Strona główna Fakty żywieniowe Jak się żywić? Przepisy Historia diety Forum  

  Forum dyskusyjne serwisu www.DobraDieta.pl  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Czat      Statystyki  
  · Zaloguj Rejestracja · Profil · Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości · Grupy  

Poprzedni temat «» Następny temat
Sok z brzozy
Autor Wiadomość
heeven

Dołączył: 25 Paź 2013
Posty: 2
Wysłany: Pią Paź 25, 2013 16:37   Sok z brzozy

Witam serdecznie chciał bym państwu zaproponować sok z brzozy firmy Herba fit posiadam 1200szt w różnych smakach cena za zgrzewkę czyli 12szt. to 10szł przy zakupie większej ilości możliwa negocjacja ceny odbiór tylko osobiście.
 
     
e-market24_com_

Dołączył: 09 Paź 2013
Posty: 17
Wysłany: Wto Paź 29, 2013 13:55   

Czy ktoś z Użytkowników na forum miał może okazje próbować tego soku z brzozy? Jeżeli tak to bardzo proszę o Wasze opinie,czy faktycznie jest taki dobry oraz rzecz jasna ile kosztuje.
 
     
heeven

Dołączył: 25 Paź 2013
Posty: 2
Wysłany: Wto Paź 29, 2013 14:33   

70gr butelka
 
     
pirek 

Dołączył: 17 Sie 2011
Posty: 4
Skąd: Gdskań
Wysłany: Śro Paź 30, 2013 16:02   

heeven napisał/a:
70gr butelka


Ile cm3 butelka? Jaki koszt wysłania 200 szt?
 
     
SwojskaPiwniczk

Dołączył: 24 Lip 2013
Posty: 62
Ostrzeżeń:
 3/2/3
Wysłany: Wto Sty 21, 2014 17:53   

Dosyć sporo.. Przeciętnemu Użytkownikowi spokojnie wystarczy póki co jedna butelka,chociażby na spróbowanie. A z ciekawości to jakie koszty?
_________________
SwojskaPiwniczka.
 
     
gea

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Sty 2006
Posty: 1354
Wysłany: Wto Mar 11, 2014 01:06   sok z brzozy do samodzielnego pozyskania

Poniżej informacje o soku z brzozy z Poczty Zdrowia. Tekst może zmobilizować do samodzielnego pozyskania z natury.


Sok z brzozy – cud natury

Oskoła, bzowina – tak nasi przodkowie nazywali sok z brzozy. Na wiosnę Polacy, Szkoci, Norwegowie, Węgrzy czy Słowacy z palącą niecierpliwością oczekiwali na upuszczanie soku z budzących się do życia drzew. Najlepszy był sok pozyskiwany z grubych gałęzi rosnących od południowej strony. Drzewo musiało mieć przynajmniej 10 lat. Trzeba było zrobić w nim otwór, umocować rynienkę lub rurkę i podstawić 2-, 3-litrowe naczynie.

W niejednej tradycji była to wręcz gorączka opanowująca masowo Europę. Uzbrojeni w noże, wiaderka i rurki, setki tysięcy ludzi szturmowało lasy, aby zebrać trochę cennego soku z brzozy. Sok ten był bowiem symbolem odnowy, uznawanym jako sposób wzmocnienia organizmu, by móc sprostać wyzwaniom przez cały następny rok.

Na szczęście obecnie również odkrywamy na nowo moc soku z brzozy. Coraz częściej możemy go kupić w sklepach ekologicznych albo w gospodarstwach agroturystycznych. Sprawdź, dlaczego warto go pić, szczególnie po zakończeniu zimy.

Zimowe szkody

Zimno charakterystyczne dla tej pory roku powoduje, że ograniczamy naszą aktywność fizyczną i zwiększamy spożycie produktów bardziej kalorycznych i zwierzęcych, zawierających tym samym więcej zanieczyszczeń chemicznych kumulowanych w tkance tłuszczowej zwierząt. Pokarmy spożywane zimą są słodsze, uboższe w witaminy i antyoksydanty.

Poza tym, nasza skóra nie otrzymuje promieni słonecznych, które mogłyby przeniknąć przez naskórek i skórę właściwą, aby umożliwić produkcję witaminy D. Niezbędnej m.in. dla dobrego samopoczucia i mocnych kości.

