Strona główna Fakty żywieniowe Jak się żywić? Przepisy Historia diety Forum  

  Forum dyskusyjne serwisu www.DobraDieta.pl  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Czat      Statystyki  
  · Zaloguj Rejestracja · Profil · Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości · Grupy  

Poprzedni temat «» Następny temat
Odchudzanie - wiele pytań początkującego.
Autor Wiadomość
Lukasz84 

Dołączył: 13 Kwi 2016
Posty: 7
Skąd: Łódź
Wysłany: Śro Kwi 13, 2016 17:40   Odchudzanie - wiele pytań początkującego.

Witam,
tak jak w temacie: próbuje schudnąć oraz poprawić formę.
Na początek kilka słów o mnie:
Mam 32 lata, 178 cm wzrostu i ważę ok 95 kg.
Chciałbym pozbyć się ok 8...10kg. Tak myślę, gdyż oceniać będą raczej po wyglądzie (brzucha głównie) niż wadze. Dźwigam także na sobie trochę mięśni, bo na siłownie chodzę regularnie od kilku lat. Skąd

właśnie (na oko) te 8...10kg.

Aktywność fizyczna wygląda tak:
- poniedziałek, wtorek, czwartek: siłownia.
- środa: bieg (ok 7 km póki co...)
- wtorek i czwartek, po siłowni ok 20 min. HIIT.
- sobota i niedziela: marsz (tempo 8-10km/h) ok 12-16km, zależnie od czasu, chęci i pogody.
Do tego czasem wieczorami (19-20) wychodzę na taki marsz, ale wtedy zazwyczaj jest to ok 8km. Z marszami to jest tak, że to lubię, pozwala mi to zebrać myśli, a poza tym jest to chyba jedyna forma wysiłku

aerobowego, jaką toleruję ;)

Suplementy:
- BCAA + ZMA (siłownia)
- CLA (+ l-karnityna przed marszami)

Zapotrzebowanie kaloryczne: korzystając z różnych kalkulatorów wychodzi średnio ok 3000-3500 kal / dobę.

No a teraz najważniejsze, czyli dieta:
Ogólnie rzecz biorąc po przeczytaniu tego i innych forum mam raczej mętlik w głowie niż jakąś jasną wizję więc może na początek co jem:

- Mięso: sklep (nie market) z - wydaje mi się - dobrym gatunkowo mięsem, do tego raz na 2-3 miechy mam dostęp do sprawdzonego mięsa (znajomy załatwia). Wędliny sporadycznie, a jeśli już to lepsze gatunkowo,

bo mam dostęp do wędlin wyrabianych metodami tradycyjnymi (jak był ktoś na jarmarkach tradycyjnych to będzie wiedział o co chodzi).
- Mleko od krowy (przyjeżdża chłop z baniakiem).
- Jajka klasy zero lub od zielononóżek.
- Pieczywo ograniczam ile się da, choć nie zawsze się udaje.
- Warzywa najczęściej w postaci surówek. Marchew, cebulę i sałatę mogę sobie jeść tak po prostu.
- Owoce lubię, ale staram się nie przeginać w ich jedzeniu.
- Słodycze ograniczone do minimum. Właściwie sam ich nie kupuje, ale czasem ktoś w firmie częstuje i nie wypada odmówić. No ale to jest cukierek, dwa, raz na 2,3 tygodnie.
- Kartofle generalnie zdarzają się czasami w niedzielę na obiad, makaron jeszcze rzadziej.
- fast foodów nie jadam, ale jeśli już to sporadycznie (jak jestem poza domem i nie bardzo jest inna opcja).

Ogólnie jadłospis wygląda tak:
1) Śniadania - chyba największa bolączka. Nie dość, że wstaje ok 5, więc o tej porze nie jestem jakoś bardzo głodny to jeszcze i tak mam mało czasu na szykownie czegoś. Moje propozycje to:
-karkówka/szynka/schab/itp (pieczone / smażone) - 100-200g
-ser biały ze śmietaną i cynamonem
-surowe mięso wieprzowe pod postacią tzw. metki (ok 100g)
-jajka ugotowane na twardo (2-3)
-kiełbasa (z tych tradycyjnych) z odrobiną chrzanu.

obiad:
Na ogół jest to karkówka/szynka/schab/itp (pieczone / smażone) - 200-400g (być może za dużo?)
plus surówka
- smażona wątróbka drobiowa z cebulką.
- kurczak / indyk w postaci filetów

kolacja (i jednocześnie posiłek po treningowy):
-jajka ugotowane na twardo (zazwyczaj 4)
-kotlet z karkówki / schabu lub wieprzowiny
-smażona wątróbka drobiowa z cebulką
-jajecznica z boczkiem lub kiełbasą.

Ogólnie chce obniżyć węgle poniżej...no właśnie ile ? 200g? 150g? 100g?

do tego staram się dokładać jakieś warzywa typu sałata, pomidor czy ogórek...

Oprócz tego w pracy zjadam sobie 1-2 jabłka oraz wypijam sok warzywny (kupny, ale taki jednodniowy).

