Strona główna Fakty żywieniowe Jak się żywić? Przepisy Historia diety Forum  

  Forum dyskusyjne serwisu www.DobraDieta.pl  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Czat      Statystyki  
  · Zaloguj Rejestracja · Profil · Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości · Grupy  

Poprzedni temat «» Następny temat
Metabolizm alkoholu
Autor Wiadomość
chleb

Dołączył: 29 Sie 2009
Posty: 23
Wysłany: Pią Mar 06, 2015 08:17   Metabolizm alkoholu

Witam serdecznie,

nie wiem czy dział dobry, ale naprawdę chciałbym uzyskać odpowiedź na moje pytanie podparte źródłami NAUKOWYMI, a nie śmiesznymi wpisami w necie. W razie czego proszę adminów o przeniesienie i przepraszam za zaśmiecanie.

Możliwe, że temat już był kiedyś obgadywany, ale wyszukiwarka (przynajmniej po tytułach) nie była pomocna. Moje pytanie brzmi - Jak jest metabolizowany alkohol w kontekście jego wartości energetycznej?. Poniżej punkty dodatkowe do pytania:

- nie pytam o piwo/drinki/słodkie likiery. Pytam o czysty alkohol (spirytus, wódka, whisky, wytrawne czerwone wino), gdzie ilość węglowodanów jest pomijalna, a głównym składnikiem jest alkohol.
- tak, wiem że po 4 piwach często je się więcej i stąd przekonanie, że 'alkohol tuczy' (tak, wiem też ile kcal i węgli ma piwo)
- tak, wiem że w alkoholu poza energią (co nie znaczy, że dającą się wykorzystać przez ludzki organizm) nie ma nic i że jest on trucizną

Co konkretnie dzieje się 'energetycznie' z alkoholem po spożyciu? Czy jest on traktowany jako trucizna, metabolizowany w wątrobie i wydalany, czy jest przerabiany na glukozę (jestem laikiem, spekuluję czy taka przemiana jest możliwa). Gdzieś mignęła mi opinia, że jest on przerabiany na ketony i wykorzystywany jako surowiec energetyczny od razu. Czy w ogóle alkohol może być dla człowieka źródłem energii?

Będę wdzięczny za zaspokojenie mojej ciekawości porządnymi źródłami, bo dyskusji na rodzinnych imprezach na ten temat już mam dość ;)
Ostatnio zmieniony przez chleb Pią Mar 06, 2015 08:17, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Witold Jarmolowicz 
Site Admin

Pomógł: 46 razy
Dołączył: 06 Sie 2007
Posty: 8795
Wysłany: Pią Mar 06, 2015 21:08   

chleb napisał/a:
Witam serdecznie,

Moje pytanie brzmi - Jak jest metabolizowany alkohol w kontekście jego wartości energetycznej?.

Pytanie jest całkiem na miejscu, bo jeszcze do niedawna nawet tabele wartości odżywczych podawały kaloryczność piwa wyłącznie licząc energię ekstraktu i całkowicie pomijając kaloryczność etanolu, co trzykrotnie zaniżało energię piwa.

Najprościej zapamiętać, że 1 mililitr czystego spirytusu dostarcza w zaokrągleniu
5 kcal. Na gram wypada 7 kcal/g, ale komplikuje obliczenia.
Zgodnie z prawem Hessa, zarówno w maszynce spirytusowej, jak i w naszych organizmach
1 ml spirytusu dostarcza tyle samo energii, niezależnie od przemian pośrednich.
Wartości w gramach niepotrzebnie komplikują obliczenia, ponieważ wódka 40% zawiera 40% spirytusu liczone w stosunku do objętości, a nie masy. Czyli litr tej wódki zawiera 0,4 litra etanolu.