Nic więc dziwnego, że pod koniec zimy mogą Ci dolegać: bóle stawów, kamica nerkowa, problemy trawienne, nadciśnienie tętnicze, a czasem nawet napady dny moczanowej. Jest to więc najwyższy czas, aby wziąć się za siebie i oczyścić organizm!

Detoks organizmu

Naturopaci zwracają uwagę na to, że ciało ludzkie wyposażone jest w narządy pełniące rolę filtrów oczyszczających: wątroba, jelita, nerki, płuca i skóra. Jednak zimą są one przeciążone z uwagi na spożywanie w nadmiarze przetworzonej żywności. Dodatkowo dochodzą: siedzący tryb życia, brak pocenia się, zanieczyszczenia środowiska i stres.

Proces „sprzątania” jest wyczerpujący. Następuje obciążenie zanieczyszczeniami oraz spowolnienie metabolizmu. Pod koniec zimy jest to szczególnie zauważalne, a zmęczenie jest pierwszym objawem, często odczuwanym w tym okresie.

Dlatego też naturopaci zalecają, aby na zakończenie zimy uwolnić organizm od wszystkiego, co go obciąża: zredukować tłuszcz, który skumulował pestycydy, produkty chemiczne i inne zanieczyszczenia, oczyścić wątrobę, jelita i nerki. Doradzają, aby nie czekać, bo nasze organy wraz z nadejściem pierwszych promyków słońca mogą się „zbuntować”. Egzema, łuszczyca i różnego rodzaju alergie przypisywane rzekomo działaniu słońca to właśnie oznaki wewnętrznego zanieczyszczenia.

Sok z brzozy – cenny eliksir

Natura obdarzyła nas wyjątkowym i cennym eliksirem do tego wielkiego „sprzątania”: sokiem brzozowym.

W dzisiejszych czasach, niemal zupełnie zniknął zwyczaj picia tego soku wraz z nadejściem wiosny. Spośród soków z drzew, ludzie najbardziej znają kanadyjski syrop klonowy, bardzo słodki. Rosjanie rozwijali produkcję soku z brzozy aż do czasów upadku muru berlińskiego. W danym okresie ostatnia butelka zarezerwowana była dla prawosławnego księdza, wiejskiego. Dostępne są nawet zaskakujące zdjęcia zrobione w NRD w latach 80, na których można zobaczyć dziesiątki osób podczas takich leśnych zbiorów przy brzozach. Na Łotwie sok z brzozy do dziś uchodzi na prawdziwy skarb narodowy1. Obecnie w Polsce na nowo go odkrywamy. Dlaczego?

Sok z brzozy zawiera naturalne składniki, których sposób działania nie jest jeszcze do końca znany: witaminę C, flawonoidy o właściwościach przeciwutleniających (jak kwercetyna), taniny, kwas chlorogenowy. Jest bogaty również w wapń, magnez, siarkę, sód i potas. Świeży sok zawiera dodatkowo oligoelementy natychmiastowo bioprzyswajalne – takie jak miedź, żelazo, mangan i cynk – tak rzadko występujące w naszym pożywieniu. Posiada także śluzy roślinne, 17 aminokwasów – w tym kwas glutaminowy, który działa ożywczo i pobudzająco oraz cukry w postaci fruktozy od 0,5 do 0,2%.

Sok z brzozy ma również dwa glikozydy: betulozyd i monotropitozyd, które poprzez hydrolizę enzymatyczną uwalniają salicylan metylu, skutecznie uśmierzający ból, działający przeciwzapalnie i moczopędnie.

Zaskakujące właściwości

Aż do drugiej wojny światowej praktycznie w całej Europie centralnej i północnej, we wszystkich klasach społecznych, bzowinę podawano dzieciom jako pokarm uzupełniający mleko matki. Wykorzystywano go, aby pobudzać wzrost dzieci i nastolatków. Dorośli pili sok, aby dodać sobie energii uszczuplonej przez mroźne zimy, a ludzie starsi – dla witalności i uśmierzenia bólów reumatycznych.

Odwieczna tradycja

Brzozę nazywano kiedyś „drzewem mądrości”, a także „drzewem na schorzenia nerek”, z uwagi na jej właściwości lecznicze.

