmądrzałeś" ode mnie, ja 3 lata temu :D

Ja pol roku glutenu nie jadlem i roznicy nie zauwazylem ;(
 
     
side 

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 24 Lis 2011
Posty: 687
Wysłany: Śro Sty 23, 2013 20:01   Re: Novak Djoković nie jada... glutenu

brajan30 napisał/a:

Dietę Djokovicia przejęła też Ana Ivanović. Piękna Belgradzianka schudła o pięć kilogramów i w US Open doszła do czwartej rundy.

....i w niedziele sromotnie przegrala z nasza Isia bedaca na diecie .. ???
 
     
Gavroche
[Usunięty]

Wysłany: Śro Sty 23, 2013 20:20   

side napisał/a:
brajan30 napisał/a:
chill napisał/a:
brajan30 napisał/a:
Najlepszy sposób to spróbować samemu na jakiś czas odstawić gluten i porównać.


Poznałem to uczucie ponad 5 lat temu i nie żałuje decyzji :)

To szybciej "zmądrzałeś" ode mnie, ja 3 lata temu :D

Ja pol roku glutenu nie jadlem i roznicy nie zauwazylem ;(

Jeśli jesteś na optymalnej to ile tego glutenu jesz...
 
     
side 

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 24 Lis 2011
Posty: 687
Wysłany: Śro Sty 23, 2013 20:30   

No teraz nie wiele, ale wczesniej jak bylem na HCLF to sporo i nie odczuwalem zlych symptomow. Pozniej pol roku na chudym LC bez glutenu; tylko mieso , nabial, warzywa, owoce i miod i pomalu wyewoluwalem na tluste LC czyli ZO. Wtedy pisalismy o ziemniakach.
 
     
yarosh1980 

Pomógł: 8 razy
Wiek: 43
Dołączył: 03 Sty 2012
Posty: 742
Ostrzeżeń:
 7/2/3
Wysłany: Pią Sty 25, 2013 20:34   

brajan30 napisał/a:
Najlepszy sposób to spróbować samemu na jakiś czas odstawić gluten i porównać.

tytuł tematu jest mylący, bo po waszych wpisach widzę, że nie chodzi o unikanie samego glutenu. Jest to wasze potoczne nazwanie sposobu żywienia polegające na wykluczeniu wszelkich produktów węglowodanowych, czyli głównie zbóż. A przecież są też zboża, które nie zawierają glutenu i można by pomyśleć że chodzi tylko o wykluczenie zbóż zawierających gluten, a pozostawienie w diecie zbóż bezglutenowych :?
Ostatnio zmieniony przez yarosh1980 Pią Sty 25, 2013 20:35, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
brajan30

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Lis 2005
Posty: 1020
Wysłany: Wto Sty 29, 2013 10:33   

yarosh1980 napisał/a:
brajan30 napisał/a:
Najlepszy sposób to spróbować samemu na jakiś czas odstawić gluten i porównać.

tytuł tematu jest mylący, bo po waszych wpisach widzę, że nie chodzi o unikanie samego glutenu. Jest to wasze potoczne nazwanie sposobu żywienia polegające na wykluczeniu wszelkich produktów węglowodanowych, czyli głównie zbóż. A przecież są też zboża, które nie zawierają glutenu i można by pomyśleć że chodzi tylko o wykluczenie zbóż zawierających gluten, a pozostawienie w diecie zbóż bezglutenowych :?

Ja piszę tylko i wyłącznie o glutenie, więc nie do mnie z bólami.
 
     
yarosh1980 

Pomógł: 8 razy
Wiek: 43
Dołączył: 03 Sty 2012
Posty: 742
Ostrzeżeń:
 7/2/3
Wysłany: Wto Sty 29, 2013 13:55   

brajan30 napisał/a:
Ja piszę tylko i wyłącznie o glutenie, więc nie do mnie z bólami.

No to teraz już się pogubiłem. Co miał chill na myśli mówiąc:
chill napisał/a:
Poznałem to uczucie ponad 5 lat temu i nie żałuje decyzji :)

zamienił zboża glutenowe na bezglutenowe, czy wykluczył wszystkie zboża i przeszedł na low-carb? I co miałeś ty na myśli brajan30 mówiąc:
brajan30 napisał/a:
To szybciej "zmądrzałeś" ode mnie, ja 3 lata temu :D

To znaczy że wykluczyłeś tylko gluten, a nie zboża i przeszedłeś na low-carb z minimalną ilością zbóż/skrobi?
 
     
brajan30

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Lis 2005
Posty: 1020
Wysłany: Wto Sty 29, 2013 15:20   

yarosh1980 napisał/a:
brajan30 napisał/a:
Ja piszę tylko i wyłącznie o glutenie, więc nie do mnie z bólami.

