Global Navigation

Main Navigation

Left Navigation

Content

 
Mity żywieniowe

Pokarmy zwierzęce są ciężkostrawne

Jest to kolejny mit. Pokarm zwierzęcy jest znacznie łatwiej przyswajalny i bogatszy w składniki odżywcze niż pokarm roślinny. To właśnie dlatego zwierzęta nie tylko mięsożerne, ale także roślinożerne karmią swoje potomstwo mlekiem, a nie sokiem owocowo-warzywnym lub trawą.

Zwierzęta roślinożerne mają bardzo długie przewody pokarmowe. Przeżuwacze mają ponadto olbrzymi, czterokomorowy żołądek, którego pojemność u owcy wynosi ok. 20 litrów, u krowy zaś - ok. 150 litrów! Z punktu widzenia laika można właściwie mówić o czterech żołądkach. Jeden z nich - żwacz - jest właściwie raczej "reaktorem chemicznym", w którym bakterie, grzyby i pierwotniaki żywią się m.in. celulozą. Te "najedzone" i namnożone jednokomórkowce "przerzucane" są w końcu do prawdziwego żołądka, takiego jak nasz, zwanego trawieńcem, i tam dopiero są trawione, jak sama nazwa wskazuje. Tak więc krowa i owca żywią się de facto głównie białkiem, a w mniejszym stopniu - tłuszczem i węglowodanami, bo taki jest skład chemiczny jednokomórkowców. Stąd też poziom glukozy w ich krwi jest bardzo niski.

Przewód pokarmowy drapieżników jest wielokrotnie krótszy niż - roślinożerców. My, ludzie, znajdujemy się pod tym względem znacznie bliżej wilka niż owcy, posiadamy jednak nieporównanie większe od typowych drapieżników możliwości trawienia produktów roślinnych.

Dodam, że szczególnie krótki przewód pokarmowy mają drapieżniki żywiące się rybami, a więc pokarmem wyjątkowo delikatnym i lekko strawnym. Należy do nich szczupak, który ma wręcz jedną "rurę" - od pyska do odbytu. Czytając to, proszę mieć na uwadze chińskie powiedzonko: przesada jest kwiatem poezji.

powrót

Sidebar

Footer