Słynny arabski podróżnik Ahmad Ibn Fadlan już w roku 941 pisał, że ludność żyjąca na terenach wzdłuż rzeki Wołgi pijała sok z brzozy. Niemiecki uczony Conrad de Megenberg (XIV wiek) wspomina, że używano go jako napoju orzeźwiającego. Geograf perski Rashid-al-Din dowodzi, że ludność plemion Uriankhai z Syberii ścinała brzozy i zbierała sok, który spożywała zamiast wody.

W 1565 roku Matthéole, medyk ze Sieny, pisał: Jeśli wwierci się w pień brzozy, wypływa stamtąd wielka ilość wody o dużych właściwościach rozbijania kamieni, zarówno tych w nerkach, jak i w pęcherzu moczowym, jeśli spożywa się ją dłużej. A przemywając nią jamę ustną, leczy znajdujące się w niej owrzodzenia.

Trzy wieki później, Pierre-François Percy, chirurg wojskowy armii napoleońskiej, stwierdził: W całej północnej Europie, aż do granic Rosji, woda brzozowa jest nadzieją, szczęściem i panaceum dla wszystkich mieszkańców: bogatych i biednych, wielkich i małych, panów i służących... Choroby skóry, pryszcze, liszaje, trądzik różowaty i inne, rzadko jej nie ulegają. To cenne remedium na choroby reumatyczne, pozostałości dny moczanowej, problemy z pęcherzem moczowym i całą masę chorób chronicznych.

Szwedzki etnolog Gösta Berg twierdził, że sok z brzozy prawdopodobnie był najczęściej używanym i najskuteczniejszym lekiem na szkorbut, wywoływany przez niedobór witaminy C.

We Francji, tradycja spożywania brzozowego soku przekazywana była w klasztorach. Mnisi z Zakonu z Dombes (z Ain we Francji) do dziś hołdują tej tradycji. Każdej wiosny, młodzi zakonnicy zbierają świeży sok dla najstarszych, aby ci odzyskali siły witalne i mniej cierpieli na bóle stawów.

Liczne walory

Współczesne badania odkryły w soku z brzozy obecność betuliny – niewielkiej cząsteczki, która zwiększa wrażliwość na insulinę, zapobiega odkładaniu blaszki miażdżycowej (której tworzenie przyczynia się do stwardnienia tętnic i sprzyja zawałom serca) oraz pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi2.

Inne badania, prowadzone w byłym Związku Radzieckim, wskazały, że sok z brzozy może być używany w ramach leczenia anemii, raka, gruźlicy, kamicy nerkowej, dny moczanowej, choroby zwyrodnieniowej stawów, chorób reumatycznych, przeziębień i chorób skóry3,4,5,6.

Biomos, lek opracowany w ZSRR właśnie na bazie soku brzozowego, ma udowodnione właściwości zabliźniania ran po oparzeniach oraz działa jak substancja przeciwbólowa i przeciwmiażdżycowa7.

Prawdopodobnie z uwagi na brak interesu finansowego, badania nad sokiem z brzozy są rozproszone, jednak wiele z nich potwierdza jego tradycyjne zastosowanie. Niedawne badania prowadzone w Rosji również pokazały zaskakującą moc tego produktu w podtrzymywaniu funkcji wątroby u chorych dotkniętych przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Po 12 tygodniach, aktywność wirusa zmniejszyła się o 43%8.

Badania pokazały dodatkowo, że kwas chlorogenowy zawarty w soku z brzozy (występujący również w kawie) zmniejsza apetyt, zmniejsza wchłanianie węglowodanów oraz ułatwia wykorzystanie tłuszczów do produkcji energii oraz pozwala na spadek wagi dochodzący do 4 kg w 12 tygodni9.

W Zachodniej Europie, firmy sprzedające sok z brzozy zwracają uwagę na właściwości ułatwiające wypłukiwanie i usuwanie pozostałości kwasów z organizmu (kwasu moczowego), co pomaga w bólach reumatycznych. Tutaj też nauka zdaje się potwierdzać tradycyjne zastosowanie: kwas chlorogenowy moduluje aktywność systemu immunologicznego, zmniejszając stan zapalny w reumatoidalnym zapaleniu stawów10, a salicylan metylu obecny w soku wykazuje działanie podobne do działania aspiryny (kwasu acetylosalicylowego) redukującego ból.