No to teraz już się pogubiłem. Co miał chill na myśli mówiąc:
chill napisał/a:
Poznałem to uczucie ponad 5 lat temu i nie żałuje decyzji :)

zamienił zboża glutenowe na bezglutenowe, czy wykluczył wszystkie zboża i przeszedł na low-carb??
Co miał na myśli chill, najlepiej zapytać jego samego
yarosh1980 napisał/a:
To znaczy że wykluczyłeś tylko gluten

Dokładnie
 
     
yarosh1980 

Pomógł: 8 razy
Wiek: 43
Dołączył: 03 Sty 2012
Posty: 742
Ostrzeżeń:
 7/2/3
Wysłany: Wto Sty 29, 2013 15:47   

brajan30 napisał/a:
yarosh1980 napisał/a:
To znaczy że wykluczyłeś tylko gluten

Dokładnie

A można się dowiedzieć w jaki sposób tego dokonałeś? Jakie produkty wykluczyłeś z jadłospisu?
 
     
brajan30

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Lis 2005
Posty: 1020
Wysłany: Wto Sty 29, 2013 16:35   

yarosh1980 napisał/a:
brajan30 napisał/a:
yarosh1980 napisał/a:
To znaczy że wykluczyłeś tylko gluten

Dokładnie

A można się dowiedzieć w jaki sposób tego dokonałeś? Jakie produkty wykluczyłeś z jadłospisu?

Poszukaj w necie, naprawdę nie jest to żaden problem, dziś w internecie masz wszystko, są nawet specjalne strony. Oczywiście zdarzy mi się zjeść od czasu do czasu, kawałek chleba ale jest to bardzo rzadko.
 
     
yarosh1980 

Pomógł: 8 razy
Wiek: 43
Dołączył: 03 Sty 2012
Posty: 742
Ostrzeżeń:
 7/2/3
Wysłany: Wto Sty 29, 2013 17:16   

brajan30 napisał/a:
Poszukaj w necie, naprawdę nie jest to żaden problem, dziś w internecie masz wszystko, są nawet specjalne strony

ja nie szukam pomocy co do glutenu, tylko pytam co ty jadłeś przed zmianą diety. A więc jednak wykluczyłeś na pół roku gluten z diety jak i wszystkie zboża oraz skrobie - tak mniemam z tego co napisałeś wcześniej:
brajan30 napisał/a:
Pozniej pol roku na chudym LC bez glutenu; tylko mieso , nabial, warzywa, owoce i miod

a potem chyba doszły u ciebie ziemniaczki. spoko już wszystko jasne
 
     
brajan30

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Lis 2005
Posty: 1020
Wysłany: Wto Sty 29, 2013 18:00   

yarosh1980 napisał/a:
brajan30 napisał/a:
Pozniej pol roku na chudym LC bez glutenu; tylko mieso , nabial, warzywa, owoce i miod

a potem chyba doszły u ciebie ziemniaczki. spoko już wszystko jasne

Ja tego nie pisałem w tym wątku, coś Ci się pomyliło.
 
     
yarosh1980 

Pomógł: 8 razy
Wiek: 43
Dołączył: 03 Sty 2012
Posty: 742
Ostrzeżeń:
 7/2/3
Wysłany: Wto Sty 29, 2013 18:09   

brajan30 napisał/a:
Ja tego nie pisałem w tym wątku, coś Ci się pomyliło.

ty tego w ogóle nigdzie nie pisałeś :D Pomyliłeś mi się ze side'm ;D
Ale przynajmniej już wiem że wyeliminowałeś pieczywo, ciastka i wszelkie mączne. Jednak czy obecnie używasz regularnie jakichś zbóż bezglutenowych albo skrobi - tego już nie można dociec z komentarzy tutaj.
 