Właściwości alkoholu i wszelakich substancji najpełniej można znaleźć tam:
http://pubchem.ncbi.nlm.n...ion=Flash-Point

Etanol jest metabolizowany kolejno do aldehydu octowego, silnej trucizny, która szybko musi być przekształcona do kwasu octowego. Kwas octowy jest już naturalnym, podstawowym produktem w naszych organizmach i może być spalony (3,5 kcal/g, dwa razy mniej energii, niż spirytus) lub poprzez elongację przekształcony do nasyconych kwasów tłuszczowych, głównie palmitynowego. Glukozy nie da się zrobić z octu.
Trzy cząsteczki kwasów tłuszczowych połączone z cząsteczką glicerolu (gliceryny) dają cząsteczkę triacyloglicerolu (trójglicerydu), która jest podstawową cząsteczką tłuszczu.
Z tego składa się masło, olej, smalec i to jest głównym materiałem zapasowym w naszej tkance tłuszczowej.
Ergo, półlitrowa flaszka 40% wódki dostarcza 1000 kcal. Gdyby w całości została zamieniona na tłuszcze, powstałoby 110 g tłuszczu.

Reakcje biochemiczne można znaleźć tam:
http://biochemical-pathways.com/#/map/1
lub szczegóły
http://web.expasy.org/cgi..._image?E6&right
JW
 
     
g69 

Wiek: 54
Dołączył: 27 Lis 2013
Posty: 331
Wysłany: Pią Mar 06, 2015 21:57   Re: Metabolizm alkoholu

chleb napisał/a:
Czy w ogóle alkohol może być dla człowieka źródłem energii? )

Ja,po suto zakrapianym wieczorze raczej na drugi dzień nie tryskałem energią.
Więc dla mnie alkohol,czy cukier rafinowany,to tylko puste kalorie,które są złodziejami cennych witamin i minerałów z organizmu.
 
     
Witold Jarmolowicz 
Site Admin

Pomógł: 46 razy
Dołączył: 06 Sie 2007
Posty: 8795
Wysłany: Sob Mar 07, 2015 16:50   

Widoczny na tym schemacie Disulfiram blokuje działanie dehydrogenazy aldehydowej przez co uniemożliwia przekształcenie aldehydu w kwas octowy i powoduje zatrucie mogące się skończyć śmiercią. Disulfiram, to po prostu wszywany pod skórę Esperal.

http://web.expasy.org/cgi..._image?E6&right
 
     
gudrii 


Pomógł: 19 razy
Dołączył: 29 Lut 2008
Posty: 1967
Skąd: everywhere
Ostrzeżeń:
 1/2/3
Wysłany: Pią Mar 13, 2015 09:56   Re: Metabolizm alkoholu

g69 napisał/a:
chleb napisał/a:
Czy w ogóle alkohol może być dla człowieka źródłem energii? )

Ja,po suto zakrapianym wieczorze raczej na drugi dzień nie tryskałem energią.
Więc dla mnie alkohol,czy cukier rafinowany,to tylko puste kalorie,które są złodziejami cennych witamin i minerałów z organizmu.

Ja mogę wypić butelkę mocnego czerwonego wytrawnego wina wieczorem i na następny dzień czuć się świetnie. Ale w moim przypadku w dzień picia na pewno nie jem żadnych roślin i innych ww bo już tak dobrze na następny dzień nie będzie. Za to do wina podjadam sery, mięso itd.
_________________
"The object of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his."
George S. Patton
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Akademia Zdrowia Dan-Wit informuje, że na swoich stronach internetowych stosuje pliki cookies - ciasteczka. Używamy cookies w celu umożliwienia funkcjonowania niektórych elementów naszych stron internetowych, zbierania danych statystycznych i emitowania reklam. Pliki te mogą być także umieszczane na Waszych urządzeniach przez współpracujące z nami firmy zewnętrzne. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o celu stosowania cookies oraz zmianie ustawień ciasteczek w przeglądarce.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł

Copyright © 2007-2024 Akademia Zdrowia Dan-Wit | All Rights Reserved