Sok z brzozy proponowany jest również w celu pobudzenia metabolizmu i łagodnego oczyszczania organizmu (egzema, liszaje, łuszczyca, zapalenie owłosionej skóry i inne).

Badania prowadzone na Łotwie przez Uniwersytet w Rydze dowiodły również, że sok z brzozy posiada silne właściwości antyoksydacyjne i opóźnia efekty starzenia. Pobudza jednocześnie wzrost komórek skóry oraz stanowi ich ochronę przed stresem oksydacyjnym, promieniami ultrafioletowymi, zanieczyszczeniami i skutkami oparzeń. A flawonoidy w nim zawarte, takie jak kwercetyna, są dziś już uznane za skuteczne we wzmacnianiu naczyń krwionośnych, obniżaniu ciśnienia tętniczego oraz zmniejszaniu zatrzymywania wody11.

Zbiory w zgodzie z naturą

Zbiórka świeżego soku z brzozy nie wymaga ani wycinania, ani straty drzew. Po nacięciu lub wywierceniu poziomego otworu w pniu wystarczy pozwolić, aby sok wyciekał, kropla po kropli, do butelki poprzez rurkę. Drzewo dostarcza od 1 do 3 litrów soku dziennie, a duże drzewo nawet do 10 litrów w 2 dni. Nie ma żadnego ryzyka wyczerpania drzewa, ponieważ odda tyle płynu, ile już dla siebie nie potrzebuje. Po zakończeniu zbiórki soku, należy uszczelnić dziury maścią ogrodniczą i zabić kołkiem, aby uchronić drzewo przed zakażeniami. Ale uważaj, jeśli zaryzykujesz naciąć ponad 20-letnią brzozę w czasie wytwarzania się soku wiosną, to – wcale nie żartuję – narazisz się na ochlapanie. Sok wytryskuje jak woda z fontanny.

Kuracja – praktyczne porady

Rozpoczynając kurację sokiem z brzozy, zaleca się jej spożywanie na czczo, każdego ranka przez 3 tygodnie. Kuracja młodości polega na wypiciu co najmniej 3 litrów soku z brzozy w trakcie 21 dni (dawkowanie około 150 ml dziennie), a najlepiej 5 litrów (dawkowanie 250 ml dziennie). Zalecana jest osobom zmęczonym, cierpiącym na schorzenia reumatyczne lub osobom, które chcą po prostu skutecznie odtruć organizm.

Jakość soku zależeć będzie oczywiście od jakości gleby. Osoby, które na poważnie zajmują się zbiórką bzowiny, pobierają najpierw próbki, aby wybrać najbardziej odpowiednie drzewa wytwarzające sok dobrej jakości. Dwa drzewa tej samej wielkości oddalone od siebie o jeden metr mogą wykazywać diametralnie różne cechy.

Sok należy zbierać blisko ziemi (+/- 0,5m). Nazywa się go mineralnym, jest bardziej mętny i bardziej korzystny dla zdrowia niż ten zbierany na wysokości 2 metrów lub na gałęzi. Najlepszym momentem na zbiórkę soku jest czas po nowiu księżyca w marcu.

Sok powinien pochodzić z miejsc chronionych przed zanieczyszczeniami i musi być koniecznie świeży, czyli w postaci czystej. Ja osobiście zaopatruję się u producenta z rejonu Alp szwajcarskich na wysokości między 900 a 1500 m. Ponieważ to produkcja ręczna i biologiczna, mój producent sprzedaje wszystko bezpośrednio swoim przyjaciołom i znajomym.

O świeży sok warto pytać rolników w gospodarstwach agroturystycznych i ekologicznych, albo samemu pokusić się o jego zebranie. Nie jest to wcale takie trudne. Sprawdź film instruktażowy: http://www.youtube.com/watch?v=cfKknRBaqTY.

Jeśli wolisz kupować przez internet lub w sklepie ekologicznym, uważaj aby go nie pomylić z sokiem pasteryzowanym (który traci wiele ze swych podstawowych wartości) lub ze zwykłym sokiem brzozowym (który nie jest sokiem roślinnym pozyskiwanym z pnia brzozy, ale wyciągiem z liści brzozy).