Teraz czas na pytania:
-czy taka dieta spełni swoje zadanie? Co można zmienić ?
-drugie: czy czy nabiał (ser biały) faktycznie utrudnia zrzucanie kilogramów?
-czy picie wody w ciągu dnia, na zasadzie: siedzę sobie przy kompie i popijam wodę ma sens? Słyszałem, ze ponoć dobrze wpływa zwłaszcza na tempo przemiany materii (potwierdził to także pewien naturoterapeuta, na którego wykładzie byłem).
-jak bardzo odstępstwa od diety (te typowo weekendowe) będą miały wpływ na proces odchudzania ? Na ile można sobie pozwolić?
-co z sokami owocowymi i owocowo-warzywnymi? Mam regularny dostęp do soków z Kałęczewa, które przynajmniej teoretycznie sprawiają wrażenie naturalnie robionych.
-zależy mi tak na utrzymaniu, a nawet być może zbudowaniu jeszcze jakiejś masy mięśniowej, jak na poprawieniu formy (wydolności). Ja więc postępować?
-gdzie szukać tabeli z podziałem na B/T/W ? Takie coś będzie dobre ?:
http://www.tabele-kalorii.pl/produkty,all.html

Uff, wyszło tego całkiem sporo, ale mam nadzieję, że komuś udało dobrnąć się do końca i będzie mógł udzielić mi jakiś odpowiedzi lub wskazówek ;)
 
     
Witold Jarmolowicz 
Site Admin

Pomógł: 46 razy
Dołączył: 06 Sie 2007
Posty: 8787
Wysłany: Czw Kwi 14, 2016 08:02   

Cytat:
1) Śniadania - chyba największa bolączka. Nie dość, że wstaje ok 5, więc o tej porze nie jestem jakoś bardzo głodny to jeszcze i tak mam mało czasu na szykownie czegoś.
Piąta rano to za wcześnie na jedzenie. Trzeba zrobić kanapki i zabrać do pracy.
Cytat:
Jak więc postępować?
-gdzie szukać tabeli z podziałem na B/T/W ? Takie coś będzie dobre ?:
http://www.tabele-kalorii.pl/produkty,all.html
Może być, ale tam są tysiące produktów i można się pogubić, jak Andzia w parku. Na początek wystarczy wiedzieć, że pieczywo zawiera 50% skrobii, a im bardziej suche, tym więcej, do 65%. Typowe owoce, soki owocowe, słodkie napoje, energizery, 10% czystego cukru (glukoza z fruktozą). Suszone owoce do 70% cukru. Ziemniaki, ugotowane kasze, ryż makarony 20% skrobii. Suma tych węglowodanów dla przeciętnego domatora nie powinna przekraczać 100g. Jedynie warzywa, oprócz ziemniaków, do woli, bo zawierają tylko 5% węglowodanów. W przypadku intensywnych treningów można zwiększyć węglowodany do 200g, ale to jest właśnie do dyskusji.
Reszta, białko i tłuszcze wg smaku. Wszystkie produkty zwierzęce zawierają białko i tłuszcz oraz prawie zero węglowodanów. Wyjątkiem produkty mleczne, orzechy i nasiona, zawierające trochę węglowodanów, które też można dołączyć do grupy białkowej. Z tym, że z nadmiarem tłuszczu jawnego ostrożnie, bo można przesadzić. Natomiast białko jest jedynym składnikiem, którym nie uda się przejeść. Chyba, że bierzemy anaboliki i insulinę.
JW
 
     
Lukasz84 

Dołączył: 13 Kwi 2016
Posty: 7
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Kwi 14, 2016 17:42   

Dzięki za odpowiedź :)
Co do śniadań to jednak wole coś zjeść - bo po pierwsze, to że nie jestem jakoś szczególnie głodny nie oznacza, że nie jestem głodny w ogolę, a po drugie kanapek staram się unikać zwłaszcza ze względu na chleb. No a pracę mam umysłową i bez śniadania jest po po prostu ciężej...Zresztą jedzenie kanapek w pracy też nie będzie najprostsze do zrealizowania.
Co nie oznacza, że jakoś szczególnie się rano zapycham. 100g mięsa to nie jest jakoś dużo.

Co do tabel B/T/W to chodzi o to, żebym mógł z grubsza oszacować ile co ma. Generalnie założenie jest takie:
suma kalorii w ciągu dnia wynosi ileś tam (przykładowo 2000.)
Teraz staram się zjeść tak, aby sumarycznie ze wszystkich posiłków wyszło mniej więcej te 2000, a czego węgli ma być 100-150g.
To, ile zjeść chce korygować na bieżąco, na podstawie efektów i samopoczucia na treningach.
 
     
pogodny 

Wiek: 34
Dołączył: 01 Cze 2015
Posty: 410
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw Lis 03, 2016 09:43   

Dlaczego nie jeść o 5 i dlaczego proponuje Pan kanapki? Co to za nowomoda wśród diet?
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Akademia Zdrowia Dan-Wit informuje, że na swoich stronach internetowych stosuje pliki cookies - ciasteczka. Używamy cookies w celu umożliwienia funkcjonowania niektórych elementów naszych stron internetowych, zbierania danych statystycznych i emitowania reklam. Pliki te mogą być także umieszczane na Waszych urządzeniach przez współpracujące z nami firmy zewnętrzne. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o celu stosowania cookies oraz zmianie ustawień ciasteczek w przeglądarce.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł

Copyright © 2007-2024 Akademia Zdrowia Dan-Wit | All Rights Reserved