Strona główna Fakty żywieniowe Jak się żywić? Przepisy Historia diety Forum  

  Forum dyskusyjne serwisu www.DobraDieta.pl  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Czat      Statystyki  
  · Zaloguj Rejestracja · Profil · Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości · Grupy  

Poprzedni temat «» Następny temat
A jednak się kręci
Autor Wiadomość
Witold Jarmolowicz 
Site Admin

Pomógł: 46 razy
Dołączył: 06 Sie 2007
Posty: 8789
Wysłany: Pią Lut 20, 2015 17:36   A jednak się kręci

Ja, Galileo Galilei, syn nieżyjącego Vincenza Galilei z Florencji, lat siedemdziesiąt, postawiony przed sądem, klęcząc przed Wami, najzacniejsi i najczcigodniejsi kardynałowie, wielcy Inkwizytorzy Rzeczpospolitej Chrześcijańskiej, którzy bronicie jej przed heretycką deprawacją, mając przed oczami Święte Ewangelie, których dotykam własnymi rękami, przysięgam, że zawsze wierzyłem i z pomocą Boga będę wierzyć w przyszłości w każdy artykuł wiary wyznawany i nauczany przez Święty Katolicki Apostolski Kościół Rzymski.
Ponieważ jednak to Święte Oficjum nakazało mi, bym całkowicie porzucił fałszywe przekonanie, iż Słońce stanowi nieruchome centrum, oraz zabroniło mi wyznawać, bronić i nauczać tejże fałszywej doktryny pod każdą postacią [...] pragnę oczyścić umysły Waszych Eminencji, a także każdego katolickiego chrześcijanina, z tego poważnego podejrzenia, słusznie wobec mnie żywionego.
Zatem ze szczerym sercem i niekłamaną wiarą wyrzekam się tychże błędów i herezji i je przeklinam, a także wszelkich innych błędów i sekt sprzecznych z nauką Świętego Kościoła i przysięgam, że nigdy więcej w przyszłości nie będę twierdził, słownie ani na piśmie, niczego, co mogłoby wywołać podobne podejrzenia.
A jeśli znać będę jakiegoś heretyka lub kogoś podejrzanego o herezję, zadenuncjuję go temu Świętemu Oficjum lub inkwizytorowi i ordynariuszowi miejsca, w którym się będę znajdował. Przysięgam także i obiecuję, że będę wypełniał i odprawiał wszystkie pokuty, które zostały lub zostaną nałożone na mnie przez to Święte Oficjum.
Gdybym jednak złamał którąś z mych obietnic, przysiąg i zapewnień (przed czym niech Bóg broni!), poddam się wszelkim cierpieniom i karom zarządzonym i ogłoszonym przez święte kanony i inne ogólne i szczególne statuty sformułowane przeciw dopuszczającym się takiego występku.
Zatem niech mi dopomoże Bóg i Jego Święte Ewangelie, których dotykam własnymi rękami. Ja, Galileo Galilei wyrzekłem się, zaprzysiągłem i zobowiązałem do tego, co powyższe i w obecności świadków własną ręką podpisuję niniejszy dokument mego wyrzeczenia, które słowo w słowo wygłosiłem.

Anno Domini 1633, 22 czerwca
Galileo Galilei
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Akademia Zdrowia Dan-Wit informuje, że na swoich stronach internetowych stosuje pliki cookies - ciasteczka. Używamy cookies w celu umożliwienia funkcjonowania niektórych elementów naszych stron internetowych, zbierania danych statystycznych i emitowania reklam. Pliki te mogą być także umieszczane na Waszych urządzeniach przez współpracujące z nami firmy zewnętrzne. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o celu stosowania cookies oraz zmianie ustawień ciasteczek w przeglądarce.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł

Copyright © 2007-2024 Akademia Zdrowia Dan-Wit | All Rights Reserved