Zdrowia życzę!
Jean-Marc Dupuis
_________________
gea
 
     
piotrkowska8 

Wiek: 81
Dołączyła: 11 Mar 2014
Posty: 3
Wysłany: Wto Mar 11, 2014 10:38   

gdzie można go kupić?
 
     
gea

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Sty 2006
Posty: 1354
Wysłany: Śro Mar 12, 2014 20:39   

Zapewne w sklepach ze zdrową żywnością,tam będzie jednak pasteryzowany. Z pewnością w sieci internetowej. Lepiej skorzystać z porady powyżej i samemu "udoić" z brzózki wg. instrukcji.
_________________
gea
 
     
Irith 

Dołączył: 07 Paź 2013
Posty: 1
Wysłany: Pon Mar 17, 2014 20:28   

piotrkowska8 napisał/a:
gdzie można go kupić?


http://www.sklepnaturaart...brzozy/1/phot/5

widzę, że od dwóch producentów maja od Oskoła i od Oleofarm
jeśli chodzi o Oleofarm jest pasteryzowany
za to ten z Oskoła nie wiem na stronie producenta przechwalają się, ze jest w pełni anturalny i nie rozcieńczony z wodą wiec nie wiem
 
     
SwojskaPiwniczk

Dołączył: 24 Lip 2013
Posty: 62
Ostrzeżeń:
 3/2/3
Wysłany: Pią Maj 30, 2014 10:32   

Zajrzyjcie także do nas gdzie spotkacie szereg soków naturalnych i to nie tylko z brzozy,miła i fachowa obsługa służy swoją radą i pomocą.
_________________
SwojskaPiwniczka.
 
     
TrojBoj 

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 28
Wysłany: Wto Lut 03, 2015 23:31   

Sok z brzozy jak i inne naturalne soki,można kupić w dobrych sklepach internetowych,tam też powinno być zdecydowanie taniej niż w tych stacjonarnych.
_________________
TrojBoj.pl
 
     
jakubgrabowski

Dołączył: 10 Kwi 2015
Posty: 1
Wysłany: Pią Kwi 10, 2015 13:34   

Czy ktoś może potwierdzić skuteczne działanie soku z brzozy? Chciałbym zakupić kilka butelek, bo cena nie jest wysoka.
Lubię spędzać wczasy tu http://wczasyszelest.pl
Ostatnio zmieniony przez jakubgrabowski Pią Kwi 10, 2015 13:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
krzysztof85 

Wiek: 38
Dołączył: 12 Kwi 2015
Posty: 3
Skąd: Szczecinek
Wysłany: Nie Kwi 12, 2015 22:08   

Na pewno nie szkodzi - w medycynie ludowej używany jest od zawsze. A działa pobudzająco i wzmacniająco na organizm, reguluje przemianę materii. Przynajmniej ten zebrany z naciętej wiosną gałęzi bo tylko z takim miałem do czynienia. :)
 
     
Pandora 

Dołączyła: 10 Wrz 2015
Posty: 5
Wysłany: Pon Wrz 28, 2015 09:56   

Smak soku z brzozy nie jest powalający, dlatego ja polecam go pić w wersjach smakowych, dostępnych w niektórych sklepach(ja lubię malinowy), albo można dodać swój sok:) O wiele smaczniejsze :D
 
     
pogodny 

Wiek: 34
Dołączył: 01 Cze 2015
Posty: 410
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon Lis 23, 2015 13:08   

Szczerze mówiąc to ja piję dla smaku.
 
     
JowitaP

Dołączył: 19 Kwi 2016
Posty: 3
Wysłany: Wto Kwi 19, 2016 12:35   

Zapraszam do zapoznania się z ofertą soków z brzozy na naszej stronie. Prowadzimy sklep internetowy ze zdrową żywnością. Sok z brzozy nie tylko dobrze smakuje, ale także pomaga oczyścić organizm i zaopatruje go w wiele minerałów. Podaję link do różnych soków dostępnych w naszym sklepie https://oliwka24.pl/kategoria-produktu/soki-syropy/

Pozdrawiamy
Ostatnio zmieniony przez JowitaP Wto Kwi 19, 2016 12:36, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
pogodny 

Wiek: 34
Dołączył: 01 Cze 2015
Posty: 410
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw Kwi 21, 2016 08:53   

A te soki są produkowane przez Was czy tylko sprzedawane?
 