     
Witold Jarmolowicz 
Site Admin

Pomógł: 46 razy
Dołączył: 06 Sie 2007
Posty: 8793
Wysłany: Pon Maj 13, 2013 08:58   

Zazwyczaj jednak każda zmiana zestawu spożywanych produktów powoduje jednoczesną zmianę proporcji BTW. Czego niestety nikt już nie zauważa, stąd później taka rozbieżność opinii, co do skuteczności danego pomysłu na żywienie.
Np. pierwotne zboża Hunzów zawierały mało skrobi, a więc relatywnie dużo białka. Ponadto oni mielili całe ziarno w prymitywnych młynkach uzyskując mąkę typ 3000. Nie tracili żadnych składników odżywczych ziarna. Dzisiejsza dobra mąka z pełnego przemiału to najwyżej typ 1800, a mąka do standardowych wypieków to tylko typ 500, sześciokrotnie zubożona.
JW
 
     
brajan30

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Lis 2005
Posty: 1020
Wysłany: Pon Maj 13, 2013 11:00   

A ja bym powiedział odwrotnie, zazwyczaj ustalający BTW, nie zwraca uwagi na kluczową dla zdrowia kwestię glutenu, co z tego że ktoś ustawi sobie BTW, będzie tego przestrzegał, zajadając się glutenem?, eliminacja glutenu to podstawa zdrowego żywienia, choremu pomoże wyzdrowieć, zdrowemu pomoże zdrowie zachować. Eliminując gluten z żywienia, eliminujemy sporo żywności śmieciowej wysokowęglowodanowej przetworzonej, pieczywa, makarony, steki, pizze, wafle, lody w wafelkach, gofry, i wiele innych rzeczy którymi na co dzień 99% populacji się objada.
Ale nawet jeśli ktoś spożywa mniejsze ilości węglowodanów łącznie z glutenem, to robota głupiego. Ale z drugiej strony propaganda serwująca „zdrowe” pieczywa razowe, na zakwasie, mąka z pełnego przemiału, też robi swoje, że ludzie kwestii glutenu absolutnie nie dostrzegają, wobec powyższego. Nawet Instytut Żywienia twierdzi że produkty zbożowe powinny stanowić podstawowe źródło energii w diecie człowieka.
 
     
yarosh1980 

Pomógł: 8 razy
Wiek: 43
Dołączył: 03 Sty 2012
Posty: 742
Ostrzeżeń:
 7/2/3
Wysłany: Pon Maj 13, 2013 12:15   

Witold Jarmolowicz napisał/a:
Ponadto oni mielili całe ziarno w prymitywnych młynkach uzyskując mąkę typ 3000. Nie tracili żadnych składników odżywczych ziarna.

a spożywali tą mąkę odrazu czy przechowywali przez dłuższy czas? Bo jeśli trzymali jakiś czas, to już lepiej żeby używali białej, oczyszczonej mąki, jest lepiej przyswajalna.
Mąka pełnoziarnista owszem, zawiera wszystkie wartościowe elementy ziarna jak witaminy (z grupy B), błonnik, składniki mineralne, białka, fitoskładniki. Ale po zmieleniu wszystkie te składniki szybko się utleniają. Od momentu zmielenia (rozbicia ziarna) mąka traci komplementarność swoich wartości odżywczych, szczególnie jeśli chodzi o najbardziej aktywne składniki. Więc jeśli żywimy się zbożami, to już lepiej szamać na surowo podkiełkowane całe ziarno (można zblenderować przed spożyciem). Albo używać suche świeżo zmielone. I najlepiej bez glutenu;)

Witold Jarmolowicz napisał/a:
a mąka do standardowych wypieków to tylko typ 500, sześciokrotnie zubożona.

ponadto jest mielona w młynach stalowych i to bardzo szybko, co generuje gorąc, a to sprawia że zawarta w ziarnie fitynaza (enzym rozkładający szkodliwą fitynę) ścina się i jest już nieaktywna. No i przez to nie pobieramy należycie składników z mąki.

brajan30 napisał/a:
Nawet Instytut Żywienia twierdzi że produkty zbożowe powinny stanowić podstawowe źródło energii w diecie człowieka.

wiadomo na czyje zlecenie. Pszenica i inne zboża to ogromny biznes na świecie, trzymany przez wielkie koncerny.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Akademia Zdrowia Dan-Wit informuje, że na swoich stronach internetowych stosuje pliki cookies - ciasteczka. Używamy cookies w celu umożliwienia funkcjonowania niektórych elementów naszych stron internetowych, zbierania danych statystycznych i emitowania reklam. Pliki te mogą być także umieszczane na Waszych urządzeniach przez współpracujące z nami firmy zewnętrzne. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o celu stosowania cookies oraz zmianie ustawień ciasteczek w przeglądarce.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł

Copyright © 2007-2024 Akademia Zdrowia Dan-Wit | All Rights Reserved