     
Eko-logiczny 

Dołączył: 08 Mar 2017
Posty: 6
Wysłany: Czw Mar 09, 2017 10:24   

Sok z brzozy ma wiele właściwości przede wszystkim tych zdrowotnych i polecam pić go regularnie codziennie, tak jak zresztą sok z żurawiny. W sklepach z eko- żywnością każdy znajdzie coś dla siebie, chętnie pomożemy i doradzimy.
 
     
lumila 

Wiek: 66
Dołączyła: 03 Lip 2017
Posty: 12
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Lip 05, 2017 19:04   

Ja lubię takie różności tworzyć, a potem pić jak coś dolega, tak samo jak z mniszka lekarskiego.
_________________

 
     
klaraa91 

Dołączyła: 13 Sty 2017
Posty: 31
Wysłany: Śro Lip 26, 2017 15:55   

Jeśli macie brzozę na podwórku czy w pobliskim lesie- trochę soku można zebrać sobie samemu :P Wystarczy zrobić delikatne cięcie (na max 2 cm) np. siekierą i podstawić pod nie naczynie. Ew można wywiercić dziurkę i włożyć do niej rurkę, czy coś innego, po czym sok będzie się lać, ale z takich dziur drzewo wolniej się 'goi'. Jednorazowo można zebrać nawet pół litra.
Jedno ale- sok można zbierać tylko kiedy brzoza przechodzi z okresu wegetacji do kwitnięcia, zazwyczaj w pierwszych tygodniach marca (i można to robić tylko przez 2-3 tygodnie).
 
     
Aromatika 

Dołączyła: 13 Wrz 2017
Posty: 7
Wysłany: Śro Wrz 13, 2017 13:31   

Zgadza się i ja właśnie tak robię, pijąc jednocześnie w 100% naturalny sok z brzozy co do którego mam pewność iż jest on także najzdrowszy :) Ewentualnie można kupić go w sklepach online ze zdrową żywnością.
 
     
wisiu76 

Wiek: 36
Dołączył: 19 Lut 2020
Posty: 2
Wysłany: Śro Lut 19, 2020 18:13   Re: Sok z brzozy

heeven napisał/a:
Witam serdecznie chciał bym państwu zaproponować sok z brzozy firmy Herba fit posiadam 1200szt w różnych smakach cena za zgrzewkę czyli 12szt. to 10szł przy zakupie większej ilości możliwa negocjacja ceny odbiór tylko osobiście.

Czy oferta nadal aktualna?
Mogę prosić o nr?
 
     
sapero84 

Wiek: 40
Dołączył: 23 Cze 2017
Posty: 58
Skąd: Wieluń
Wysłany: Śro Lut 19, 2020 20:18   

Jeśli sok z brzozy, to tylko własnoręcznie zbierany. Z uwagi na dwie rzeczy. Po pierwsze kupne soki są pasteryzowane, po drugie za słodkie. Takie jest moje zdanie.
 
     
Korgul

Wiek: 23
Dołączył: 23 Paź 2020
Posty: 2
Wysłany: Pią Paź 23, 2020 12:03   

A jak długo można taki świeży sok z brzozy przechowywać w lodówce? Wydaje mi się, że po 2 dniach trzymania w lodówce już zaczął tracić świeżość.
Ostatnio zmieniony przez Korgul Pią Paź 23, 2020 12:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Olgańka

Dołączył: 11 Gru 2018
Posty: 58
Skąd: Szczecin
Wysłany: Wto Gru 08, 2020 12:13   

Takie informacje jak przechowywanie po otwarciu m.in. w lodówce - okres w jakim można to robić wg producenta - powinien być podany na opakowaniu. Przynajmniej tak mi się wydaje.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Akademia Zdrowia Dan-Wit informuje, że na swoich stronach internetowych stosuje pliki cookies - ciasteczka. Używamy cookies w celu umożliwienia funkcjonowania niektórych elementów naszych stron internetowych, zbierania danych statystycznych i emitowania reklam. Pliki te mogą być także umieszczane na Waszych urządzeniach przez współpracujące z nami firmy zewnętrzne. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o celu stosowania cookies oraz zmianie ustawień ciasteczek w przeglądarce.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł

Copyright © 2007-2024 Akademia Zdrowia Dan-Wit | All Rights Reserved